Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
9. Aberracja chromatyczna
Aberracja w obiektywie Sigma 50mm f/1,4 DG HSM jest bardzo dobrze skorygowana już od maksymalnego otworu względnego. W całym zakresie przysłon jest na niskim poziomie i nie powinna przeszkadzać w fotografowaniu. Możemy ją zaobserwować tylko w brzegach kadru, i to tylko przy uważanym przeglądaniu zdjęć na ekranie monitora.
Aberracja na odbitkach 20x30 cm nie będzie widoczna już od najmniejszego otworu przesłony.
Podłużna aberracja chromatyczna
Jasnych obiektywów dotyka problem podłużnej aberracji chromatycznej. Wpływa ona na obszary przed punktem ostrości oraz za punktem ostrości, dając im kolorową obwódkę zieloną lub magentową. Nie inaczej jest w przypadku obiektywu Sigma 50mm f/1,4 DG HSM.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Sigma świetnie sobie poradziła z tą wadą już w przypadku dużo trudniejszej konstrukcji optycznej, czyli obiektywu Sigma 35mm f/1,4 DG HSM.
Najwyraźniej tę wadę optyczną zaobserwujemy na maksymalnym otworze względnym przysłony, czyli f/1.4. Wraz z przymykaniem jej wartości wada coraz mniej wpływa na jakość zdjęć, a przy f/2,8 jest już praktycznie niewidoczna. Poniżej prezentujemy wycinki z plików JPEG ilustrujące zachowanie obiektywu.