Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Do naszej redakcji trafił Samsung Galaxy Tab S2. Tablet został wyposażony w wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, który wyświetla 94% palety kolorów Adobe RGB. Ponadto, na pokładzie znajdziemy również dwa czterordzeniowe procesory o taktowaniu 1,3 i 1,9 GHz. Jednak czy zastosowane rozwiązania sprawią, że nowa propozycja Samsunga okaże się ciekawą opcją dla fotografów?
Nowy Galaxy Tab S2 został wyposażony w technologię Adaptive Display. Jest to znane i często spotykane we flagowych urządzeniach (smartfonach, tabletach czy komputerach) rozwiązanie, które optymalizuje nasycenie barw, ostrość i wyrazistość obrazu. W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze i efektywnie. Jasność oraz klarowność ekranu jest odpowiednio dobierana do różnego rodzaju warunków, jak na przykład słoneczny dzień lub pomieszczenie, w którym nie występuje dużo światła.
Mimo efektownej automatyki producent przewidział także manualne ustawienie wyświetlanego obrazu. Opcje nie są wprawdzie bardzo zaawansowane, jednak spokojnie wystarczą by spersonalizować ekran. W tym celu wystarczy udać się do zakładki Ustawienia Wyświetlacza, gdzie znajdziemy między innymi opcje odpowiadające za jasność. Będziemy mogli również wybrać odpowiedni tryb pracy ekranu: tryb czytania, adaptacyjny, podstawowy, kino AMOLED i zdjęcie AMOLED. Pomimo, że tablet posiada oddzielny tryb do wyświetlania fotografii, to naszym zdaniem nie wypadł on najlepiej. Balans bieli był delikatnie zaburzony, przez co jasne partie zdjęcia charakteryzowały się żółtawym odcieniem. W czasie wyświetlania fotografii zdecydowanie lepiej poradził sobie tryb kino AMOLED oraz tryb adaptacyjny - kolory były naturalnie odwzorowane. Warto również odnotować, że ekran charakteryzuje się odpowiednią wyrazistością i kontrastowością niezależnie od kątów patrzenia. Również ostre słońce nie stanowi problemu - obraz jest odpowiednio wyeksponowany.
Jak już wspominaliśmy w poprzednim rozdziale najnowszy tablet Samsunga został wyposażony w 9,7-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli i proporcjach obrazu 4:3. Dzięki takim rozwiązaniom zdjęcia będą bardzo dobrze wyeksponowane. Co więcej, jeżeli dodamy do tego elegancki i stylowy wygląd, otrzymamy urządzenie, które idealnie sprawdzi się w funkcji przenośnego portfolio. Będziemy mogli w ten sposób efektownie zaprezentować swoje prace, mając pewność, że fotografie wyświetlane będą w najwyższej jakości. Jest to o tyle funkcjonalne rozwiązanie, że pokazowe zdjęcia będziemy mogli mieć zawsze przy sobie.
Tablet został także wyposażony w moduł Wi-Fi – co nie powinno być dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Włącza się go standardowo - tak jak we wszystkich urządzeniach działających na systemie Android. Warto pochwalić stabilność połączenia, które nie ulega zerwaniu. To, jak ważna jest dla fotografa bezprzewodowa łączność nie ulega wątpliwości. Nowoczesne aparaty fotograficzne posiadają wbudowane moduły Wi-Fi. Co więcej, producenci udostępniają specjalne aplikacje, które umożliwiają nie tylko zapisywanie zdjęć na urządzeniach mobilnych, lecz także sterowanie aparatem z poziomu smartfona lub tabletu. I w tym momencie nowy Galaxy Tab S2 przewyższa inne, mniejsze urządzenia mobilne. Dzięki prawie 10-calowemu ekranowi zyskujemy dokładniejszy podgląd fotografowanej sceny, a także bardziej precyzyjne sterowanie funkcjami aparatu. Poza tym wybranymi zdjęciami w łatwy i szybki sposób będziemy mogli się podzielić na popularnych portalach społecznościowych.
Za sprawą mocnych podzespołów oraz zaawansowanych rozwiązań, tablet może stać się także funkcjonalnym urządzeniem, którego będziemy w stanie używać do wszelkiego rodzaju prac - nawet do postprodukcji zdjęć. W tym celu należy pobrać ulubioną aplikację, na przykład Adobe Lightroom Mobile, której działanie przetestowaliśmy na tablecie.
Dzięki dwóm czterordzeniowym procesorom oraz 3 GB pamięci operacyjnej RAM, w które został wyposażony tablet, aplikacja działała bardzo sprawnie. Mogliśmy płynnie dokonywać podstawowej korekty ekspozycji, także dużych plików w formacie DNG. Co prawda samo wczytanie zdjęcia zajmuje chwilę (pobranie EXIF itp.), ale potem wszelkie nanoszone zmiany w procesie postprodukcji przebiegają bez opóźnień. Dzięki temu będziemy w stanie efektywnie pracować z fotografiami. Wprawdzie taka obróbka dużego fotoreportażu raczej nie wchodzi w grę, ale jeżeli jesteśmy w podróż i potrzebujemy szybko wybrać i lekko zmodyfikować zdjęcia, Samsung Galaxy Tab S2 okaże się dobrym rozwiązaniem.
Nowy Galaxy Tab S2 może być również wykorzystywany jako dodatkowy ekran. Dzięki temu zyskamy dwie przestrzenie robocze (monitor komputera oraz wyświetlacz tabletu), pomiędzy którymi swobodnie przeniesiemy i rozstawimy zawartość pulpitu. Takie rozwiązanie może także znacznie usprawnić proces postprodukcji w programie graficznym - zdjęcie wyświetlane na dużym monitorze, a suwaki, na przykład Photoshopa, na ekranie tabletu. Jednak, aby tego dokonać będziemy potrzebować specjalnego programu. Na szczęście w Internecie znajdziemy mnóstwo takich aplikacji - nawet darmowych.
Na pokładzie tabletu znalazł się również aparat o rozdzielczości 8 megapikseli i światłosile f/1.9. Niestety nie został on wyposażony w lampę błyskową, co musimy uznać za wadę. Oferowana jakość obrazu stoi na dobrym poziomie, dzięki czemu bez problemu będziemy w stanie wykonać zdjęcie (na przykład kulisy sesji zdjęciowej) i podzielić się nim na portalach społecznościowych. Pochwalić również musimy samą aplikację. Jest zaprojektowana bardzo schludnie i umożliwia szybki dostęp do najważniejszych funkcji. Aparat pozwala na pracę w dwóch głównych trybach, automatycznym i profesjonalnym, umożliwiającym szerszą kontrolę nad parametrami fotografowania.