Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nikon D800 to druga odsłona pełnoklatkowej lustrzanki, która nie została wyposażona w pionowy uchwyt. Tym razem Nikon postawił na dużą rozdzielczość wyposażając D800 w 36-megapikselową matrycę. Tym krokiem Nikon chce nawiązać bezpośrednią konkurencję z Canonem EOS 5D Mark III.
Pierwsze wrażenie
Nikon D800 to klasyczna, pełnoklatkowa lustrzanka, bez wbudowanego uchwytu pionowego. Pod względem gabarytów D800 jest prawie identyczny jak poprzednik, model D700 i bardzo zbliżony do swojego głównego konkurenta Canona 5D Mark III. Zaletą D800 jest obecność wbudowanej lampy błyskowej.
Korpus nowego Nikona jest dość poręczny waży około 1000 g co z jasną stałką tworzy zestaw do zniesienia, oczywiście jak na pełną klatkę. Z obiektywem 24-70 mm f/2.8 D800 waży już prawie 2 kg (bez 100 g). Wszystkie elementy są dobrze spasowane i ściśle do siebie przylegają. Klapki i zatyczki robią solidne wrażenie, a do budowy korpusu użyto materiały najwyższej jakości.
Nikon D800 wprowadza kilka nowinek w porównaniu z poprzednikiem, delikatnie różni się kształtem, przeprojektowano także obsługę trybów autofokusa - podobnie jak ma to miejsce w Nikonie D4. Pojawił się także dedykowany przycisk filmowania i bracketingu. Nowością jest także przycisk trybu podglądu na żywo Lv, wokół którego znajduje się tarcza, którą zmieniamy funkcjonalność przycisku Lv - fotografowanie / filmowanie.
Nikon D800 zapewnia wygodny uchwyt, który pozwala na bezpieczną pracę nawet z ciężkimi obiektywami. Jest to zasługą wpustki na uchwycie i wypustki na tylnej ściance pod kciuk. Nawet kilkugodzinne trzymanie aparatu nie męczy dłoni.
Funkcje przycisków
Opis funkcjonalności Nikona D800 zaczniemy od górnej ścianki. Na grzybku z lewej strony wizjera znajdziemy cztery przyciski: czułości ISO, balansu bieli - WB, jakości obrazu - QUAL oraz bracketingu - BKT . Zmieniamy je w wygodny sposób lewą ręką, a funkcje obsługujemy tarczami nastaw.
Pod grzybkiem tradycyjnie znalazła się tarcza, dzięki której możliwe są zmiany trybu napędu, czyli przełączanie na zdjęcia pojedyncze lub seryjne, włączanie samowyzwalacza oraz podnoszenie lustra. Tarcza działa z delikatnym skokiem, aby ją przesunąć musimy wcisnąć przycisk zwalniający.
Na górnej ściance w okolicy spustu migawki umieszczono dedykowany przycisk filmowania, przycisk MODE zmieniający tryb fotografowania oraz przycisk korekty ekspozycji. Pojawienie się nowego przycisku filmowania wymusiło delikatne przesunięcie przycisku MODE przez co obsługuje się go trudniej niż w D700.
Wokół spustu migawki znajduje się tarcza, za pomocą której możemy włączyć aparat i uruchomić podświetlenie górnego wyświetlacza. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań pozwalające szybko włączyć / wyłączyć aparat oraz podświetlić górny ekran.
Na tylnej ściance z lewej strony monitora umieszczono kolumnę przycisków, które obsługują menu i odtwarzanie zdjęć: MENU, klucz/?, lupa +. lupa - oraz OK. Tuż nad nimi znajduje się przycisk odtwarzania zdjęć i ich kasowania. Aby skasować zdjęcie musimy go wcisnąć dwa razy - wygodne i proste rozwiązanie.
Z prawej strony wizjera znalazły się przyciski blokady ekspozycji AE-L/AF-L (który możemy zaprogramować) i przycisk uruchamiający autofokus AF-ON. Wokół przycisku blokady ekspozycji AE-L/AF-L znalazła się tarcza zmiany sposobu pomiaru światła.
Idąc w dół znajdziemy nawigator z okalającą go tarczą, która umożliwia jego zablokowanie. Środkowy przycisk nawigatora służy do zatwierdzania funkcji. Poniżej umieszczono przycisk LV uruchamiający podgląd na żywo, wokół niego znajduje się tarcza, którą wybieramy tryb foto / wideo.
Kolejnym elementem jaki Nikon umieścił na tylnej ściance jest przycisk info - za jego pomocą możemy wyświetlić na ekranie panel informacyjny. Zależnie od otaczającego nas oświetlenia D800 wyświetla go w dwóch wersjach (poniżej). Po wciśnięciu przycisku dwa razy dostajemy się do menu podręcznego.
Nikon D800 podobnie jak D4 oferuje nowe podejście do obsługi trybów i punktów autofokusa. Tradycyjna dźwignia, która dotychczas oferowała trzy tryby: C - ciągły, S - pojedynczy i M - manualny oferuje teraz dwa ustawienia AF i M oraz przycisk. Po jego wciśnięciu zmieniamy tryb wyboru pól autofokusa i tryb jego działania przednią i tylną tarczą nastaw. Co ważne, w wizjerze widzimy symbole oznaczające tryb jaki wybraliśmy, więc zmiany możemy dokonywać bez odrywania oka od aparatu. Jest to szybkie rozwiązanie zapewniające łatwiejszy dostęp do trybów autofokusa niż w poprzednich modelach.
Przycisk obsługujący tryby lampy błyskowej znajduje się na przedniej ściance w okolicach bagnetu. Po jego wciśnięciu i przytrzymaniu mamy dostęp do trybów lampy za pomocą tarcza nastaw.
Ostatnie dwa przyciski znajdują się na przedniej ściance z lewej strony bagnetu. Domyślnie są one odpowiedzialne za podgląd głębi ostrości i wyświetlenie poziomicy w wizjerze, poza tym możemy je zaprogramować.
Ergonomia
Fotografowanie Nikonem D800 musimy zaliczyć do zajęć przyjemnych. Niezbyt duży aparat jak na pełną klatkę, solidnie wykonany i z przemyślanym interfejsem to najkrótsza charakterystyka ergonomii Nikona D800. Wszystkie najważniejsze elementy znajdują się tuż pod palcami. Gdy zaznajomimy się z ich rozmieszczeniem D800 pozwala na komfortową i instynktowną obsługę bez odrywania oka od wizjera. Poza tym do dyspozycji mamy szybkie menu gdzie znajdziemy najważniejsze funkcje fotograficzne.
Podsumowanie
Nikon D800 jest solidnie wykonany i przyzwoicie uszczelniony. Na plus trzeba też zaliczyć rozmieszczenie przycisków i możliwość zaprogramowania funkcji kilku z nich. Aparat oferuje też wygodny uchwyt i ergonomię na najwyższym poziomie.
+ wysokiej jakości materiały
+ bardzo dobra ergonomia
+ wygodny nawigator
+ menu podręczne
+ programowanie przycisków