Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Olympus mju 770 SW - dla ekstremalistów
Po spojrzeniu na mju 770 SW widać od razu, że nie jest to aparat zwyczajny. Przykręcona śrubami do przedniej ścianki metalowa płytka sugeruje, że powinien wytrzymać nie jedną przygodę ekstremalną. Nazwanie go pancernym kompaktem nie będzie dużą przesadą, ponieważ wytrzymuje on nacisk 100 kg i upadek z wysokości 1,5 m, więc na wyjazd wspinaczkowy będzie idealny. Ale to nie wszystko, jeśli przyjdzie nam ochota ponurkować, to do głębokości 10 m bez żadnych dodatkowych obudów możemy zabrać 770 SW ze sobą. Dobre zdjęcia pomogą wykonać 4 programy tematyczne przeznaczone do fotografii podwodnej.
Poniżej 10 m aparat wymaga użycia wodoszczelnej obudowy. Jednak nie trzeba martwić się o przekroczenie dopuszczalnej głębokości - wbudowany manometr pokazuje ciśnienie oraz wysokość, a pod wodą głębokość na jakiej się znajdujemy. Działa w zakresie od 10 m pod wodą do 5000 m nad poziom morza. Jak widać aparat ten spełnia wymagania prawdziwych ekstremalistów. Szkoda tylko, że konstruktorzy nie zadbali o lepszy uchwyt, który przydałby się szczególnie pod wodą. W zamian za to obok lampy błyskowej znalazło się diodowe oświetlenie, które można włączyć w dowolnym momencie, na przykład pod wodą (nurkowie z pewnością docenią ten z pozoru nieistotny gadżet) lub gdy czegoś szukamy w ciemnościach (aparat nie musi być wtedy uruchomiony).
Najwyższa czułość ISO 1600 w wypadku aparatu kieszonkowego to nie byle co. Jednak przy korzystaniu z czułości powyżej ISO 200 należy się liczyć z dużym spadkiem ilości szczegółów. Najwyższe czułości trudno będzie wykorzystać w praktyce, ponieważ jakość obrazu jest wtedy bardzo słaba.
Zastrzeżenia budzi także mały kąt widzenia obiektywu. Zakres zoomu 38-114 mm to trochę za mało na wypad w góry, gdzie wykonanie ciekawego kadru bez szerokiego kąta jest trudne. Podobnie ma się sprawa pod wodą. Trzeba przecież pamiętać, że mała ilość światła nawet na niewielkich głębokościach zmusza do fotografowania z małych odległości, a dodatkowo woda jeszcze zawęża kąt widzenia.
Olympus mju 770 SW to doskonała propozycja dla osób aktywnych, którym nie obce są wspinaczkowe wypady w góry, niskie temperatury oraz nurkowanie. Jednak muszą liczyć się z ograniczeniami obiektywu, który nie daje możliwości fotografowania szerokich planów.
+ obudowa odporna na upadek z wysokości 1,5 m, obciążenie 100 kg i zanurzenie do głębokości 10 m
+ cztery programy tematyczne do wykonywania fotografii podwodnych
+ diodowa lampka ułatwiająca kadrowanie pod wodą
- szeroki kąt o ekwiwalencie 38 mm
- słaba jakość obrazu przy użyciu wyższych czułości
Następna strona poświęcona została Olympusowi mju 780.
Specyfikacja techniczna aparatu Olympus mju 770 SW