Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
3. Konstrukcja
Obiektyw jest dostarczany w pokrowcu z cordury. W zestawie z obiektywem dostajemy oczywiście przedni o tylny dekielek oraz plastikową osłonę przeciwsłoneczną z gumowanym rantem (bliżej obiektywu).
Konstrukcja optyczna obiektywu Sigma 18-35 mm f/1.8 DC HSM to 17 elementów w 12 grupach. Maksylanala przysłona to f/16. Przysłona składa się z dziewięciu zaokrąglonych listków. Minimalna odległość ogniskowania to 28 mm, a maksymalne powiększenie 1:4,3. Rozmiar filtra 72 mm.
Sigma 18-35 mm f/1.8 DC HSM to dość duże, a raczej długie szkło, bardziej przypominające telezooma niż zoom szerokokątny. Waga obiektywu też jest pokaźna - 810 g. Jest to bardziej propozycja do zaawansowanych lustrzanek APS-C typu Canon EOS 7D czy Nikon D7100 niż tych najniżej plasowanych. Mimo to po przypięciu do Canona EOS 600D nie czuliśmy dużego dyskomfortu podczas fotografowania. Z miniaturowym EOS-em 100D bardziej trzymaliśmy za obiektyw niż body, jednak przy obsłudze zooma i tak trzymamy ręką pod obiektywem.
Sigma 18-35 mm f/1.8 to przedstawiciel linii obiektywów A - Artistic. Oszczędne wzornictwo, karbowane pierścienie i część obudowy oraz matowe plastiki to znaki rozpoznawcze Sigmy 18-35 mm f/1.8 jak i całej serii.
Sigma 18-35 mm f/1.8 DC HSM oferuje wewnętrzne fokusowanie i zoomowanie więc podczas ostrzenia i zmiany ogniskowej gabaryty obiektywu nie zmieniają się. Na obiektywie znajduje się jeden przełącznik AF/MF.
Obiektyw oferuje oczywiście metalowy bagnet, który nie jest uszczelniony. Mocowanie jest dobrze oznaczone i pozwala na wygodne i bezproblemowe mocowanie do korpusu.
Pierścienie działają z wyczuwalnym skokiem i odpowiednim oporem. Na przezomowanie potrzebujemy niecałe 1/4 obrotu. Pierścień ostrości cały zakres wykonuje w nieco ponad 1/4 obrotu.
+ pokrowiec z cordury
+ jakość wykonania
+ metalowy bagnet
+ dekielki, osłona przeciwsłoneczna
- masa 810 g