Canon EOS 7D - Ergonomia i funkcje przycisków

Zapraszamy do lektury testu Canona EOS 7D - najbardziej zaawansowanej lustrzanki tego producenta z matrycą o rozmiarze APS-C. Dotychczas w ofercie Canona brakowało niepełnoklatkowej, szybkiej lustrzanki reporterskiej, która mogłaby być pomostem między korpusami amatorskimi, a serią 1D. EOS 7D ma uzupełnić ofertę Canona w tym segmencie.

Autor: Michal Grzegorczyk

6 Listopad 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie
Canon EOS 7D robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Body jest zwarte i solidne, a plastiki są dobrze spasowane. Korpus został wykonany z lekkich stopów magnezu. Mimo, że 7D waży około 820 gramów robi wrażenie dość lekkiego. Grip i miejsce na kciuk zostały pokryte gumą z antypoślizgową fakturą. Sam grip został bardzo dobrze wyprofilowany i zapewnia wygodny uchwyt w czym ma swój udział także odpowiednie wyprofilowanie tylnej ścianki. Podczas całodniowego chodzenia z aparatem w ręku nie odczuwałem zmęczenia pomimo, że korzystałem z ciężkiego obiektywu 24-70 mm f/2.8.
Canon EOS 7D

Canon EOS 7D

Canon EOS 7D

Canon 7D oferuje dwie tarcze nastaw co znacznie ułatwia obsługę trybu manualnego. Tylna tarcza tradycyjnie dla lustrzanek Canona pozwala na bardzo szybkie przewijanie zdjęć i szybką zmianę parametrów. W trybach półautomatycznych preselekcji przysłony - Av i preselekcji czasu - Tv tylna tarcza pozwala na wprowadzenie korekty ekspozycji. Pod nią znajduje się przełącznik, którym możemy zablokować działanie tarczy.
Canon EOS 7D

Z nowinek warto wspomnieć o nowych przyciskach. Z lewej strony tylnej ścianki pojawił się przycisk obsługujący menu ekranowe Q oraz przycisk RAW/JPEG, który pozwala na włączanie RAW-ów na jedno zdjęcie. Rozwiązanie przydatne gdy robimy dużo zdjęć w JPEG-ach, a czasem chcemy do tego mieć też RAW-a. Z prawej strony wizjera pojawił się przycisk i przełącznik trybu podglądu na żywo - live view i filmowania.
Canon EOS 7D

Ostatni nowy przycisk M-Fn znalazł się między spustem migawki i przednią tarczą nastaw.

Canon 7D został także wyposażony w elektroniczną poziomicę, którą możemy wyświetlać na dwa sposoby - w wizjerze lub na ekranie LCD. Podczas wyświetlania poziomu w wizjerze służą do tego punkty autofokusa.

Funkcje przycisków
Poza tym rozmieszczenie najważniejszych elementów jest bardzo podobne do modelu 5D Mark II. Na górnej ściance z prawej strony nad monochromatycznym wyświetlaczem znajdziemy przyciski, które mają podwójne funkcje i są obsługiwane przednią i tylną tarczą. Od lewej strony umieszczono przyciski: pomiaru światła / balansu bieli, trybu AF / napędu, czułości ISO / korekty lampy błyskowej. Najbliżej palca wskazującego znalazł się przycisk podświetlania górnego wyświetlacza. Podczas trzymania aparatu jedną ręką trudno dosięgnąć do najdalej oddalonego przycisku pomiaru światła / balansu bieli.
Canon EOS 7D

Dużym udogodnieniem podczas fotografowania jest przycisk czułości ISO. Ponieważ wartości ISO są wyświetlane w wizjerze możemy je zmieniać bez odrywania oka od aparatu. Z lewej strony górnej ścianki znalazła się tarcza trybów ekspozycji, o której szerzej w 6 części testu poświęconej fotografowaniu. Obok niej w kierunku tylnej ścianki Canon umieścił włącznik ON/OFF.

