Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
4. Budowa i obsługa
Optyka i sensor
Obiektyw
W modelu X100s Fujifilm zastosował niewymienny obiektyw Fujinon 23 mm o świetle f/2.0, który daje kąt widzenia jak obiektyw o ogniskowej 35 mm na pełnej klatce. Obiektyw składa się z 8 elementów w 6 grupach. Trzeba przyznać, że jest to nieduża konstrukcja jak na matrycę APS-C. Dzięki temu Fujifilm X100s ma podobne rozmiary co aparaty systemu Mikro 4/3 wyposażone w obiektywy typu "pancake".
X100s możemy pochwalić za niski poziom aberracji chromatycznej, która w plikach JPEG jest usuwana przez oprogramowanie. Całkiem dobrze radzi sobie także ze światłem wpadającym w obiektyw. Trudno też mieć większe zastrzeżenia do rozmycia tła. Przy jasności f/2.0 nie ma z tym problemu, a nawet jak przymkniemy lekko obiektyw głębia nadal będzie niewielka, a ostrość dużo lepsza.
Rozdzielczość zestawu
Fujifilm to producent bardzo dobrych obiektywów co potwierdził już i w przypadku obiektywów filmowych, dedykowanych do aparatów średnioformatowych, swojego systemu bezlusterkowców, a X100s i jego Fujinon 23mm f/2 potwierdzają te tradycje. Pliki RAW z 16,3-megapikselowej matrycy X-Trans CMOS przekonwertowaliśmy przy pomocy programu producenta do plików TIFF. Wyniki, które zarejestrowaliśmy są bardzo dobre. Granica przyzwoitości dla matryc APS-C o rozdzielczości 16-megapikseli wynosi 18 lp/mm. W przypadku Fuji X100s ta wartość jest przekraczana już od maksymalnego otworu względnego f/2 gdzie w brzegu kadru rejestrujemy najniższą wartość 22 lp/mm. Wraz z przymykaniem przysłony wartości rosną. Co ciekawe najwyższe wartości rejestrujemy na f/11 - 38lp/mm. Ma to najprawdopodobniej związek z systemem Lens Modulation Optimizer, który ingeruje także w surowe pliki. Jeśli chodzi o centrum kadru osiągi najnowszego tandemu Fujifilm są po prostu rewelacyjne. Z wyjątkiem przysłony f/16 na wszystkich przysłonach rejestrujemy ponad 50 lp/mm, a najwyższą wartość notujemy dla f/5,6 - 64lp/mm.
Jeśli chodzi o zachowanie w plikach JPEG również nie możemy mieć zastrzeżeń. Producent dobrze radzi sobie z oprogramowaniem matrycy. Ale ponownie widać wpływ Lens Modulation Optimizer, który wyraźnie podnosi wyniki funkcji MTF50 na wyższych wartościach przysłony.
Aberracja chromatyczna
Na aberrację chromatyczną nie możemyw żadnym stopniu narzekać. Jest ona widoczna w niewielkim stopniu i tylko w brzegach kadru. Na odbitce 20x30cm wada optyczna będzie niewidoczna, co na pewno ucieszy przyszłych użytkowników tego aparatu.
Dystorsja
Obiektyw Fujinon f/23mm f/2 ma niezbyt wyraźną dystorsję beczkowatą. Co nie powinno nikogo dziwić, przy takich parametrach i takiej ogniskowej ta wada musiała po prostu zaistnieć.
Winietowanie
Cieszy niski poziom winietowania w obiektywu Fujifilm X100s. Na maksymalnym otworze względnym przysłony f/2 poziom winietowania wynosi 34% co przekłada się na spadek 0,6 EV w brzegach kadru. Po przymknięciu przysłony do f/4 spadek jasności w brzegach kadru wynosi tylko 18% co przekłada się na 0,3 EV.
Odblaski
Zaawansowany kompakt Fujifilm nie ma dużego problemu z odblaskami. Flary nawet jeżeli się pojawiają, są stosunkowo niewielkie i nie ingerują w obraz na tyle, żebyśmy musieli się tym specjalnie przejmować. Mimo tego, że powłoki EBC spełniają swoją rolę, producent oferuje użytkownikom opcjonalną osłonę przeciwsłoneczną.
Matryca
Fujifilm X100s został wyposażony w 16-megapikselową matrycę X-Trans CMOS znaną między innymi z flagowego modelu X-Pro1. Sensor o rozmiarze APS-C (23,6 x 15,8 mm) z nieregularnie rozmieszczonymi pikselami umożliwia użytkownikowi, poza zdjęciami w RAW-ach albo JPEG-ach, także nagrywanie filmów Full HD w formacie MOV (H.264).
