Sony Cyber-shot DSC-TX5 - pierwsze zdjęcia testowe i wrażenia

Prezentujemy nasze pierwsze zdjęcia testowe z "nieprzemakalnego" kompaktu Sony Cyber-shot DSC-TX5. Sprawdziliśmy jak radzi sobie na najpopularniejszych czułościach ISO. Podrzucamy Wam także garść pierwszych wrażeń z naszego pierwszego kontaktu z tym modelem.

Autor: Michał Sułkiewicz

26 Luty 2010
Artykuł na: 4-5 minut

Zaprezentowany tuż przed targami PMA 2010 Sony Cyber-shot DSC-TX5 to przedstawiciel bardzo modnej obecnie kategorii wytrzymałych kompaktów. TX5 po swoim debiucie zdetronizował model Casio G1 z pozycji najcieńszego przedstawiciela tej klasy aparatów kompaktowych. W Stanach otrzymał też nagrodę DIMA za innowacyjny produkt (patrz nasza relacja z PMA 2010). Na stoisku Sony na targach PMA 2010 dostępny był już egzemplarz z finalnym firmwarem. Nie mogliśmy więc nie skorzystać z okazji, żeby zrobić nim kilka szybkich zdjęć testowych. Jak zwykle na pierwszy ogień poszły czułości.

TX5 jest odporny także na przemrożenie, co nie mogło umknąć odwiedzającym stoisko Sony na PMA 2010

Jednak na początek kilka zdań na temat pierwszych wrażeń z najnowszego modelu Sony. Na pierwszy rzut oka "odporny" Cyber-shot nie różni się zbytnio od swoich zwykłych braci. W przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów w tej kategorii TX5 nie wyróżnia się, ani jaskrawymi barwami (poza, oczywiście czerwonym), ani sportowym designem. Mimo to jest odporny na zanurzenie, kurz, mróz i upadek (po szczegółowe wartości odsyłamy do artykułu o tym modelu i specyfikacji), a przy tym z łatwością mieści się w kieszeni. Trochę szkoda, że designerom Sony nie udało się połączyć małych rozmiarów z ciekawym, "ekstremalnym" designem, jak na przykład we wspomnianym już Casio. Trzeba przyznać, że TX5 jest z wyglądu... trochę nudny.

Dosyć ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w tego typu aparacie dotykowego ekranu, który jak zapewnia Sony działa zarówno pod wodą (sprawdziliśmy), jak i w rękawiczkach (nie sprawdziliśmy). Szczegółowo o funkcjonalności tego rozwiązania będziemy mogli się wypowiedzieć dopiero po pełnym teście. Jednak już na początek pojawił się mały problem z szybkim odnalezieniem menu zmiany czułości ISO. Sony, niestety po krótkim okresie powrotu na dobrą drogę znowu podzieliło menu według sobie tylko znanej logiki na dwie części, z których każda jest inaczej zorganizowana i uruchamiana jest innym przyciskiem na dotykowym ekranie. Musi minąć trochę czasu zanim użytkownik ogarnie co jest, w której części ustawień aparatu - a na pewno może to być trudne podczas na przykład nurkowania. Całe szczęście producent pomyślał o możliwości dostosowywania menu do własnych potrzeb.

Nie chcemy uprzedzać faktów przed szczegółowym testem aparatu, ale przesuwana pokrywa obiektywu budzi pewien niepokój w kontekście kontaktu z piachem i kurzem. Czy mechanizm wytrzyma wypady na plażę? Jak dotąd żaden z producentów nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Wszystkie odporne aparaty były pozbawione przesuwanych elementów zewnętrznych. Jednak również to będziemy mogli sprawdzić dopiero w pełnym teście. Tymczasem poniżej testowe zdjęcia wykonane na ustawieniach standardowych w czułościach najniższej dostępnej, średniej i najwyższej dostępnej.

10/300 s, f/4.0, ISO 125
10/600 s, f/4.0, ISO 400
10/3200 s, f/5.0, ISO 3200

I na koniec klasyczna formułka: jak zwykle z ostateczną oceną prosimy się wstrzymać do naszego pełnego testu, który - jak mamy nadzieję - już wkrótce.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły