Podsumowanie

Panasonic Lumix G X Vario 12-35 mm f/2.8 ASPH./POWER O.I.S. to uniwersalny jasny zoom do systemu Mikro 4/3. Obiektyw daje bardzo wszechstronny zakres ogniskowych, który po przeliczeniu dla pełnej klatki odpowiada 24-70 mm. Poza tym do dyspozycji mamy jasność f/2.8 co pozwoli na zabawę z niedużą głębią ostrości. Zapraszamy na test.

Autor: Marcin Falana

22 Marzec 2013
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

14. Podsumowanie

Obiektyw Panasonic Lumix G X Vario 12-35 mm f/2.8 ASPH./POWER O.I.S. to bardzo ciekawa propozycja wśród bogatej oferty systemu Mikro 4/3. Jest to pierwszy tak jasny zoom, który poza stałym światłem f/2.8 oferuje uniwersalny zakres ogniskowych 12-35 mm, które odpowiadają 24-70 mm dla pełnej klatki. To właśnie tego typu zoomy są najczęściej wykorzystywane do wymagających zadań fotograficznych. Umożliwiają także uzyskanie plastycznego rozmycia tła - bokeh.

Warto przy tym zaznaczyć, że propozycja Panasonika oferuje nieduże gabaryty i masę, co w porównaniu ze szkłami do lustrzanek jest dużą zaletą. Po pierwsze mniej do noszenia, po drugie większa dyskrecja. Obiektyw jest przy tym bardzo solidnie wykonany i uszczelniony. Poza tym oferuje optyczną stabilizację POWER O.I.S., która na najdłuższej ogniskowej umożliwiła nam wydłużenie ekspozycji o ponad 2 EV.

Pod względem autofokusa G X Vario 12-35 mm f/2.8 w połączeniu z Panasonikiem GH3 ostrzy szybko i skutecznie. Ten zastaw radzi sobie dobrze także z trybem ciągłym, co w klasie bezlusterkowców jest bardzo dobrym rezultatem.

Panasonic Lumix G X Vario 12-35 mm f/2.8 ASPH./POWER O.I.S. radzi sobie bardzo dobrze z rozdzielczością w całym zakresie ogniskowych i przysłon. Jednym słowem możemy się cieszyć przysłoną f/2.8 na wszystkich ogniskowych bez obawy o jakość zdjęć. Wyraźniejszy spadek rozdzielczości notujemy na przysłonach f/16-22 co nie powinno nikogo dziwić. Obiektyw nie ma też większych problemów z aberracją. Dystorsja daje się we znaki jedynie na najszerszym kącie. Winietowanie także nie jest uciążliwe nawet na przysłonie f/2.8. Obiektyw mógłby radzić sobie lepiej z odblaskami, które często rozlewają się po dużej powierzchni zdjęcia. W słoneczny dzień warto zabrać ze sobą osłonę przeciwsłoneczną i kontrolować zdjęcia pod słońce.

Obiektyw Panasonic Lumix G X Vario 12-35 mm f/2.8 ASPH./POWER O.I.S. to uniwersalna propozycja, która oferuje bardzo dobre i równe osiągi w dość umiarkowanej cenie - jak na tej klasy obiektyw - około 4000 zł. Obiektyw sprawdzi się zarówno w portrecie, architekturze, fotografii podróżniczej jak i bardziej wymagających zadaniach jak reportaż ślubny, sport, street. System Mikro 4/3 wzbogacił się o kolejne rewelacyjne i uniwersalne szkło, które daje ogromne możliwości w niedużej obudowie.

+ jakość wykonania

+ uszczelnienia

+ nieduże gabaryty

+ uniwersalny zakres ogniskowych

+ stałe światło f/2.8

+ stabilizacja ponad 2 EV

+ rozdzielczość

+ aberracja

+ dystorsja na 25 mm i 35 mm

+ winietowanie

- dystorsja na 12 mm

- flary, odblaski

Panasonic Lumix G X Vario 12-35 mm f/2.8 ASPH./POWER O.I.S. uzyskał w swojej klasie 84%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)