Panasonic Lumix DMC-FZ100 - test

Panasonic Lumix FZ100 to następca udanego modelu FZ28. Zwiększono zakres zooma do 24x, a rozdzielczość do 14 megapikseli. Co ważne, najkrótsza ogniskowa odpowiada naprawdę szerokiemu kątowi - ekwiwalentowi 25 mm, a sensor bazuje na technologii MOS. Dzięki temu mamy możliwość rejestracji filmów full HD oraz sekwencji slow-motion z szybkością do 230 kl/s.

Autor: Damian Bednarzak

22 Grudzień 2010
Artykuł na: 29-37 minut

7. Podsumowanie

Doświadczenie Panasonika w produkcji aparatów typu superzoom zaoowocowało kolejną interesującą propozycją, jaką jest FZ100. Aparat ma zdecydowanie mniejsze rozmiary od lustrzanek, dodatkowo posiada uniwersalny obiektyw z potężnym, 24-krotnym zoomem (25-600mm). Dzięki niezłej jasności optyki oraz stabilizacji obrazu mamy ułatwione fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Dużym plusem Lumiksa jest 3-calowy, ruchomy wyświetlacz LCD, którego często brakuje w tanich lustrzankach. Jakość wykonania oraz ergonomia uchwytu i obsługi są na tyle wysokim poziomie, że zadowolą nawet wybrednych miłośników fotografii.

Zaletą FZ100 jest szybki tryb seryjny. W pełnej rozdzieczości możemy wykonywać aż 11 kl/s, a w zredukowanej do 2,5 megapikseli 60 kl/s. Nowy Lumix jako jeden z nielicznych potrafi rejestrować filmy z szybkością 230 kl/s w niskiej, ale wystarczającej do prostych animacji rozdzielczości 320x240 pikseli. Ważnym dodatkiem jest możliwość rejestracji filmów Full HD z autofokusem, kompresowanych kodekiem AVCHD.

Jeśli już odnosimy się do aparatów z wymienną optyką, to nie wypada nie wspomnieć o kategoriach, w których FZ100 im ustępuje. Przede wszystkim jest to jakość zdjęć, która ustępuje pod względem szumów na wysokich ISO oraz zakresu tonalnego. Na szczęście odwzorowanie szczegółów przez 14-megapikselową matrycę jest na podobnym poziomie, o ile nie przekraczamy ISO 200.

Oddzielną kwestią jest cena apratu wynosząca około 1600 zł, to o 300 zł więcej niż bezpośredni konkurent FujiFilm HS10 oraz porównywalna do np. Sony NEX-3 z obiektywem 15-55 mm.

+ 24-krotny zoom optyczby Leica

+ rejestracja filmów Full HD z AF

+ szybki tryb seryjny

+ odchylany monitor

+ jakość wykonania

+ menu funkcyjne

+ przyjazny tryb odtwarzania

+ pomiar światła

+ duża ilość trybów tematycznych

+ reprodukcja szczególów

+ reprodukcja kolorów

- niezbyt wysoka rozdzielczość LCD

- wysoki poziom szumu na ISO 400 i wyższych

- stosunkowo wysoka cena

Panasonic Lumix FZ100 w swojej klasie uzyskał 67%
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły