Nikon D3000 - Menu i tryby odtwarzania

O następcy Nikona D60 pisaliśmy dokładnie miesiąc temu. Dzisiaj przedstawiamy pełen test tego aparatu - Nikona D3000. Głównymi modyfikacjami są: zastosowanie 11-polowego układu AF oraz 3-calowego wyświetlacza LCD. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią obecność nowej pozycji na tarczy trybów pracy - mowa o trybie podręcznika, czyli "Guide Mode".

Autor: Damian Bednarzak

11 Wrzesień 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu podręczne

Nikon D3000 odziedziczył po poprzednikach świetne rozwiązanie jakim jest podręczne menu funkcyjne. Dostęp do niego uzyskujemy naciskając przycisk i, wygląda ono w następujący sposób:

menu podręczne

Po menu podręcznym poruszamy się korzystając z wybieraka funkcyjnego, jak widać w szybki sposób możemy wyświetlić oraz zmienić najważniejsze parametry pracy, np. jakość zdjęć, czułość ISO, pomiar światła, ustawienia napędu oraz autofokusa.

Menu

Menu Nikona D3000 jest zdecydowanie skromniejsze niż to zastosowane w modelach D5000 bądź D90. Opcji jest niezbyt wiele, ale z pewnością zyskała na tym przejrzystość menu. Znajdziemy w nim pięć zakładek:

  • Menu Odtwarzania
  • Menu Fotografowania
  • Menu Ustawień
  • Menu Retuszu
  • Ostatnie Ustawiania

Menu odtwarzania

Menu Fotografowania

Menu Ustawień

Menu Retuszu

Ostatnie Ustawiania

Miłym dodatkiem jest zakładka menu ostatnich ustawień, jak sama nazwa mówi, zawarte w niej są ostatnio zmieniane przez nas pozycje. Dzięki temu w wielu przypadkach unikamy czasochłonnego wertowania poszczególnych zakładek. W oczy rzuca się także rozwinięte menu retuszu, zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwość wywoływania plików RAW z poziomu korpusu.

Przeglądanie zdjęć

Tradycyjnie przeglądanie zdjęć odbywa się za pomocą przycisków + i - oraz nawigatora. Podgląd wykonanych materiałów nie przysparza żadnych kłopotów, wszystko odbywa się intuicyjnie i w dostatecznie szybko. Po naciśnięciu kursora w górę uzyskujemy informację o zdjęciu, jako pierwszy zestaw naszym oczom ukażą się podstawowe parametry ekspozycji, ustawienia balansu bieli oraz histogram. Jeśli chcemy więcej, w następnych krokach D3000 oferuje nam podgląd szczegółowych danych zdjęcia oraz wyświetlenie histogramu RGB.

Przycisk zmniejszania zdjęcia umożliwia nam wyświetlanie 4, 9 lub 72 miniatury oraz wyświetlenie kalendarza. Po wciśnięciu środkowego przycisku OK możemy szybko wyjść z powiększenia lub miniaturek.

Podsumowanie działu

Osoby mające kontakt z lustrzankami Nikona z pewnością szybko odnajdą się w menu D3000. Podobnie jest w przypadku trybu odtwarzania, który we wszystkich nowych korpusach wygląda niemal identycznie. Także użytkownicy innych systemów nie będą mieli powodów do narzekania, gdyż zarówno układ jak i tłumaczenie menu uznajemy za przemyślane.

+ szybkie menu podręczne

+ rozbudowane menu retuszu

+ menu ostatnich ustawień

+ możliwość wyświetlenia histogramu RGB

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły