Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Pierwsze wrażenia
Korpus Nikona D3000 został stworzony na podstawie modelu D60, tak więc ciężko dopatrzyć się większych różnic między nimi. Jak możemy się domyślić w wykonaniu rządzą plastiki, niestety odczuwalne są także braki jakichkolwiek elementów antypoślizgowych. Niewielki grip sprawdzi się w przypadku osób mających małe dłonie, w większych dłoniach korpus wydaje się być filigranowy. Porównując jednak do aparatów konkurencji (Olympus E-450, E-620), sama obecność gripa jest dużym plusem - ciężko wyobrazić sobie pracę z większymi obiektywami bez (w miarę) pewnego uchwytu. Z pewnością Nikona należy pochwalić za wysoki poziom spasowania elementów - nic nie trzeszczy ani nie ugina się.
Ergonomia użytkowania oraz rozmieszczenie podstawowych elementów
D3000 nie grzeszy ilością przycisków oraz innych elementów sterujących, za to są one umieszczone ergonomicznie. Zarówno przyciski, pokrętło oraz wybierak funkcyjny są łatwo dostępne - szczególnie dla ludzi o małych dłoniach. Spust migawki pracuje z wyczuwalnym skokiem i oporem a okalający go pierścień On/Off pozwala na szybkie włączenie aparatu. W pobliżu spustu migawki znajdują się dwa przyciski: tradycyjnie dla Nikona przycisk korekty ekspozycji oraz już mniej tradycyjnie przycisk Info. Zadaniem przysisku Info jest jedynie wyświetlanie bądź ukrywanie informacji na ekranie LCD. W poprzedniku znajdował się w tym miejscu przycisk funkcji D-Lighting - zasadność takiego rozwiązania pozostawiamy Waszej ocenie.
Niestety w modelu D3000 nie zauważymy charakterystycznych zielonych kropeczek przy dwóch przyciskach. W Nikonie D60 (a także w wielu bardziej zaawansowanych korpusach) przytrzymanie kombinacji tych przycisków powodowało szybkie resetowanie ekspozycji oraz najważniejszych opcji fotografowania. Reset do ustawień domyślnych najważniejszych parametrów przydaje się w sytuacji gdy pogubimy się w gąszczu ustawień np. napędu, punktów i trybu AF.
Na lewej ściance korpusu znajdują się identyczne przyciski jak w poprzedniku: przycisk pracy lampy błyskowej oraz Fn. Warto przypomnieć, że przycisk Fn jest programowalny i to w stosunkowo szerokim zakresie, z ciekawszych ustawień można wymienić: ustawienie czułości ISO, jakości zdjęć, napędu bądź wyświetlenie linii kadrowania w wizjerze.
Jeśli chodzi o elementy sterujące znajdujące się na tylnej ściance, to warto wspomnieć o przycisku i, dającym dostęp do szybkiego menu funkcyjnego. Obsługa tegoż menu jest identyczna jak w modelu D60 i oczywiście tak samo jak to ma miejsce w poprzedniku zdecydowanie ułatwia obsługę aparatu. Więcej o menu podręcznym napiszemy w dziale "Menu i tryby odtwarzania".
Przycisk oznaczony symbolem znak zapytania ? pozwala na uzyskanie szybkiej pomocy dotyczącej wybieranej przez nas funkcji lub zmienianego parametru w menu. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w amatorskim korpusie.
Podsumowanie działu
Nikon D3000, jak na korpus amatorski, oferuje ergonomię na przyzwoitym poziomie. Dzięki obecności niewielkiego, ale dobrze wyprofilowanego gripa aparat stosunkowo pewnie leży w dłoni. Elementów sterujących nie jest za wiele, ale rozlokowane są one w przemyślany sposób. Nikona należy pochwalić także za jakość spasowania poszczególnych elementów.
+ ergonomiczne rozmieszczenie przycisków
+ obecność przycisku programowalnego Fn
+ dobre spasowanie elementów
+ obecność przycisku ?
- aparat może być zbyt mały dla użytkowników z dużymi dłońmi
- brak elementów antypoślizgowych w choćby strategicznych punktach