Akcesoria
Newell Perseo-33 - nowa strumienica z mocowaniem Bowens
80%
Zaawansowana rodzina SP Tamrona powiększyła się o kolejnego reprezentanta. Nowy model SP 90 mm f/2.8 Di VC USD 1:1 Macro ma okazać się pierwszym wyborem miłośników makrofotografii. Czy tak się stanie? Przekonajcie się o tym dzięki naszemu testowi.
Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.
Jak możemy zauważyć na poniższym wykresie funkcji MTF50, w momencie fotografowania w formacie RAW otrzymaliśmy użyteczny rezultat w centrum kadru niemal w całym zakresie przysłon. Wyjątek stanowiła przysłona f/32, na której zanotowaliśmy wyraźny spadek rozdzielczości poniżej akceptowalnej granicy. W tym przypadku wartość funkcji MTF50 wyniosła 18.71 lp/mm. Jednak dużo niższa jakość obrazu na najbardziej domkniętych przysłonach jest często spotykanym mankamentem. Zbyt mała średnica otworu przysłony powoduje dyfrakcje promieni, wskutek czego obraz staje się mniej ostry, a nie - jakbyśmy oczekiwali - wyraźniejszy i bardziej klarowny.
Na innych przysłonach było już znacznie lepiej. Dobrą jakością obrazu mogliśmy się już cieszyć od maksymalnego otworu przysłony f/2.8 - 36.60 lp/mm. Natomiast najwyższą wartość MTF50 uzyskaliśmy na f/5.6 - 39.28 lp/mm. Z kolei optymalna jakość utrzymywała się w przedziale f/2.8-f/8, czyli w najpopularniejszym zakresie przysłon.
Równie dobrze obiektyw zaprezentował się pod kątem rozdzielczości obrazu na brzegach kadru. Charakterystyka wygenerowanego wykresu funkcji MTF50 jest łudząco podobna do tego uzyskanego dla centrum planu fotograficznego, choć wartości są nieznacznie mniejsze - przynajmniej na szerzej otwartej przysłonie. Podobnie jak w centrum, na brzegach kadru przysłona f/32 zanotowała najniższą rozdzielczość. Z kolei zakres f/2.8-f/11 odznaczył się optymalną jakością obrazu - odpowiednio 29,92 lp/mm i 31.82 lp/mm - z najwyższym wynikiem 34.34 lp/mm na f/5.6.
wartości funkcji MTF50, plik RAW
Dla porównania zamieszczamy również wykresy funkcji MTF50 dla obrazów zapisanych w formacie JPEG. Jak możemy zauważyć poniżej, charakterystyka wykresu uległa zmianie. Linie niemal nachodzą się na siebie, co oznacza, że jakość obrazu jest bardzo podobna zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru. Tak naprawdę jedyne różnice zaobserwujemy na f/5.6 i f/32, gdzie rozdzielczość w centrum będzie nieznacznie wyższa. Co więcej wartości funkcji MTF50 są wyraźnie większe od tych wygenerowanych dla plików RAW. Optymalna jakość obrazu utrzyma się w zakresie f/2.8-f/11. Następnie wraz z domykaniem przysłony rozdzielczość będzie sukcesywnie spadać.
wartości funkcji MTF50, plik JPEG
Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.