Wizjer
Hybrydowy wizjer zastosowany w X100s to unikalne rozwiązanie. Łączy w sobie zalety wizjera optycznego i elektronicznego, ponieważ może rzutować informacje na wizjer optyczny. Poza tym mamy do dyspozycji dobry wizjer elektroniczny. Przełączamy się między nimi dźwignią umieszczoną na przedniej ściance, która przypomina samowyzwalacz.
Wizjer optyczny z możliwością wyświetlania informacji robi rewelacyjne wrażenie. Do dyspozycji poza ramką kadru mamy drabinkę ekspozycji i informacje o czasie, przysłonie i trybie fotografowania. Ramka kadru pokrywa około 90% kadru zdjęcia. Można to sprawdzić w łatwy sposób przełączając się na wizjer elektroniczny.
W wizjerze optycznym za pomocą przycisku DISP możemy wyświetlić jeszcze poziomicę, linie pomocy i inne informacje o pomiarze światła, jakości i ilości zdjęć, stanie naładowania baterii i odległości ostrzenia, a nawet głębi ostrości. Nie wspominając o histogramie i punktach AF! Cały wizjer optyczny ogarnia dużo większy obraz niż zdjęcie. W dolnym prawym rogu widzimy nawet część obiektywu jednak nie wchodzi on w ramkę kadru.
Ekran LCD
W modelu X100s Fujifilm zastosował 2,8-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów. Obraz jest kontrastowy i szczegółowy, dzięki czemu pozwala na dobrą ocenę zdjęcia zarówno pod względem ich szczegółowości jak i poprawności naświetlenia. Ekran nie ma także problemów z szybkim odświeżaniem obrazu.
Lampa błyskowa
Fujifilm X100s oferuje wbudowaną lampę błyskową, która jest trochę słabsza od tych obecnych w amatorskich lustrzankach. Najwięcej opcji pracy lampy mamy w trybie P - poza trybem Auto do dyspozycji mamy Wymuszony Błysk oraz Błysk z długimi czasami migawki. W menu aparatu możemy także uruchomić korektę lampy oraz redukcję czerwonych oczu.
Zasilanie i pamięć
Bateria i gniazdo karty pamięci znajduje się na dolnej ściance pod odchylaną na sprężynce klapką. Pomimo, że bateria ma niesymetryczny kształt możemy ją włożyć odwrotnie i stracić parę chwil na wyciągnięcie i poprawne umieszczenie.
Wydajność baterii ogólnie zgadza się z wskazaniami producenta. Nam udało się wykonać niecałe 300 zdjęć, jednak często korzystaliśmy z ekranu LCD. Przy bardziej oszczędnym gospodarowaniu X100s osiąga deklarowane 300 zdjęć. Jedyne zastrzeżenia mamy do sygnalizowania końca energii - aparat pokazuje dwa poziomy czerwonej baterii, na których jesteśmy w stanie wykonać tylko kilka zdjęć.
Złącza
Gniazdo złącz znajduje się na prawej ściance X100s i jest ukryte za klapką odchylaną na sprężynce. Klapka niestety sprawia wrażenie jakby była od innego aparatu i nie jest idealnie spasowana. Do dyspozycji użytkowników oddano dwa złącza - USB 2.0 oraz HDMI mini umożliwiające podłączenie FinePixa X100s do telewizora, projektora i innych urządzeń wyświetlających obraz w wysokiej rozdzielczości.
Podsumowanie
Fujifilm X100s oferuje bardzo przyzwoity, jasny obiektyw Fujinon, za który zdecydowanie należy się plus. Nie tylko za to, że daje dobrą jakość, ale jest też niewielkich rozmiarów, dzięki czemu X100s może powalczyć na rynku z bezlusterkowcami wyposażonymi w obiektywy typu "pancake". Także tryb makro zasługuje na większą uwagę. Plus należy się także za matrycę X-Trans o rozmiarze APS-C.
Dużą zaletą X100s jest wizjer hybrydowy łączący zalety wizjera optycznego i elektronicznego. Na plus trzeba też zaliczyć 2,8-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 460 tys punktów i wbudowaną lampę błyskową, która nie jest zbyt mocna, jednak działa poprawnie.
+ jasny obiektyw Fujinon 23 mm (35mm) f/2.0
+ bardzo dobra rozdzielczość zestawu
+ niski poziom aberracji chromatycznej
+ niski poziom winietowania
+ tryb makro
+ 16-Mp matryca X-Trans CMOS, APS-C
+ hybrydowy wizjer
+ 2,8-calowy ekran LCD
+ wbudowana lampa błyskowa
- widoczna dystorsja
- odstająca klapka złącz