Nikon D3000 - Menu i tryby odtwarzania

O następcy Nikona D60 pisaliśmy dokładnie miesiąc temu. Dzisiaj przedstawiamy pełen test tego aparatu - Nikona D3000. Głównymi modyfikacjami są: zastosowanie 11-polowego układu AF oraz 3-calowego wyświetlacza LCD. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią obecność nowej pozycji na tarczy trybów pracy - mowa o trybie podręcznika, czyli "Guide Mode".

Autor: Damian Bednarzak

11 Wrzesień 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu podręczne

Nikon D3000 odziedziczył po poprzednikach świetne rozwiązanie jakim jest podręczne menu funkcyjne. Dostęp do niego uzyskujemy naciskając przycisk i, wygląda ono w następujący sposób:

menu podręczne

Po menu podręcznym poruszamy się korzystając z wybieraka funkcyjnego, jak widać w szybki sposób możemy wyświetlić oraz zmienić najważniejsze parametry pracy, np. jakość zdjęć, czułość ISO, pomiar światła, ustawienia napędu oraz autofokusa.

Menu

Menu Nikona D3000 jest zdecydowanie skromniejsze niż to zastosowane w modelach D5000 bądź D90. Opcji jest niezbyt wiele, ale z pewnością zyskała na tym przejrzystość menu. Znajdziemy w nim pięć zakładek:

  • Menu Odtwarzania
  • Menu Fotografowania
  • Menu Ustawień
  • Menu Retuszu
  • Ostatnie Ustawiania

Menu odtwarzania

Menu Fotografowania

Menu Ustawień

Menu Retuszu

Ostatnie Ustawiania

Miłym dodatkiem jest zakładka menu ostatnich ustawień, jak sama nazwa mówi, zawarte w niej są ostatnio zmieniane przez nas pozycje. Dzięki temu w wielu przypadkach unikamy czasochłonnego wertowania poszczególnych zakładek. W oczy rzuca się także rozwinięte menu retuszu, zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwość wywoływania plików RAW z poziomu korpusu.

Przeglądanie zdjęć

Tradycyjnie przeglądanie zdjęć odbywa się za pomocą przycisków + i - oraz nawigatora. Podgląd wykonanych materiałów nie przysparza żadnych kłopotów, wszystko odbywa się intuicyjnie i w dostatecznie szybko. Po naciśnięciu kursora w górę uzyskujemy informację o zdjęciu, jako pierwszy zestaw naszym oczom ukażą się podstawowe parametry ekspozycji, ustawienia balansu bieli oraz histogram. Jeśli chcemy więcej, w następnych krokach D3000 oferuje nam podgląd szczegółowych danych zdjęcia oraz wyświetlenie histogramu RGB.

Przycisk zmniejszania zdjęcia umożliwia nam wyświetlanie 4, 9 lub 72 miniatury oraz wyświetlenie kalendarza. Po wciśnięciu środkowego przycisku OK możemy szybko wyjść z powiększenia lub miniaturek.

Podsumowanie działu

Osoby mające kontakt z lustrzankami Nikona z pewnością szybko odnajdą się w menu D3000. Podobnie jest w przypadku trybu odtwarzania, który we wszystkich nowych korpusach wygląda niemal identycznie. Także użytkownicy innych systemów nie będą mieli powodów do narzekania, gdyż zarówno układ jak i tłumaczenie menu uznajemy za przemyślane.

+ szybkie menu podręczne

+ rozbudowane menu retuszu

+ menu ostatnich ustawień

+ możliwość wyświetlenia histogramu RGB

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły