Aparaty
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
84%
Stabilizowany układ optyczny, precyzyjny autofokus, podwójny moduł mikroprocesorów zwiększających wydajność i szybkość pracy, a także uszczelniony tubus - oto najważniejsze cechy testowanego Tamrona 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD.
Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Pomiar wykonywany jest dla trzech ogniskowych i pełnego zakresu przysłon.
Wprawdzie charakterystyka i rozkład aberracji chromatycznej sięga sporej części kadru, to jej wartości nie są duże. Największą anomalię wynoszącą 2.1 piksela odnotowaliśmy na kombinacji 400 mm i najbardziej domkniętej przysłonie f/45. Jednak wraz ze zmianą ogniskowej ta wada wyraźnie malała. Na 200 mm i f/8 wyniosła już 1.25 piksela, zaś na 100 mm i f/4.5 było to już zaledwie 1.05 piksela.
Poniższe wykresy pokazują najgorsze wartości aberracji chromatycznej dla danej ogniskowej.
100 mm, f/4.5
200 mm, f/8
400 mm, f/45
Tak więc Tamron się postarał i odpowiednio skorygował aberrację chromatyczną. W efekcie podczas normalnego fotografowania w terenie nie jest ona zauważana na zdjęciach. Nawet na mocno kontrastowych fragmentach kadru nie powinniśmy dojrzeć wyraźnych kolorystycznych przebarwień - choć czasem w wyjątkowo wymagających warunkach oświetleniowych mogą zdarzyć się pewne wyjątki. Na szczęście ten efekt będzie można w dosyć prosty sposób zminimalizować w popularnych programach graficznych.