Panasonic Lumix DMC-GH3 - test

Panasonic Lumix GH3 to trzecia wersja flagowego aparatu japońskiego producenta w systemie Mikro Cztery Trzecie. Lumix GH3, poza 16-megapikselową matrycą, oferuje magnezowy korpus, szybki autofokus, wbudowany wizjer i lampę błyskową. Przekonajcie się jak Panasonic GH3 wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Falana

4 Marzec 2013
Artykuł na: 38-48 minut

Podsumowanie

Lumix GH3 to technologiczny popis Panasonika. Aparat oferuje wszystko co niezbędne w codziennej fotografii. Magnezowy, uszczelniony korpus, duży uchwyt, wyciągnięcie wielu elementów sterujących na korpus, to cechy plasujące GH3 wśród aparatów dla zaawansowanych. GH3 daje nam do dyspozycji aż siedem programowalnych przycisków, co pozwala prawie dowolnie spersonalizować aparat. Ergonomia, poza tarczą nawigatora i przyciskiem DISP, stoi na bardzo wysokim poziomie.

W tym miejscu warto także wspomnieć o wbudowanej lampie błyskowej, odchylanym i obracanym ekranie oraz wizjerze elektronicznym o rozdzielczości 1744 000 punktów. Są to niewątpliwe zalety GH3. Jedynym trochę denerwującym elementem jest delikatna dominanta na ekranie, gdy nie patrzymy na niego pod kątem prostym. Wada ta jest jednak mniejsza niż w konkurencyjnym Olympusie OM-D E-M5. Panasonic Lumix GH3 wyróżnia się także łącznością Wi-Fi, dzięki czemu możemy obsługiwać aparat z poziomu smartfona czy bezprzewodowo przesyłać zdjęcia na komputer, tablet lub smartfon.

Panasonic GH3 wyróżnia się szybkością działania. Bardzo szybki autofokus pozwala na skuteczne fotografowanie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. GH3 jest też pierwszym bezlusterkowcem, który dość dobrze radzi sobie z ciągłym ustawianiem ostrości. Aparat możemy też pochwalić za pomiar światła i automatyczny balans bieli, które w większości przypadków dają przewidywalne rezultaty.

Pod względem jakości zdjęć możemy spokojnie fotografować do ISO 1600, a nawet ISO 3200 bez większych obaw o degradację obrazu. GH3 bardzo dobrze radzi sobie także z reprodukcją kolorów, które prezentują się naturalnie. Osiągi matrycy GH3 plasują go w grupie zaawansowanych bezlusterkowców i półprofesjonalnych lustrzanek APS-C.

Panasonic Lumix GH3 to bardzo dobry aparat, a jedynym jego problemem jest to, że nie budzi emocji. Przyczyna takiej sytuacji leży w dość dużych gabarytach GH3, które nawiązują do lustrzanek i superzoomów oraz konserwatywnym wzornictwie. Od aparatu tego typu oczekujemy jakości zdjęć i funkcjonalności rodem z lustrzanek, jednak gabarytów większych kompaktów.

Tak czy inaczej Panasonic Lumic GH3 jest jednym z dwóch, może trzech bezlusterkowców, które są w stanie wykonać zamówienie fotograficzne nie utrudniając fotografowi życia. W zestawie z obiektywem 12-35 mm f/2,8 albo z jakimiś jasnymi obiektywami stałoogniskowymi spokojnie zrobimy nim ślub czy inne wymagające zdjęcia. Przy okazji możemy założyć pionowy uchwyt i wyglądać z GH3 jeszcze bardziej profesjonalnie, jednocześnie zyskując na masie zestawu w porównaniu z półprofesjonalną lustrzanką z obiektywami.

+ wygodny uchwyt

+ staranne wykonanie i dobre materiały

+ dwie tarcze nastaw

+ magnezowe body

+ wyciągnięcie wielu funkcji na korpus

+ siedem programowalnych przycisków

+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie

+ 16-megapikselowa matryca Live MOS

+ czyszczenie matrycy

+ odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości 614 000 punktów

+ wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1744 000 punktów

+ wbudowana lampa błyskowa

+ wydajna bateria

+ złącza HDMI i mikrofonu oraz słuchawek

+ możliwość podpięcia pionowego uchwytu

+ gniazdo studyjnych lamp błyskowych

+ Wi-Fi

+ przewijanie powiększeń

+ alarm prześwietleń

+ dotykowa obsługa odtwarzania

+ szybkość działania

+ szybkość autofokusa

+ zdjęcia seryjne 6 kl/s

+ automatyczny balans bieli

+ pomiar światła

+ stabilizacja obrazu Power O.I.S.

+ zaawansowane funkcje wideo

+ niski poziom szumu do ISO 3200 (JPEG)

+ reprodukcja szczegółów do ISO 3200

+ reprodukcja kolorów

+ nieduże odstępstwa od deklarowanych czułości ISO

+ bardzo dobry zakres dynamiczny

+ bardzo dobry zakres tonalny

+ niski poziom szumów do ISO 1600 (RAW)

- konserwatywne wzornictwo

- umieszczenie przycisku DISP

- niewygodna tarcza wokół nawigatora

- delikatna dominanta na ekranie LCD

- niepełne ładowanie powiększeń przy ich przewijaniu

- automatyczny balans bieli w świetle żarowym

Panasonic Lumix GH3 uzyskał w swojej klasie 77%
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj