Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED - Konstrukcja

Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED to nowa, pełnoklatkowa stałka tego producenta. Zaprezentowany wcześnie model o dokładnie tych samych parametrach krył tylko matrycę APS-C, a pełnoklatkowy protoplasta miał światło f/2. Jak najnowsza propozycja Nikona sprawdziła się w naszym teście?

Autor: Patryk Wiśniewski

21 Luty 2014
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

W pudełku oprócz obiektywu znajdziemy przedni oraz tylny dekielek, miękki futerał oraz plastikową osłonę przeciwsłoneczną. Przedni dekiel jest bardzo dobrze wykonany. Jest gruby, wygodny i ciasno przylega do frontu obiektywu, a jego zakładanie nie sprawia najmniejszych problemów.

Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED wyraźnie odbiega od swojego poprzednika pod względem wymiarów i wzornictwa. Średnica filtra wzrosła do 58 mm (poprzednik 52 mm), urosła także waga z 205 g do 305 g, a same wymiary wzrosły z 64,5 x 43,5 mm na 72 x 71,5 mm.

Przy tak dużym skoku rozmiarów możemy odczuć pewien dyskomfort, przy używaniu obiektywu z mniejszymi aparatami. W przypadku Nikona D3X nie mieliśmy tego typu problemów. Na lustrzankach z matrycą w rozmiarze APS-C obiektyw daje ekwiwalent ogniskowej 52,5 mm.

Tył obiektywu został zakończony metalowym, uszczelnionym bagnetem. Miejsce mocowania producent oznaczył tradycyjną białą kropką. Oprócz tego elementu na korpusie znajdują się pierścień ostrości oraz przełącznik AF/MF. Obiektyw ma także okienko z podziałką odległości ostrzenia.

Pierścień wyłożono antypoślizgowym materiałem z rowkami, dzięki czemu nie musimy obawiać się o przypadkowe ześlizgnięcie dłoni przy manualnym ostrzeniu. Niestety nie działa on najlepiej. Aby zmienić kierunek obrotu musimy pokonać około 2 milimetrów luzu. Sam pierścień nie chodzi też z taką precyzją jakiej byśmy oczekiwali w przypadku obiektywu za ponad 2500 złotych.

Przełącznik działa z wyraźnym oporem. Nie ma możliwości aby przypadkowo się przestawił.

Szerokokątna stałka składa się z 11 elementów ułożonych w 8 grupach. Średnica mocowania filtra wynosi 58mm, minimalna odległość ostrzenia to 25cm. Obiektyw o ogniskowej 35 mm pokryje na pełnej klatce pole widzenia 63 stopni.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)