Wygląd, jakość obrazu i użytkowanie

Firma Samsung wprowadziła na rynek nową linię wysokiej klasy telewizorów SUHD. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym mają one oferować znakomitą jakość wyświetlanego obrazu. W naszej redakcji postanowiliśmy sprawdzić, czy tak zaawansowany model jakim jest 65-calowy Samsung JS9000 SUHD Smart 3D może znaleźć zastosowanie wśród profesjonalnych fotografów posiadających własne studio fotograficzne.

Autor: Michał Chrzanowski

28 Maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

 

3. Wygląd, jakość obrazu i użytkowanie


Samsung JS9000 SUHD Smart 3D to naprawdę elegancki telewizor obok którego nie da się przejść obojętnie. Na pierwszy plan oczywiście wybija się ogromny 65-calowy zakrzywiony ekran, który robi duże wrażenie. Jednak producent nie zapomniał też o detalach. Srebrne wąskie ramki okalające ekran oraz lśniąca podstawa w kształcie litery Y dobrze komponują się z całością wzornictwa. Podobać się również może zdobiony delikatnymi liniami tylni panel, dzięki czemu telewizor umieszczony w jednej z centralnych części studia może stanowić także interesujący element wystroju.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Modele SUHD są pierwszymi w historii telewizorami firmy Samsung, w których zastosowano rozwiązanie Nano Crystal Color. Dzięki temu w najnowszej rodzinie telewizorów nanokrystaliczny półprzewodnik transmituje światło (różna barwa w zależności od długości fali), umożliwiając tym samym bardzo dobre odwzorowanie barw. W skrócie dzięki technologii Nano Crystal Color jesteśmy w stanie uzyskać szeroką paletę naturalnie odwzorowanych kolorów, która jest bardzo istotna w świecie fotografii. Z kolei silnik remasterujący, w który został wyposażony telewizor JS9000 SUHD Smart 3D, automatycznie poddaje analizie jasność wyświetlanego obrazu, dzięki czemu otrzymujemy optymalny kontrast prezentujący głębokie czernie oraz wyraźnie jasności.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Samsung JS9000 SUHD Smart 3D oferuje wiele opcji dotyczących ingerowania w wyświetlany obraz. Już podstawowa pozycja menu telewizora pozwala na zmianę nie tylko trybu obrazu, w którym możemy wybrać tryb dynamiczny, standardowy, naturalny i filmowy, leczy także jesteśmy w stanie dokonać korekty podświetlenia, kontrastu, jasności, ostrości oraz ogólnego nasycenia kolorystyki prezentowanego obrazu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Jednak szczególne brawa dla Samsunga należą się za zaawansowane menu obrazu. W tym miejscu otrzymujemy wiele szczegółowych opcji, dzięki którym jeszcze precyzyjniej dokonamy korekty obrazu. A zmienić możemy naprawdę wiele. Będziemy w stanie ustawić kontrast dynamiczny, dzięki któremu telewizor automatycznie skoryguje kontrast zapobiegając nadmiernym różnicom jasności. Dostosować będziemy także mogli przestrzeń kolorów RGB poprzez ingerowanie w ustawienia koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Ponadto, telewizor umożliwia także ustawienie odpowiedniego balansu bieli oraz regulację odcienia skóry za sprawą zwiększenia lub zmniejszenia nasycenia czerwonego koloru. Jak więc można zauważyć telewizor SUHD oferuje wiele możliwości konfiguracyjnych, dlatego też firmie Samsung należą się pochwały za tak bogato rozbudowane opcje dotyczące wyświetlania obrazu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Umiejętne balansowanie pomiędzy suwakami i opcjami poszczególnych ustawień w zaawansowanym menu pozwoliło nam otrzymać obraz dostosowany do naszych preferencji i potrzeb. Dzięki temu szybko byliśmy w stanie wybrać odpowiednie opcje obrazu i dopasować je do prezentowanych fotografii (inne parametry dla zdjęć portretowych, a inne dla krajobrazowych czy koncertowych). Podczas przeprowadzonego testu szczególnie przypadły nam do gustu opcje związane z kontrastem oraz tonacją skóry. Wystarczyło kilka drobnych zmian by zdjęcia nabrały naturalnych kolorów. Na pochwałę zasługuje także ogólna kontrastowość i wyrazistość prezentowanego obrazu, która nie zanikała wraz ze zmianą kątów widzenia. Jest to więc duży plus biorąc pod uwagę fakt, że telewizor może być wykorzystywany jako urządzenie służące na przykład do wyświetlania portfolio w studiu fotograficznym.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Ponadto, 65-calowy ekran w połączeniu z wyraźnym kontrastem i dużym zakresem dynamicznym może też służyć jako odpowiednie urządzenie do podglądu zdjęć, które na przykład przygotowaliśmy do publikacji lub druku. Dzięki wielkiemu ekranowi oraz możliwości wprowadzenia szczegółowej korekty w prezentowany obraz, byliśmy w stanie podczas przeprowadzonego testu dostrzec na zdjęciach nawet najdrobniejsze detale, a także wszelkiego rodzaju nieczystości, które mają wpływ na efekt końcowy, a nie były widoczne na konwencjonalnym monitorze komputera. Dzięki temu Samsung JS9000 SUHD Smart 3D może znaleźć zastosowanie na przykład w fotografii modowej lub reklamowej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Za sprawą funkcji ConnectShare prezentowanie zdjęć jest naprawdę proste i wygodne. Wystarczy podłączyć do portu USB pendrive lub dysk twardy i wybrać odpowiedni folder lub zdjęcia, które chcemy wyświetlić na ekranie. Co więcej telewizor oferuje także pokaz slajdów, który także możemy konfigurować. Będziemy mogli dostosować prędkość wyświetlanych fotografii, dodać podkład muzyczny, powiększyć wyświetlany kadr lud zmienić efekt przejścia między poszczególnymi fotografiami.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Travel Backpack Coyote to nowy wariant popularnego plecaka dla twórców w podróży. Zmienił się kolor, ale też materiał, z którego został wykonany. Podczas dwumiesięcznej podróży sprawdziłem, czy...
37
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Najnowsze kolorymetry Calibrite wyznaczają współczesny standard kalibracji i profilowania wyświetlaczy. Przyjrzeliśmy się, jak działa flagowy Display Plus HL. Oto nasze wnioski.
20
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Konwencjonalne dyski przenośne nie mają dziś łatwo. Szybkie jak błyskawica i niesamowicie małe pamięci Flash skradły całą uwagę branży kreatywnej spychając technologię HDD głęboko w cień. Czy...
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)