Lumix DMC-FZ20 w praktyce

Zaprezentowany prawie rok temu Lumix DMC-FZ20 został od razu okrzyknięty najciekawszym ultra-zoomem na rynku. Był to pierwszy 5-megapikselowy aparat z 12-krotnym zbliżeniem, stałą jasnością F2.8 i systemem stabilizacji obrazu. Nie są to jedyne zalety tej niezwykle udanej i cieszącej się sporą popularnością konstrukcji.

Autor: Tomasz Gutkowski

29 Czerwiec 2005
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Lumix DMC-FZ20 W PRAKTYCE

Komfort pracy

Choć FZ20 wygląda w pierwszej chwili dość poważnie, to można go polecić osobom, które o fotografii wiedzą niewiele. Po pierwsze metalowa obudowa uchroni wrażliwe wnętrze przed nieumiejętną eksploatacją, po drugie duży aparat - a do takich należy zaliczyć testowanego Lumixa - trzyma się pewniej niż kompaktowe maleństwa. FZ20 jest dobrze wyprofilowany i wybalansowany, choć trzeba przyzwyczaić się do tego, że część frontowa z obiektywem jest dość ciężka. Oczywiście należy wcześniej zdecydować czy w ogóle jest nam potrzebny aparat o gabarytach porównywalnych z niedużymi lustrzankami. Na pewno nie zmieścimy go do kieszonkowego pokrowca (np. na pasku) - najlepiej od razu kupić trójkątny futerał lub małą torbę fotograficzną.

System obsługi również nie powinien nastręczać trudności osobom początkującym, a dla tych, którzy już coś wiedzą na temat fotografii cyfrowej jest wręcz idealny. Duży pokrętło trybów pracy zapewnia szybki dostęp do wszystkich programu, a menu podręczne (uruchamiane pozycją "góra" nawigatora) pozwala na natychmiastową korektę poziomu naświetlenia (rozjaśnianie / przyciemnianie) oraz kolorystyki (ocieplenie / ochłodzenie). Bardziej wymagającym użytkownikom może przeszkadzać jedynie obsługa trybu manualnego - zanim użyjemy nawigatora (by zmienić wartość przysłony i czasu) musimy pamiętać o wciśnięciu przycisku EXPOSURE. Jeśli tego nie zrobimy, zmienimy tryb napędu (samowyzwalacz) lub lampy. O "decydującym momencie" możemy wtedy zapomnieć.

Oczywiście większość ustawień aparatu wprowadza się z poziomu menu. Tu Panasonic ma już spore doświadczenie i wie jaka jest hierarchia ważności (od góry, czyli najszybciej dostępne: balans bieli, czułość, rozdzielczość, jakość itd). Oczywiście byłoby jeszcze lepiej gdyby menu nie składało się z trzech stron, tylko z trzech zakładek (odczujemy to gdy np. przyjdzie nam do głowy szybkie wprowadzenie trybu czarno-białego) oraz gdyby więcej funkcji dostępnych było za pomocą skrótów bezpośrednio z obudowy. Są to jednak niuanse, których odbiorcy tego aparatu zapewne nie odczują. W sumie trzeba przyznać, że japońscy konstruktorzy są mistrzami w zachowaniu równowagi między dostępnością funkcji a nieskomplikowaniem obsługi (bo im więcej przycisków tym trudniej się połapać).

Szybkość pracy

Pod tym względem DMC-FZ20 jest dość niekonsekwentny. Wprowadzenie nowej wersji procesora Venus II Engine zaowocowało zauważalnym przyspieszeniem przetwarzania danych i reakcji na zadawane polecenia. Z drugiej strony aparat ten ma irytująco długi czas rozruchu, ok. 4-5 s. Taki stan rzeczy wynika częściowo z tego, że po włączeniu aparatu wewnętrzne elementy optyki potrzebują sporo czasu by znaleźć się na swoich pozycjach roboczych. Korzyścią jest potem dobra szybkość i precyzja systemów zmiany ogniskowej i strojenia ostrości. Dlatego też, podczas aktywnego fotografowania (np. podczas imprezy plenerowej lub w czasie zwiedzania), lepiej w ogóle nie wyłączać aparatu. Tym bardziej, że akumulator jest bardzo wydajny.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły