Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic dał się już poznać jako bezkompromisowy gracz na rynku fotografii cyfrowej. Wprowadzenie stabilizatora obrazu MEGA O.I.S do wszystkich produkowanych obecnie modeli aparatów cyfrowych czy sukcesywne (i, co trzeba przyznać, mądre) udoskonalenia w obrębie każdej serii to świadectwa tego, iż japoński koncern poważnie myśli o pozycji jednego ze światowych liderów. Dzisiejsze premiery z całą pewnością go do tego przybliżą.
Najważniejsza z nowości to przedstawiciel serii ultra-zoomów, Lumix DMC-FZ30. Jako następca niezwykle popularnego modelu FZ20 z ubiegłego roku, FZ30 zachował lustrzankopodobny kształt i układ przycisków. Zmian w obrębie budowy nie jest dużo, ale te których dokonano są bardzo istotne. Po pierwsze obiektyw Leica DC Vario-Elmarit o 12-krotnym zakresie ogniskowych posiada teraz dwa pierścienie: pierwszy, tak jak w FZ20, odpowiada za regulację ręczną ostrości, natomiast drugim, połączonym mechanicznie z elementami optyki, zmienia się ogniskową. Jest to znacznie wygodniejsze i bardziej precyzyjne rozwiązanie niż przyciski zoomu pod kciukiem.
Druga istotna poprawka to wprowadzenie odchylanego i obracanego wyświetlacza LCD, który pozwoli na wygodne kadrowanie z pozycji innej niż "poziom oka". Przy okazji znacznie podniesiono rozdzielczość wyświetlacza głównego oraz małego EVF w celowniku. Teraz oba mają 230,000 punktów. Jeszcze jedna, godna pochwały zmiana w obrębie obsługi to wprowadzenie dodatkowego pierścienia nastawczego pod palcem wskazującym. Z całą pewnością przyspieszy to pracę w trybie manualnym - czas ekspozycji i wartość przysłony mają teraz dwa oddzielne pierścienie (w FZ20 trzeba było wcisnąć przycisk EXPOSURE a następnie dobrać żądaną wartość za pomocą 4-kierunkowego nawigatora).
Kosmetycznym zmianom poddano także samą obudowę - jest teraz bardziej obła. Podobnie jak w wypadku FZ20 aparat sprzedawany będzie w wersji czarnej i srebrnej.
Informacją, od której poniekąd powinniśmy zacząć dotyczy serca aparatu. Lumix DMC-FZ30 wyposażony został w sensor CCD o rozdzielczości 8 Megapikseli. Nie było dotąd aparatu, w którym połączono by tak wysoką rozdzielczość z tak potężną optyką. FZ30, podobnie jak cała seria FZ posiada wysokiej klasy obiektyw Leica Vario-Elmarit o zakresie ogniskowych 35-420mm z jasnością w zakresie F2.8-3.7, czyli jest naprawdę bardzo dobrze. Dodajmy do tego znakomity system stabilizacji obrazu MEGA O.I.S i nie ma wątpliwości, że FZ30 ma szansę stać się prawdziwym rynkowym przebojem.
Producent w informacji prasowej zachwala także inne właściwości swojego najnowszego dziecka. Po pierwsze zdecydowanie przyspieszono czas rozruchu aparatu, z dramatycznie długich 5 sekund w FZ20 do ok. 1 s w FZ30. Ponadto zwiększono pojemność dostarczanego z aparatem akumulatora, wydłużono maksymalny czas ekspozycji do 60 s. najmniejszy otwór przysłony to teraz F11 (wreszcie!), dodano pięć nowych programów tematycznych... Lumix FZ30 pozwala na zapis zdjęć w formacie RAW co na pewno zjedna mu odbiorców profesjonalnych. W trybie filmowym dostępna jest rejestracja w rozdzielczości VGA (w FZ20 było to maks. QVGA), z częstotliwością 30 kl/s.
Osobom, które nie miały dotąd okazji zapoznać się z serią Lumix FZ, wyjaśnijmy, że Lumix FZ30 jest zaawansowanym, rozbudowanym kompaktem cyfrowym skierowanym do pasjonatów, ambitnych amatorów, a teraz (po wprowadzeniu wymienionych wyżej udoskonaleń) zapewne również pół-profesjonalistów (na przykład jako aparat pomocniczy). Oferuje on automatyczne i manualne tryby pracy, z pełnym dostępem do takich funkcji jak metoda pomiaru ostrości i światła oraz dobór parametrów ekspozycji i obrazu.
Dane techniczne:
Poniżej cytujemy informację prasową producenta:
Panasonic Lumix FZ30 - Zaawansowana 8-megapikselówka od Panasonica
Warszawa, 25 lipca 2005 r. - Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, poinformował o planowanym we wrześniu wprowadzeniu na rynek nowego aparatu cyfrowego Lumix DMC-FZ30, który jest bardziej zaawansowaną wersją wielokrotnie wyróżnianego modelu FZ20. Nowy Lumix wyposażony został w 8-megapikselową matrycę, optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. oraz 12-krotny zoom optyczny. Z myślą o bardziej wymagających użytkownikach w modelu FZ30 zastosowano opcję ustawień manualnych.
Od początku istnienia serii FZ, należące do niej aparaty wyposażano w obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT z 12-krotnym przybliżeniem optycznym (odpowiada to zmianie ogniskowej od 35 mm do 420 mm w przypadku tradycyjnego aparatu 35 mm). W nowym modelu obiektyw jeszcze udoskonalono, aby jakość odwzorowania obrazu maksymalnie wzrosła.
