Podsumowanie

Zaprezentowany prawie rok temu Lumix DMC-FZ20 został od razu okrzyknięty najciekawszym ultra-zoomem na rynku. Był to pierwszy 5-megapikselowy aparat z 12-krotnym zbliżeniem, stałą jasnością F2.8 i systemem stabilizacji obrazu. Nie są to jedyne zalety tej niezwykle udanej i cieszącej się sporą popularnością konstrukcji.

Autor: Tomasz Gutkowski

29 Czerwiec 2005
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

PODSUMOWANIE

Panasonic Lumix DMC-FZ20 nie bez przyczyny cieszy się sporym zainteresowaniem (wiemy o tym choćby z ilości zapytań trafiających na naszą redakcyjną skrzynkę). Oczywiście pierwsze co przykuwa uwagę w tej konstrukcji to rewelacyjny obiektyw Leica DC Vario-Elmarit z 12-krotnym zbliżeniem i stałym światłem (!) F2.8 w całym zakresie. Dodajmy do tego niezwykle efektywny system stabilizacji obrazu i to właściwie wystarczy by skusić grupę odbiorców zainteresowanych przysłowiowym "dużym zoomem". Jednak FZ20 ma znacznie więcej atutów. Przede wszystkim jest bardzo przyjazny w obsłudze, co nie jest bez znaczenia dla osób, które chcą nauczyć się fotografii cyfrowej od podstaw. A jeśli te będą już opanowane można płynnie przejść do bardziej zaawansowanych funkcji takich jak manualne nastawy ekspozycji, ręczna regulacja ostrości, korekta balansu bieli czy korzystanie z histogramu, korekty ekspozycji, trzech trybów pomiaru światła, bracketingu ekspozycji i różnych ekwiwalentów czułości podczas ustalania wartości naświetlenia. Słowem, Lumix DMC-FZ20 jest idealnym narzędziem dla początkujących i średnio-zaawansowanych amatorów. Oczywiście nie zastąpi on lustrzanki, ale zapewniamy, że nawet doświadczeni fotograficy będą mieli z nim dobrą zabawę.

Do zalet aparatu należy zaliczyć: wspomniane już możliwości optyki i systemu stabilizacji obrazu, znakomite efekty w trybie makro, przyzwoitą szybkość i precyzję systemu pomiaru ostrości, rewelacyjny, bliski doskonałości czas reakcji migawki (szczególnie po zmierzeniu ostrości), dobrą reprodukcję barw i bardzo dobre równoważenie światła białego (balans bieli) oraz generalnie dużą wszechstronność. FZ20 został pomyślany tak, by spełniać oczekiwania zarówno początkujących, jak i doświadczonych użytkowników - znajdziemy tu praktycznie wszystkie funkcje, jakich należałoby oczekiwać po zaawansowanym aparacie cyfrowym. Wybijającą się cechą jest za to szybkość przetwarzania danych - dotyczy to tak prędkości z jaką realizowane są zdjęcia w trybie seryjnym, jak i czas gotowości do wykonania następnej serii. Jeśli możemy wybrzydzać to przydałby się nieco większy bufor, tak by seria mogła być nieco dłuższa.

Do wad należy zaliczyć zbyt długi czas startowy, wolne działanie 9-polowego pomiaru AF (pozostałe tryby AF są znacznie lepsze), spore zaszumienie obrazu przy czułościach wyższych niż ISO 100, dużą dystorsję (beczkowate skrzywienie obrazu) przy ujęciach szerokokątnych. Okazjonalnie mogą pojawić się też problemy z minimalnym przekłamaniem kolorów oraz aberracją chromatyczną, jednak, jak wykazaliśmy wcześniej, obie wady występują marginalnie i praktycznie można je pominąć przy końcowej ocenie.

Panasonic Lumix DMC-FZ20 to bez wątpienia jeden z najlepszych na rynku aparatów typu "ultra-zoom". Jakość optyki i wydajność systemu stabilizacji obrazu MEGA O.I.S. idzie w parze z bardzo mądrze zaprojektowanym systemem obsługi i perfekcyjnie dobranym zestawem funkcji. Jakość obrazu również nie rozczaruje, a wymienione wyżej wady nie rażą tak bardzo jeśli porównać ten aparat z bezpośrednią konkurencją. Polecamy wszystkim pasjonatom fotografii cyfrowej.

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj