Zeiss Touit 12 mm f/2.8 - Podsumowanie testu

Zeiss Touit 12 mm f/2.8 to superszerokokątny obiektyw do systemu Sony NEX i Fujifilm X, dający ekwiwalent 18mm dla małego obrazka. Przekonajcie się, jak wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Czerwiec 2013
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Podsumowanie testu

Zeiss Touit 12 mm f/2.8 to superszerokokątny obiektyw do bezlusterkowców Sony NEX i Fujifilm X. Szkło przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO.

Konstrukcja obiektywu jest solidna i elegancka. Mankamentem mogą być gumowe pierścienie, które sprawiają nie najlepsze wrażenie, chociaż korzystanie z nich odbywa się bezproblemowo. Przyczepić się też można do pierścienia zmiany przesłon, który chodzi zbyt luźno. Pochwalić można poręczny dekielek.

Ustawianie ostrości nie sprawia większych problemów, chociaż w przypadku zdjęć z małej odległości oraz w trudnych warunkach oświetleniowych musimy uzbroić się w cierpliwość.

Obiektyw oferuje bardzo dobrą jakość zdjęć. W przypadku plików RAW granica przyzwoitości jest przekroczona już na maksymalnym otworze względnym. Najlepsze wyniki zanotowaliśmy na f/4. Po przekroczeniu f/11 jakość obrazu zaczyna wyraźnie spadać. Wyniki są porównywalne do obiektywu Fujinon XF 14mm f/2.8 R. Na korzyść Zeissa wpływa większa rozdzielczość w centrum na f/4. Na f/2.8 lepszy okazuje się jednak Fujinon.

Podobne wyniki pojawiły się w przypadku plików JPEG. Także w tym przypadku jakość obrazu jest porównywalna z obiektywem Fujinon XF 14mm f/2.8 R z małym wskazaniem na Fujinona. Delikatne rozmycie zaobserwowaliśmy tylko na rogach kadru, ale nie powinno być ono zauważalne na odbitce.

Wady optyczne są dobrze skorygowane. Średnia aberracja chromatyczna oscyluje na poziomie 01-0.2 piksela, a dystorsja jest nieduża, szczególnie jak na tak szerokokątne szkło. Również winietowanie jest nieduże już od maksymalnego otworu względnego.

To bardzo dobry obiektyw przeznaczony do fotografii krajobrazu i architektury. Przy zastosowaniu maksymalnego otworu względnego możemy uzyskać plastyczne rozmycia. Sprawdzi się tez przy dokumentacji ciasnych wnętrz, czy grupowych portretach.

Touit 12mm f/2.8 kosztuje 4400 zł. To 400 zł więcej niż Fujinon XF 14mm f/2.8 R, który wydaje się być rozsądniejszą propozycją naszym zdaniem.

+ znakomita rozdzielczość obrazu na wszystkich przesłonach w centrum kadru

+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu na wszystkich przesłonach na brzegach kadru

+ dobra jakość wykonania

+ poręczny przedni dekielek

+ niska aberracja

+ niska dystorsja

+ mała winieta

- brak stabilazacji w systemie

- gumowe pierścienie (przysłony, ostrości)

- plastikowa osłona przeciwsłoneczna

Zeiss Touit 12 mm f/2.8 uzyskał 83% w swojej klasie
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)