Test wodoodpornych kompaktów 2011 - część 3, podsumowanie - Ricoh G700, GoPro Hero HD

W trzeciej części przyjrzymy się takim ciekawostkom jak Ricoh G700 i kamera GoPro Hero HD z akcesoriami oraz podsumujemy wyniki całego testu wodoodpornych aparatów kompaktowych 2011.

Autor: Marcin Falana

1 Lipiec 2011
Artykuł na: 23-28 minut


GoPro Hero HD
W ramach uzupełnienia naszego testu o kolejny gadżet umożliwiający filmowanie i fotografowanie pod wodą i w innych trudnych warunkach przedstawiamy freestylową kamerę GoPro HD Hero.

Ten kultowy sprzęt jest często stosowany do nagrywania sportów ekstremalnych, wyścigów, skoków spadochronowych, nurkowania, wspinaczki, skateboardingu, surfingu i wszystkiego czego dusza zapragnie. Próbkę możliwości GoPro Hero możemy zobaczyć na stronie producenta GoPro.com.

  • matryca 1/2,5 cala HD CMOS
  • filmy MPEG4 H.264
  • zdjęcia 5 Mp
  • obiektyw o kącie widzenia 170 stopni f/2.8

 

kamera Hero HD

Taką wszechstronność zapewnia rozbudowany system mocowań kamery GoPro Hero HD dosłownie do wszystkiego. Dzięki temu możemy zająć się innymi czynnościami, jak choćby utrzymaniem równowagi na rowerze czy wiosłowaniem na spływie. W tym kontekście GoPro Hero jest jednym z bezpieczniejszych rozwiązań na rynku. Kamera Hero HD jest dostępna w różnych zestawach - Helmet, Motorsports, Surf, w skład których wchodzi obudowa i inne akcesoria umożliwiające zamocowanie kamery na głowie, nadgarstku, masce samochodu itp.

kamera Hero HD z poliwęglanową obudową


Sama kamera jest dość niepozorna i lekka - bez obudowy waży 94 g. Z poliwęglanową, wodoodporną obudową, która umożliwia zanurzenie do 60 m - 167 g.


Budowa, ergonomia i obsługa
Hero HD oferuje dwa przyciski, którymi obsługujemy wszystkie czynności. Jeżeli dokupimy ekran LCD przybędzie nam jeszcze jeden przycisk odtwarzania. Przedni przycisk służy do uruchomienia kamery i przechodzenia między trybami, tylny do zatwierdzania funkcji. Nasze zmiany obserwujemy na monochromatycznym wyświetlaczu na przedniej ściance w postaci uproszczonych symboli. Po kilkukrotnym przejrzeniu menu z uproszczoną instrukcją nie sprawia ono większych problemów. Jeżeli dysponujemy ekranem LCD będzie jeszcze latwiej - wyświetlane na nim komunikaty są bardziej czytelne.

Monitor
W podstawowej konfiguracji kamera Hero nie jest wyposażona w ekran LCD. Możemy go dokupić za 399 zł. W zestawie z ekranem dostajemy cztery tylne ścianki, które umożliwiają jego zastosowanie z obudową w różnych konfiguracjach. Ekran został także wyposażony w głośnik. Mocujemy go w prosty sposób łatwo wpinając do kamery. Obraz jest jasny i klarowny, chociaż sam ekran nie imponuje rozmiarami ani rozdzielczością.

ekran LCD



Obiektyw
Kamera GopPro Hero HD oferuje szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 170 lub 127 stopni zależnie od rozdzielczości w jakiej nagrywamy. Obiektyw jest dość jasny - f/2.8 - dzięki czemu radzi sobie całkiem dobrze w słabszym oświetleniu.

Jest to konstrukcja "fix focus", czyli ostrość jest zablokowana na odległości od 0,6 m do nieskończoności, co przy niewielkich rozmiarach sensora daje przyzwoite rezultaty pod względem ostrości.

Fotografowanie
GoPro Hero HD daje nam do dyspozycji aparat o rozdzielczości 5-megapikseli. Zdjęcia mogą być wykonywane pojedynczo lub seriami co 2, 5, 10, 30 lub 60 s. Poza tym do dyspozycji mamy samowyzwalacz i zdjęcia seryjne z prędkością około 2 kl/s w serii do 3 kadrów.

Kamera korzysta z przysłony f/3.6 i czułości od ISO 100 do ISO 400 zależnie od warunków oświetleniowych. Jest to sprzęt zdecydowanie "outdoorowy", czyli potrzebuje dużo dziennego światła - wtedy mamy pewność, że uzyskamy na tyle krótkie czasy ekspozycji, żeby wykonać ostre zdjęcia. Obiektyw Hero HD dość mocno wykrzywia linie w narożnikach dając plastykę zbliżoną do efektu rybiego oka.

Filmowanie
Najmocniejszą stroną GoPro Hero HD są filmy. Do dyspozycji mamy rozdzielczość full HD 1920 x 1080 pikseli z prędkością 30 kl/s. W tym formacie kamera nagrywa obraz w proporcjach 16x9, a jej kąt widzenia to 127 stopni. W domyślnej rozdzielczości 960p - 1280 x 960 pikseli (4:3) do dyspozycji mamy kąt widzenia 170 stopni i prędkość 30 kl/s. Poza tym możemy skorzystać z trybu 720p - 1280 x 720 pikseli z prędkością 60 kl/s, co umożliwia uzyskanie zwolnionego tempa.




Pod wodą
Ponieważ kamera Hero HD nie jest wyposażona w lampę błyskową i nie oferuje wyższych czułości ISO trudno było na basenie uzyskać ostre zdjęcie. Mimo to na stronie producenta można obejrzeć wiele ciekawych zdjęć wykonanych także pod wodą. Oczywiście były wykonane w dzień przy dużym natężeniu światła, jednak udowadnia to, że Hero HD w odpowiednich warunkach oświetleniowych wykona interesujące zdjęcia.

Ograniczyliśmy się zatem do nagrania, krótkiego filmu na basenie, aby pokazać możliwości tego urządzenia.



Podsumowanie
Kamera GoPro Hero HD służy głównie do filmowania w trudnych warunkach, gdzie utrudniona jest obsługa kamery czy aparatu. Dzięki rozbudowanemu systemowi mocowań, który jest jedną z dużych zalet Hero HD może nam towarzyszyć w najtrudniejszych sytuacjach.

Nie jest to sprzęt, który obsługujemy w sposób świadomy. Raczej mocujemy kamerę Hero HD i koncentrujemy się na innych ciekawych zajęciach, z których będziemy mieli później filmy i zdjęcia.

Jest to nieodzowny gadżet umożliwiający rejestrowanie sportów ekstremalnych, wyścigów samochodowych i czego dusza zapragnie.


Zdjęcia do pobrania

10/6971 s, f/3.6, ISO 100


10/2061 s, f/3.6, ISO 100


10/7561 s, f/3.6, ISO 100


10/1668 s, f/3.6, ISO 100


10/1829 s, f/3.6, ISO 100


Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)