Olympus Stylus SH-2 - Jakość zdjęć JPEG

Do naszej redakcji trafił następca zaprezentowanego rok temu stylowego superzooma Olympus Stylus SH-1. Nowy model na pierwszy rzut oka niewiele różni się od poprzednika, a główną nowością jest możliwość wykonywania zdjęć w formacie RAW. Jako że nie mieliśmy okazji zaznajomić się z poprzednikiem, tym chętniej zabraliśmy się za testowanie modelu SH-2. Zobaczcie jak wypadł w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

24 Kwiecień 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Szumy i reprodukcja szczegółów

Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć w jakości, która pewnie sprosta oczekiwaniom użytkowników, do których kierowany jest aparat, choć daleko jej do doskonałości. Ci, dla których jakość obrazu stoi na pierwszym miejscu z pewnością docenią możliwość wykonywania zdjęć w formacie RAW. Niemniej jednak o względnie dobrej jakości możemy mówić tylko w przypadku najniższych czułości. Już przy ISO 1600 szczegółowość obrazu drastycznie spada, obniżając tym samym jakość robionych zdjęć. Przy ISO 1600 na zdjęciach znajduje się już też dużo mniej informacji o kolorze. W praktyce oznacza to, że czułości powyżej ISO 800 raczej średnio nadają się do użycia, jeśli zależy nam na jakości.

Szkoda, że aparat nie udostępnia żadnych opcji odszumiana lub wyostrzania obrazu. Szczególnie wyostrzanie mogłoby podnieść jakość zdjęć robionych w granicach ISO 800, która oferuje jeszcze względnie szczegółowy obraz.

Wzrost zaszumienia wraz ze wzrostem czułości:

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Spadek szczegółowości wraz ze wzrostem czułości:
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)


Reprodukcja kolorów
Aparat bardzo dobrze radzi sobie pod względem reprodukcji kolorów. Widzimy jedynie nieznaczne odchylenia w temperaturze poszczególnych kolorów. Wynik Olympusa jest lepszy od niejednego bardziej zaawansowanego aparatu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość obrazu w nieostrościach

Jak już pisaliśmy przy okazji lampy błyskowej, aparat miewa problemy z odwzorowaniem niedoświetlonych partii obrazu, zwłaszcza tych pozostających w nieostrości. Objawia się to nieprzyjemnym szumem nawet na niskich czułościach.


Podsumowanie tej części:
+ dobra jakość obrazu na niskich czułościach
+dobra reprodukcja kolorów

- szumy w niedoświetlonych partiach obrazu.
- duży spadek szczegółowości powyżej ISO 800

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
17
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)