Sony NEX-C3 - test

Sony NEX-C3 to przedstawiciel drugiej generacji bezlusterkowców japońskiego producenta. Aparat wyróżnia się przede wszystkim małymi rozmiarami - jest jeszcze mniejszy od swoich porzedników. Oferuje także nową matrycę o rozdzielczości 16,2 megapikseli.

Autor: Patryk Wiśniewski

19 Sierpień 2011
Artykuł na: 29-37 minut

9. Podsumowanie

NEX-C3 należy do drugiej serii kompaktów z wymienną optyką firmy Sony. Największą różnicą w stosunku do poprzedników jest zmiana matrycy. Sprawuje się ona bardzo dobrze. Sensor w formacie APS-C (crop 1,5x) umożliwa nam dużo większą kontrolę nad głębią ostrości, niż konstrukcja z systemu Mikro Cztery Trzecie. Ponadto dużo lepiej wypada na tle konkurencji w kwestii szumów. W NEX-ie spokojnie możemy używać czułości ISO 3200. Aparat bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją kolorów, co cieszy zwłaszcza, że poprzednie modele zaliczyły na tym polu wpadkę.

Sony jak zwykle jest liderem, jeśli chodzi o liczbę trybów ekspozycji. Do dyspozycji użytkownika oddano oprócz tradycyjnego P, A, S i M, także Panoramę 3D, HDR, szeroki zakres trybów zdefiniowanych oraz równie szeroki wybór efektów wizualnych.

Problemem tego systemu nadal jest mała liczba dedykowanych obiektywów (cztery). Sony częściowo rozwiązało ten problem wprowadzając systemową przejściówkę i konwertery optyczne. O ile przy C3 nie przeszkadza to bardzo, ponieważ jest to aparat skierowany przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią, o tyle jeżeli nic się nie zmieni, a Sony wprowadzi bardziej zaawansowany korpus, będzie to już poważną bolączką systemu.

Kolejnym aspektem, na który przyszły użytkownik powinien zwrócić uwagę, jest ergonomia. W związku z małą liczbą elementów sterujących umieszczonych na korpusie wszystkie istotne funkcję są głęboko schowane w menu. O ile użytkownikom trybów automatycznych nie będzie to przeszkadzać, to już dla osób chcących korzystać z trybów manualnych i zaawansowanych funkcji, obsługa NEX-a może być irytująca. Zwłaszcza jeżeli mieli wcześniej do czynienia z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami.

+ wysoka rozdzielczość matrycy

+ niskie szumy na wysokich czułościach

+ tryb seryjny 7 kl/s

+ duża ilość trybów ekspozycji

+ wysokiej klasy ekran LCD

+ lampa błyskowa dodawana do zestawu

+ dobry design

+ reprodukcja kolorów

+ reprodukcja szczegółów

+ mniejsze zużycie energii w porównaniu do poprzedników

- długi czas uruchamiania

- ergonomia

- skromny system

Sony NEX-C3 otrzymał w swojej klasie 66%
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj