Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
To co cieszy jako pierwsze w przypadku MindShift rotation180 Panorama to, że nie wygląda jak typowy plecak fotograficzny. Dzięki temu może być także dobrym wyborem dla zwykłego turysty. Propozycja amerykańskiej firmy przypomina z wyglądu zwykły, mały plecak, zwłaszcza w niebieskiej wersji kolorystycznej. Logo marki zostało naniesione w szarym, matowym kolorze na górnej klapie. Jest niewielkie, dzięki czemu nie rzuca się w oczy.
W testowanej przez nas wersji dwa odcienie niebieskiego zostały zestawione z intensywnie pomarańczowymi suwakami. Dla tych, dla których jest to zbyt duża ekstrawagancja, producent przygotował wersję czarno-brązową. Ani jedna, ani druga nie została wyposażona w taśmy odblaskowe.
Jak przystało na plecak skierowany do aktywnych użytkowników, rotation180 Panorama jest bardzo lekki - około 1300g. Tę cechę docenimy podczas dłuższych pieszych wypraw. Na uwagę zasługuje także fakt, że pokrowiec na sprzęt jest dość sztywny. Rozmiary plecaka to 25 x 50 x 21 cm, natomiast insert ma wymiary 24 x 19 x 12 cm. Co to dla nas oznacza? Według producenta MindShift rotation180 Panorama pozwoli nam przenieść np.: Nikona D800 z obiektywem 24-70mm f/2,8 ułożonym poziomo lub Canon 5D Mark III z podpiętym 16-35mm f/2,8 i uda nam się zmieścić jeszcze reporterskiego zooma 24-70mm f/2,8. Wytyczne podane przez producenta sprawdzają się w praktyce, także bez trudu zmieścimy sprzęt, który pozwoli nam wykonać wysokiej klasy zdjęcia.
Górna część plecaka jest mniejsza od części fotograficznej. Nie będziemy mieli jednak problemu, aby zmieścić w niej lekką kurtkę lub bluzę, czy drobne przedmioty, które będą nam potrzebne w trakcie wędrówki. Znalazła się w niej także siatkowa kieszeń, która umożliwi schowanie drobnych przedmiotów, do których potrzebny będzie nam szybki i wygodny dostęp - kluczy, kart pamięci czy zapasowych akumulatorów. Nad główną kieszenią znalazło się miejsce na jeszcze jedną niewielką kieszeń. Wszystkie kieszenie są od siebie odzielone. Wynika to z konstrukcji plecaka, a ściślej części fotograficznej, która całkowicie opuszcza wnętrze roatation180 Panoramy. Ma to swoją dobrą stronę - rzeczy z górnej kieszeni nie będą się mieszać z naszym ekwipunkiem fotograficznym, czy wpadać pod insert. Ma też jednak pewną wadę, po prostu nie możemy wykorzystać pełnej objętości plecaka. MindShift rotation180 Panorama to propozycja wyłącznie fotograficzna.
Wielka szkoda, że na zewnątrz producent znalazł tylko miejsce na kieszeń na bukłak. Niestety nie umieszczono żadnej dodatkowej kieszeni, która mogłaby służyć użytkownikowi. Jedyne co zostało zlokalizowane na zewnątrz to uchwyt na statyw, który został bardzo sprytnie rozwiązany. Dyskretnie chowana "stopka" oraz paski sprawiają, że jeżeli ich nie wykorzystujemy, to praktycznie ich nie widać.
Z boku plecaka, tam gdzie umieszczono kieszeń na bukłak, znajduje się pasek kompresujący oraz elastyczna guma, które umożliwiają wygodne przenoszenie plecaka, czy wkładanie go na wysokie półki np.: w pociągu. Po przeciwnej stronie na górze, również znalazł się pasek kompresujący, a na dole blokada insertu fotograficznego. Blokadę należy pociągnąć do dołu, aby opuściła swoje gniazdo, dzięki czemu odsłania kieszeń na sprzęt. Dostęp do niej jest łatwy. Bezproblemowo się ją także zamyka, ponieważ została wyposażona w magnes, więc po nakierowaniu sama wskakuje na swoje miejsce.
Aby bezpiecznie wysunąć insert, musimy mieć zapięty pas biodrowy, bo to na nim opiera się system plecaka MindShift rotation180 Panorama. Po zwolnieniu blokady wystarczy przeciągnąć kieszeń na sprzęt na nasze biodra. Dzięki temu mamy bezproblemowy i szybki dostęp do naszego aparatu. Wkładka foto została dodatkowo zabezpieczona taśmą, której długość możemy regulować.
Do samej jakości użytych materiałów nie możemy mieć zastrzeżeń. Po około dwóch miesiącach używania plecaka nie wykazały żadnego zmęczenia. Suwaki są dobrej klasy (YKK), plastikowe klamry są grube i sztywne i o ich trwałość nie musimy się martwić. Spód Panoramy został wykonany ze sztywniejszego i mocniejszego materiału niż reszta plecaka, więc nie musimy się przejmować zbyt wczesnym przetarciem.
Na zakończenie opiszemy system nośny, który został bardzo dobrze zaprojektowany. Plecak ma dwa dosyć szerokie ramiona, które w połączeniu z zapiętym pasem biodrowym zapewniają bardzo stabilne trzymanie propozycji MindShift na naszych plecach. Tył został zaprojektowany w taki sposób, żeby powietrze miało dosyć swobodny przepływ. Jest też na tyle sztywny, że plecak trzyma kształt i dobrze przylega do pleców. Ponadto możemy wspomóc się pasem piersiowym, co praktycznie uniemożliwia jego ruch, więc nie będzie nam przeszkadzał nawet w trakcie intensywnego wysiłku.
Podsumowanie
MindShift rotation180 Panorama to bardzo dobra i ciekawa konstrukcja. Jedyne na co możemy narzekać, to zbyt mała liczba kieszeni i brak pokrywy przeciwdeszczowej - jest dodatkowo płatna. Poza tym plecak wypada tylko chwalić. System nośny niweluje ruch plecaka w trakcie wysiłku fizycznego i sprawia, że możemy się wygodnie z nim przemieszczać, nawet na długich trasach. Pojemna kieszeń na sprzęt umożliwi zabranie dużej lustrzanki z podpiętym obiektywem oraz dodatkowych akcesoriów. A dzięki jej nowatorskiemu rozwiązaniu nie będziemy mieli problemu z szybkim i bezpiecznym dostęp do naszego aparatu. Ważną cechą plecaków przeznaczonych dla osób aktywnych jest waga. MindShift pod tym względem wypada bardzo dobrze, ważąc około 1,3kg.
+ dyskretny wygląd, jak na plecak fotograficzny
+ obszerna komora fotograficzna
+ nowatorskie rozwiązanie insertu fotograficznego
+ bardzo wygodny system nośny
+ osobna kieszeń na bukłak
+ oddzielone kieszenie
- brak pokrywy przeciwdeszczowej w zestawie