Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jeśli chodzi o zaawansowane kompakty, to Sony Cyber-shot DSC-RX100 jest jedną z ciekawszych propozycji. Duża matryca, uniwersalny zakres ogniskowych oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że może być on alternatywą dla bezlusterkowca, czy niewielkiej lustrzanki.
Sony RX 100 wykonuje pierwsze zdjęcie po upływie około 3 sekund. Tyle zajmuje wysunięcie obiektywu, wyostrzenie i uruchomienie migawki. Przełączenie aparatu w tryb manualny pozwala na ograniczenie czasu uruchamiania do 2 sekund. Nie są to najlepsze wyniki w klasie, ale na pewno uznamy je za przyzwoite. Zaawansowany kompakt od Sony nie ma za to najmniejszego problemu z przechodzeniem do trybu odtwarzania co jest dużą zaletą, zwłaszcza przy plikach generowanych przez 20-megapikselową matrycę.
Pomiar ostrości
Na pomiar ostrości niestety możemy narzekać w codziennych sytuacjach. RX 100 dorównuje pod względem szybkości ustawiania bezlusterkowcom Sony. Jest jednak pewna różnica. System automatycznego ustawiania ostrości działa niezbyt pewnie - nie zawsze trafia w to miejsce, na którym jest potwierdzona ostrość. W przypadku trudnych warunków autofokus jest wspomagany czerwono-pomarańczową diodą, która skutecznie doświetla bliskie plany. Dzięki temu AF działa dość szybko przy bliskich planach. Ciągły AF de facto nie istnieje. Jak na razie żadnemu producentowi nie udało się w satysfakcjonujący sposób usprawnić ciągłego ustawiania ostrości AF opartego na detekcji kontrastu.
Pomiar światła
Sony Cyber-shot RX 100 jak przystało na kompakt dla zaawansowanych oferuje trzy tryby pomiaru światła: matrycowy, centralnie ważony oraz punktowy. Podczas testu najczęściej korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który w większości przypadków dawał odpowiednie rezultaty. Pomiar centralnie ważony i punktowy działają zgodnie ze swoją charakterystyką. Dzięki temu, możemy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada, a także być pewni co do jego rezultatów.
Zdjęcia seryjne
Zaawansowany kompakt Sony daje sobie bardzo dobrze radę ze zdjęciami seryjnymi. Dzięki szybkiej matrycy CMOS, aparat jest w stanie zarejestrować 4 kl/s z priorytetem szybkości. W przypadku zwykłego trybu seryjnego RX100 rejestruje 2 kl/s. Wyniki te dotyczą tandemu RAW+JPEG. W przypadku samych plików JPEG możemy zarejestrować serię z prędkością 7 kl/s. Dużo gorzej wygląda sytuacja ze zgrywaniem zdjęć. Aparat w czasie tej czynności ma czarny ekran LCD i jest po prostu zablokowany. Użytkownik nie może wykonywać kolejnych kadrów.
Tryby ekspozycji
Sony jak zwykle nie oszczędzało na trybach ekspozycji. W RX 100 bez trudu odnajdą się zaawansowani użytkownicy, dla których przewidziano zestaw PASM oraz początkujący, którzy będą mogli skorzystać z jednego z wielu trybów automatycznych. Jak na zaawansowany kompakt przystało Sony RX 100 został wyposażony w tarczę trybów ekspozycji. Oprócz PASM znalazły się na niej dwa tryby w pełni automatyczne (inteligentne auto plus, oraz inteligentne auto), scenerie, panoramy z ręki, filmowanie oraz ustawienia własne. Oprócz tego możemy wprowadzić jeden z 33 efektów artystycznych. Fakt, że producent rozdzielił każdą opcje kolorystyczną sprawia, że ich liczba jest tak imponująca.
Balans bieli
W RX 100 na automatyczny balans bieli na pewno nie możemy narzekać. Nawet w przypadku świateł sodowych, czy żarowych dawał przewidywalne i przyjemne dla oka rezultaty. Oczywiście jeśli chodzi, o ten drugi przypadek obserwujemy wyraźne zażółcenie barw, ale nie odbiega ona w zdecydowany sposób od tego co widzi oko ludzkie. Szkoda, że producent nie zdecydował się na umieszczenie ustawienia balansu bieli według wzorca.
Filmowanie
Do trybu filmowania dostajemy się bardzo szybko. Wystarczy kliknąć przycisk REC. Domyślnie aparat zapisuje pliki w formacie AVCHD, użytkownik może także ustawić MP4. W przypadku tego pierwszego możemy zdecydować czy kręcimy w 50i czy w 50p. Jeśli chodzi o MP4 mamy do wyboru tryb 1440x1080 lub VGA .Dźwięk jest rejestrowany przez dwa mikrofony umieszczone na górnej ściance. Takie ich umiejscowienie uniemożliwia w praktyce ich zasłonięcie, oraz sprawia, że efekt stereo jest słyszalny. Co z pewnością zasługuje na pochwałę.
Podsumowanie
Ta część testu, to jedna z mocniejszych stron RX100. Pod względem właściwości czysto fotograficznych zaawansowanemu kompaktowi Sony niewiele możemy zarzucić. Prędkość działania jest na dobrym poziomie. Zdjęcia seryjne przy tak dużej rozdzielczości i rozmiarze matrycy stoją na bardzo wysokim poziomie. Sony Cyber-shot RX100 nie ma problemu ze zgrywaniem zdjęć i przechodzeniem w tryb odtwarzania. Bogactwo trybów ekspozycji to znak charakterystyczny Sony, nie inaczej jest w przypadku tego aparatu. Poprawnie działający balans bieli oraz pomiar światła są również mocną stroną zaawansowanego kompaktu Sony. Jedyną wpadkę aparat zalicza w przypadku automatycznego ustawiania ostrości. Zdarza mu się pomylić i nie trafić idealnie w punkt z płaszczyzną ostrości. Mamy nadzieje, że producent szybko poprawi to przy pomocy nowego oprogramowania aparatu.
+ prędkość działania
+ zdjęcia seryjne
+ bogactwo trybów ekspozycji
+ panoramy z ręki
+ filmowanie Full HD
+ pomiar światła
+ balans bieli
- zapis zdjęć seryjnych
- system automatycznego ustawiania ostrości