Nowa funkcja dodatkowego przybliżenia optycznego (Extra Optical Zoom) zwiększa współczynnik zbliżenia do 15,3 przy rejestracji obrazów z rozdzielczością 5 megapikseli lub 19,1 - z rozdzielczością 3 megapikseli. Powoduje to jedynie niewielkie pogorszenie jakości obrazu. W połączeniu z czterokrotnym powiększeniem cyfrowym, współczynnik można zwiększyć do wartości aż 76,4 (co odpowiada zmianie ogniskowej od 35 mm do 2674 mm w przypadku tradycyjnego aparatu 35 mm).
Firma Panasonic uważa optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. za nieodzowny element wszystkich aparatów cyfrowych. Bez użycia statywu można uzyskać ostre zdjęcia przy czasie naświetlania trzykrotnie dłuższym od modeli konwencjonalnych, pozbawionych stabilizatora. Zalety tej funkcji można docenić wtedy, gdy drgnięcie ręki może łatwo zepsuć fotografię: przy telefotografii i makrofotografii oraz fotografowaniu w słabym oświetleniu.
Oprócz rozmiaru matrycy i całkowitej liczby efektywnych pikseli, w modelu FZ30 wprowadzono także inne udoskonalenia: do pokrętła ustawiania ostrości - bardzo popularnego w modelu FZ20 - dodano pokrętło ręcznego sterowania przybliżeniem. Zastosowano wyrazisty wyświetlacz LCD, który można ustawiać pod dowolnym kątem, co ułatwia robienie zdjęć przy dużym nachyleniu aparatu.
Wprowadzono również pokrętła regulujące przysłonę i czas otwarcia migawki. Rozdzielczość ekranu LCD i elektronicznego celownika zwiększono o około 180% do 230 tys. pikseli, co zapewnia ostry i wyraźny obraz. Duża rozdzielczość ekranu LCD i celownika umożliwia wyświetlanie zdjęć nawet w postaci miniaturek. Oprócz normalnego trybu wyświetlania pojedynczych zdjęć, można podzielić ekran między 9, 16 lub 25 klatek. Wszystko to składa się na doskonałe wyniki FZ30 pod względem jakości obrazu i łatwości obsługi.
Zastosowanie nowej 8-megapikselowej matrycy, która korzysta z 9-pikselowej kombinowanej metody odczytu (9-pixel mixed readout), pozwala nagrywać filmy w formacie VGA z prędkością 30 klatek na sekundę przy znacznie zwiększonej jasności. Poprzednio było to możliwe tylko w formacie QVGA. Technologię tę wykorzystuje się w śledzeniu obiektów na ekranach LCD, aby zapewnić jasny i ostry obraz nawet przy słabym oświetleniu.
Szybki procesor przetwarzania obrazu Venus Engine II zapewnia najkrótszy w swojej klasie czas reakcji migawki równy 0,01 s. Zastosowanie niewysuwalnego obiektywu znacznie skróciło czas rozruchu - z 5 s do 0,97 s. Czas automatycznego ustawiania ostrości przy jednopunktowym, błyskawicznym pomiarze jest teraz cztery razy krótszy niż w modelu DMC-FZ20.
Oprócz standardowego trybu naświetlania ProgramAE, model FZ30 oferuje również tryb automatyczny dla użytkowników początkujących. Aparat wyposażono w 14 trybów scenerii, w tym pięć nowych: "Baby" (Niemowlę), "Soft Skin" (Korekta tonacji skóry), "Food" (Żywność), "Starry Sky" (Rozgwieżdżone niebo) i "Candle" (Świeca), które ułatwiają uzyskanie pięknych zdjęć w najróżniejszych warunkach. Dobór odpowiedniego trybu nie jest trudny: pomaga w tym ekran pomocy do trybów scenerii (Scene Mode Help Screen), który zawiera opis każdego trybu oraz wskazówki dotyczące scenerii, dzięki czemu użytkownicy mogą z łatwością robić doskonałe zdjęcia.
Nowy akumulator litowy o pojemności powiększonej z 680 mAh do 730 mAh pozwala wykonać około 280 zdjęć w ramach jednego ładowania.
Możliwości rozbudowy - nieodłączna cecha aparatu klasy wyższej
Waga i wymiary dodatkowych akcesoriów zaprojektowanych do modelu FZ30 zostały znacznie zmniejszone. Zwiększono natomiast ich możliwości: telekonwerter daje przybliżenie o wartości 1,7x (714 mm w tradycyjnym aparacie 35 mm), a dodatkowa nasadka szerokokątna - 0,7x (24,5 mm w tradycyjnym aparacie 35 mm). Aparat ma stopkę ze złączami, umożliwiającą zamocowanie dodatkowej lampy błyskowej. Zdjęcia są zapisywane w formacie RAW, TIFF lub JPEG (Fine lub Standard). Możliwość rozbudowy jest nieodłączną cechą aparatów klasy wyższej, do której należy nowy model DMC-FZ30.
Akcesoria:
DMW-LT55 - dodatkowy telekonwerter
DMW-LW55 - dodatkowa nasadka szerokokątna
DMW-LND55 - filtr o gęstości neutralnej
DMW-LMC55 - wielowarstwowa osłona na obiektyw
DMW-RS1 - zdalny wyzwalacz migawki
DMW-CAC1 - ładowarka/adapter AC
CGR-S006 - akumulator litowy (730 mAh).