Na tylnej ściance z lewej strony monitora umieszczono kolumnę przycisków: MENU, styl obrazu, INFO, odtwarzanie i kosz. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisku MENU na górze dzięki czemu można go łatwo znaleźć w ciemnych warunkach. Za to przycisk odtwarzania jest przedostatni przez co włączanie odtwarzania nie jest już takie instynktowne.
Canon EOS 7D

Przycisk INFO pozwala na zmiany informacji wyświetlanej w trybie live view, podczas nagrywania filmów i odtwarzania zdjęć. Za jego pomocą możemy też wyświetlić elektroniczny horyzont, informacje lub ekran szybkiego menu ekranowego.
przycisk INFO podczas fotografowania z użyciem wizjera

przycisk INFO w trybie live view

przycisk INFO w trybie filmowania

Nad nią znalazły się dwa nowe przyciski: Q - obsługujący szybkie menu i RAW/JPEG - umożliwiający włączenie formatu RAW na jedno zdjęcie, gdy fotografujemy w JPEG-ach.
szybkie menu ekranowe przycisk Q


Z prawej strony wizjera znalazł się włącznik trybu podglądu na żywo i filmowania. Tarcza wokół przycisku pozwala na przełączenie między trybem fotografowania i filmowania, natomiast przycisk START/STOP włącza live viwe i filmowanie.
Canon EOS 7D

Pod nim znalazł się nawigator, który umożliwia poruszanie się po menu, szybkim menu ekranowym Q i zmiany punktów AF. Pod nawigatorem umieszczono tylną tarczę nastaw, którą możemy zablokować przyciskiem poniżej - LOCK. W środku tarczy znalazł się programowalny przycisk SET.
Canon EOS 7D

Ostatnia grupa przycisków została umieszczona pod kciukiem. Znajdziemy tu przyciski: AF-ON, blokady ekspozycji i wyboru punktu AF. Dwa ostatnie służą także do powiększania zdjęć i wyświetlania miniaturek w trybie odtwarzania.

Ergonomia
Ergonomia użytkowania 7D stoi na wysokim poziomie. Canon 7D pozwala na wygodny i bezpieczny uchwyt. Przyciski i tarcze działają z wyczuwalnym skokiem, a ich obsługa nie nastręcza problemów nawet w rękawiczkach. Na początku użytkowania myląca jest podwójność funkcji przycisków umieszczonych na górnej ściance. Jedną funkcję obsługujemy przednim, a drugą tylnym pokrętłem. Jednak po kilku dniach pracy da się to wyczuć automatycznie. Drugim denerwującym elementem jest miejsce umieszczenia przycisku pomiaru światła / balansu bieli na górnej ściance - jest on na tyle daleko, że musimy używać drugiej ręki by go obsłużyć.

Przydatnym rozwiązaniem jest szybkie menu ekranowe ukryte pod przyciskiem Q. Pozwala ono na szybkie zmiany parametrów związanych bezpośrednio z fotografowaniem.

szybkie menu ekranowe - przycisk Q


Podsumowanie
Canon 7D w tej części zbiera dużo plusów. Trzeba go docenić za jakość wykonania, szybkie menu ekranowe Q i wygodny grip. Projektanci dobrze poradzili sobie z dodaniem nowych przycisków obsługujących tryb podglądu na żywo i filmowanie. Elementami utrudniającymi działanie są podwójne funkcje przycisków i zbyt dalekie umieszczenie przycisku pomiaru światła / balansu bieli. Poza tym fotografowania 7D to czysta przyjemność.

+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat
+ szybkie menu ekranowe Q
+ wygodna tylna tarcza nastaw
+ znakomita ergonomia
+ przycisk RAW.JPEG
+ elektroniczna poziomica
+ wygodny grip

- podwójne funkcje przycisków
- umieszczenie przycisku pomiaru światła / balansu bieli

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły