Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH - test

Prezentujemy test bardzo ciekawego obiektywu Panasonic Leica DG Summilux 15mm f/1,7 ASPH. Szerokokątny obiektyw systemu Mikro Cztery Trzecie oprócz jasności może pochwalić się metalową obudowa i dedykowanym pierścieniem przysłon. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście

Autor: Patryk Wiśniewski

25 Lipiec 2014
Artykuł na: 17-22 minuty

14. Podsumowanie

Obiektyw Panasonic Leica DG 15mm f/1,7 ASPH przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO.

Obiektyw prezentuje się bardzo elegancko i solidnie. Jak przystało na współpracę tych dwóch firm, już przy pierwszym kontakcie ze szkłem wiemy, że mamy do czynienia z produktem premium. Zwarta metalowa obudowa, solidnie wykonane pierścienie ostrości i przysłony, wygodny przełącznik AF/MF to wszystko sprawia, że pod względem jakości wykonania nic nie możemy zarzucić propozycji Panasonika. Ewentualnie brak uszczelnień.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

15-tka sygnowana przez Leikę nosi dumne miano Summiluksa. Oczekiwaliśmy więc świetnej jakości obrazu i taką otrzymaliśmy. Obiektyw oferuje rewelacyjną ostrość w prawie pełnym zakresie przysłon. Odstaje jedynie f/16, co przy tak małej matrycy nikogo nie powinno dziwić. Warto zauważyć, że najwyższą rozdzielczość w centrum uzyskujemy na f/4.

Niestety obiektyw nie jest pozbawiony wad. Pewnym problemem może być aberracja chromatyczna, która w okolicach maksymalnego otworu względnego może być widoczna na naszych zdjęciach. Panasonic Leica DG 15mm f/1,7 ASPH ma zauważalną dystorsję beczkową, która w plikach RAW będzie wymagała od nas korekcji w postprodukcji.

Obiektyw dość wyraźnie winietuje do przysłony f/4. Całe szczęście poziom tej wady będziemy mogli zmniejszyć w programach do obróbki zdjęć bez specjalnych trudności. Szkoda, że producent nie oferuje w zestawie handlowym osłony przeciwsłonecznej, która uchroniłaby ten obiektyw przed niepotrzebnymi odblaskami.

Panasonic Leica DG 15mm f/1,7 ASPH to szkło, które zapowiadało się bardzo ciekawie. Współpraca tych dwóch firm zawsze owocowała bardzo dobrymi produktami. Musimy przyznać, że w przypadku najnowszego obiektywu czujemy niedosyt. Obiektyw ofereuje rewelacyjną ostrość, ale nie jest pozbawiony wad optycznych. Przy cenie około 2500 złotych użytkownicy systemu Mikro Cztery Trzecie mogą zwrócić uwagę na obiektywy OLYMPUS M.ZUIKO DIGITAL 17 MM F/1,8 czy PANASONIC LUMIX G 20MM F/1,7 ASPH, które są wyraźnie tańsze od testowanej przez nas propozycji. Chyba, że zależy nam na pierścieniu przysłon i jesteśmy posiadaczami, któregoś z Lumiksów (z korpusami Olympusa pierścień nie współpracuje).

+ bardzo dobra jakość obrazu w centrum kadru

+ bardzo dobra jakość obrazu na brzegach kadru

+ szybki autofokus

+ metalowy bagnet

+ jakość wykonania

+ pierścień przysłon

- aberracja chromatyczna

- duża dystorsja

- odlaski

Panasonic Leica DG 15mm f/1,7 ASPH uzyskał w swojej klasie 69%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II - test obiektywu
Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II - test obiektywu
Mniejszy, lżejszy, szybszy i przystosowany do pracy wideo - nowa generacja uniwersalnego zoomu średniego zasięgu ma być ukłonem w stronę profesjonalistów i pokazem możliwości...
6
Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.4 - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.4 - test obiektywu
To jasny standard w zaskakująco niskiej cenie. Gdzie jest haczyk? Sprawdzamy, jakie możliwości kryje nowa stałka systemu Nikon Z.
6
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss powraca na rynek optyki systemowej z dwiema stałkami ze znanej i cenionej serii Otus. Nowy standard i portretówka debiutują z mocowaniem dla bezlusterkowców Canon, Nikon i Sony. Podczas...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)