Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Gdy przed ubiegłorocznym PMA Panasonic pokazał DMC-TZ1 trudno było uwierzyć, że w aparacie o stosunkowo niewielkich rozmiarach można pomieścić układ optyczny odpowiadający zakresowi 35-350 mm. Podczas wizyty w Orlando przekonaliśmy się naocznie, że to jest możliwe. Jednak dziś konstruktorzy z Panasonika udowodnili, że nie mają zamiaru na tym poprzestać.
Obaj dzisiejszy następcy TZ1, modele Lumix DMC-TZ2 i Lumix DMC-TZ3, są jeszcze mniejsi (105 x 59,2 x 36,7 mm) i posiadają obiektywy o ekwiwalencie 28-280 mm. Na rynku jest ciągły deficyt aparatów obiektywami szerokokątnymi, natomiast połączenie 28 mm, 10-krotnego zoomu i kompaktowej konstrukcji w jednym urządzeniu to absolutny unikat. Dodajmy, że podobnie jak wszystkie aparaty Lumix, także te wyposażone są w optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S.
Inna ciekawostka dotycząca optyki jest taka, że przy zmniejszonej rozdzielczości mamy dostęp do większego zbliżenia optycznego (maks. 15x w TZ3 i 13,8x w TZ2 przy jakości 3 Mp) - aparat używa tylko centralnego fragmentu matrycy, dzięki czemu "rośnie" efektywna ogniskowa. Generalnie ze względu na dostęp do różnych proporcji boków oraz opisaną wyżej właściwość całkowita liczba pikseli znacznie różni się od liczby pikseli efektywnych: 7,39/6.0 Mp w TZ2 oraz 8,5/7,2 Mp w TZ3.
Obie dzisiejsze propozycje to aparaty dla osób, które często fotografują, ale mogą pogodzić się z brakiem manualnych trybów ekspozycji. Są za to takie funkcje jak: 3 metody pomiaru światła, kilkanaście programów tematycznych, dobierana czułość do ISO 1250 (maks. ISO 3200 w trybie "wysoka czułość"), bracketing ekspozycji (tylko TZ3). Amatorzy filmowania mają też do dyspozycji tryb "szerokiego VGA" (848 x 480, 30 kl/s).
Pierwsza okazja do zobaczenia tych intrygujących modeli nadarzy się już za miesiąc podczas targów PMA 2007. Czekamy z niecierpliwością.
Panasonic Lumix DMC-TZ3 - specyfikacja
Panasonic Lumix DMC-TZ2 - specyfikacja