Dodaj ocenę

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Autor: Michal Grzegorczyk

12 Czerwiec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Superzoom Panasonic Lumix DMC-FZ1000 ma 1-calową matrycę o rozdzielczości 20 megapikseli, obiektyw 25-400 milimetrów o dobrym świetle f/2,8-4, wizjer o wysokiej rozdzielczości i odchylany ekran, łączność Wi-Fi, a także możliwość wywoływania RAW-ów w aparacie i nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Aby to wszystko jakoś zmieścić ma także obudowę o wymiarach typowej, amatorskiej lustrzanki.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Po premierze modelu Panasonic Lumix DMC-FZ1000 możemy już mówić o uformowaniu nowej klasy aparatów kompaktowych typu "superzoom". Samotny do tej pory Sony Cyber-shot RX10 zyskał poważnego konkurenta, a konsumenci zyskali kolejny dowód, że możliwe jest pogodzenie stosunkowo dużej matrycy z jasnym obiektywem o dużym zakresie ogniskowych.

Sercem aparatu Lumix FZ1000 jest 20-megapikselowa matryca o rozmiarze 1 cala - sensor o dokładnie takich samych parametrach jak w RX10 (można więc przypuszczać, że po prostu ten sam). Drugim elementem zwracającym uwagę jest obiektyw sygnowany logiem Leica. Jego zakres to 25-400 milimetrów (małoobrazkowy ekwiwalent), a światło f/2,8 na szerszym końcu, i f/4 w pozycji tele. Za obróbkę obrazu odpowiada procesor Venus Engine. Aparat potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 4K (z bitrate 100 Mbps), a także rejestrować zdjęcia seryjne z prędkością 12 kl/s. Maksymalna czułość to ISO 12800. FZ1000 zapożyczył nieco funkcji z zaawansowanego bezlusterkowca GH4. Najważniejsza z nich to technologia "Depth From Defocus" odpowiedzialna za sprawne działanie autofokusa. Metoda "DFD" zakłada, że aparat zna dokładnie charakterystykę nieostrości szkła (dla wszystkich odległości ostrzenia, przysłon i ogniskowych). Dzięki temu wystarczą dwa pomiary kontrastu po minimalnym przesunięciu soczewek by na podstawie zmian w wyglądzie rozmycia fotografowanego obiektu wstępnie wyliczyć kierunek i odległość na jaką powinny przemieścić się soczewki odpowiedzialne za ustawienie ostrości. Gdy są już w pobliżu właściwej pozycji aparat w tradycyjny dla detekcji kontrastu sposób kończy ustawianie ostrości. W skrócie: AF powinien być bardzo szybki.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Panasonic Lumix DMC-FZ1000 jest doskonale wyposażony. Ma odchylany ekran o rozmiarze 3 cali i rozdzielczości 921 000 punktów, a także wbudowany wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2 359 000 punktów. W górnej części obudowy znalazła się lampa błyskowa i gorąca stopka, z boku wejście mikrofonowe mini-jack, a wewnątrz aparatu 5-osiowa stabilizacja obrazu. Do komunikacji z innymi urządzeniami służy łączność Wi-Fi z technologią NFC. Warto też zwrócić uwagę na możliwość wywołania plików RAW w aparacie.

Na razie nie znamy polskiej ceny, ani terminu, w którym aparat trafi do sklepów. Wiemy jedynie, że w USA ma kosztować około 900 dolarów.

{SPK|342

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj