Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro - test obiektywu

Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro to najdłuższy obecnie dostępny obiektyw w bezlusterkowym systemie japońskiego producenta. Daje ekwiwalent 90mm na małym obrazku, więc użytkownik otrzymuje oprócz obiektywu makro, jasną portretówkę.

Autor: Patryk Wiśniewski

26 Lipiec 2012
Artykuł na: 17-22 minuty

3. Konstrukcja

W zestawie handlowym Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro, oprócz tradycyjnego kompletu dekielków otrzymamy świetnie wykonaną dużą osłonę przeciwsłoneczną. Całkowicie metalowy, czarny, matowy tulipan skutecznie będzie chronić przednią soczewkę także w pozycji makro, kiedy tubus wychodzi zdecydowanie przed przednią ściankę obiektywu.

Solidny metalowy bagnet został dobrze oznaczony, dzięki czemu nie mamy problemu z wymianą obiektywu. W przypadku tej propozycji duży skok pierścienia jest zaletą przy manualnym ostrzeniu. Na takiej ogniskowej, po przełączeniu obrazu w wizjerze na wersję elektroniczną, możemy bardzo precyzyjnie wyostrzyć. Dotyczy to zarówno normalnych, statycznych sytuacji, jak zdjęć makro. Pierścień jest bardzo duży, wykonany z metalu na którym umieszczono prążkowanie, które skutecznie uniemożliwia przypadkowe ześlizgnięcie się ręki. Pierścień przysłony również ma tłoczenia, dzięki którym łatwo jest nam go odnaleźć na korpusie obiektywu oraz przestawić na interesującą nas wartość. Z przodu obiektywu umieszczono informację o ogniskowej, światłosile, średnicy filtra oraz powłokach antyrefleksyjnych.

Obiektyw składa się z 10 elementów ułożonych w 8 grupach. W środku znajdziemy jeden element asferyczny i jeden ze szkła niskodyspersyjnego. Przysłona składa się z 9 listków, które zostały zakrzywione dzięki czemu tworzą kołowy obraz. Ich krawędzie zostały zaoblone, co według producenta umożliwia otrzymanie ostrzejszego obrazu. Wartości możemy regulować ze skokiem o 1/3 EV.

Szkoda, że Fujifilm nie zdecydował się na zachowanie średnicy filtra. O ile 18mm i 35mm mają tę samą średnicę filtra 52mm, to Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro ma ją zdecydowanie mniejszą - 39mm. To dziwne postępowanie w tej klasie sprzętu, szkoda, że producent nie zdecydował się na konsekwencję w tym zakresie.

Z zaprezentowanych do tej pory obiektywów na bagnet XF Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro jest zdecydowanie największy i najcięższy. Jego wymiary to 64.1mm x 70.9mm, a waga 215 gramów, oczywiście bez dekli i osłony. W tym momencie jest to także najdroższy obiektyw. W Polsce możemy go kupić za około 2800 zł.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)