Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Canon EOS 5D Mark II to długo wyczekiwany następca modelu 5D. Najnowsza propozycja Canona oferuje 21-megapikselową, pełnoklatkową matrycę CMOS z systemem czyszczenia, która pozwala na rejestrowanie zdjęć z czułościami od ISO 50 do ISO 25600. Poza tym 5D Mk II wyposażono w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA z możliwością podglądu na żywo i funkcję nagrywania filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem.
Szumy
Zdjęcia tablicy Gretaga, których fragmenty 1:1 przedstawiamy poniżej zostały wykonane z wyłączoną redukcją szumu. Jak widać Canon 5D Mk II radzi sobie z szumem bardzo dobrze. Do czułości ISO 1600 problem szumu właściwie nie występuje. ISO 3200 prezentuje się także bardzo dobrze. Dopiero na ISO 6400 jesteśmy w stanie rozpoznać wyraźnie szum w postaci kolorowych przebarwień. Nieskalibrowane czułości H1 (ISO 12800) i H2 (ISO 25600) szumią już wyraźnie.
Poniższy wykres przedstawia ilość generowanego szumu przez matrycę podczas fotografowania czerni bez redukcji szumu.
Przyjrzyjmy się jeszcze jak w Canonie Mk II działa system redukcji szumu dla wysokich czułości ISO. Redukcja szumu dla wysokich czułości działa od ISO 1600 jednak jej działanie jest wyraźnie widoczne od ISO 6400 dzięki znakomitym osiągom matrycy. Najlepiej prezentuje się standardowe ustawienie redukcji szumu, które jest udanym kompromisem między odszumianiem i utratą szczegółów.
Reprodukcja szczegółów
Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 21,1 Mp pozwala mieć nadzieję na reprodukcję szczegółów na bardzo wysokim poziomie. EOS 5D Mk II po tym względem nie ustępuje Sony A900, a na wysokich czułościach reprodukcja szczegółów jest na wyższym poziomie dzięki niskiemu poziomowi szumu.
Użytkownicy Canona 5D Mk II mają do dyspozycji 8 stopni wyostrzenia ze standardowym ustawieniem na 3. Poniżej przedstawiamy zestawienie co drugiej wartości wyostrzenia.
Reprodukcja kolorów
Canon 5D Mk II oddaje kolory w przyjemny dla oka sposób. Barwy wyglądają naturalnie i są odpowiednio wysycone. Jedynie czerwień jest trochę zbyt mocna - widać to dobrze na wykresie poniżej gdzie widzimy składowe każdego z kolorów RGB.
Dynamika
Canon 5D Mk II charakteryzuje się bardzo dobrą dynamiką przez cały zdefiniowany zakres czułości ISO i wynosi ona ponad 10 EV. Nieskalibrowane czułości wypadają trochę gorzej. Poniżej przedstawiamy wykres opisujący pojemność tonalną na wszystkich czułościach ISO.
Tonalność
Przyjrzyjmy się jeszcze jak Canon 5D Mk II radzi sobie z odwzorowaniem kolorów w różnych ich nasyceniach i jasnościach. Obraz cyfrowy charakteryzuje się tzw. "głębią bitową", która określa liczbę barw możliwych do odwzorowania na obrazie. Poniższy wykres opisuje tonalność z jaką 5D Mk II oddaje kolory na różnych czułościach ISO.
Zachęcamy do porównania zdjęć testowych z najbliższym konkurentem pod względem ceny i rozdzielczości Sony A900.
Podsumowanie
Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to jest lepiej niż bardzo dobrze, zarówno pod względem poziomu szumu na wysokich czułościach jak reprodukcji szczegółów. Bardzo sprawnie działa też system redukcji szumu dla wysokich czułości ISO, który ma trzy poziomy działania. Dzięki czemu mamy wpływ na poziom odszumiania. Jedynym minusem, który w takiej klasie sprzętu należy wymienić to trochę zbyt jaskrawe oddanie czerwieni.
+ niski poziom szumu na wysokich czułościach
+ reprodukcja szczegółów
+ rozszerzony zakres czułości od ISO 50 do ISO 25600
- reprodukcja czerwieni