Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie zostanie wkrótce otwarta wystawa fotografii Tadeusza Rolke Tu byliśmy. Zdjęcia wracają do zupełnie opustoszałych dziś mieszkań, synagog, domów modlitwy i cmentarzy chasydzkich.
Sześć lat temu przyjaciel Tadeusza Rolke, malarz Jerzy Budziszewski (Joszua Ben Or) podsunął mu pomysł fotografowania pejzaży chasydzkich. Rok później fotograf rozpoczął pierwszą podróż śladami zapomnianej kultury chasydzkiej.
Ale potrzeba robienia takich fotografii pojawiła się dużo wcześniej. W rozmowie z Markiem Gryglem (Fototapeta), Rolke przyznaje: Od bardzo dawna interesuję się judaikami i sprawą holocaustu i historii Żydów. Ja pod skórą czułem, że będąc fotografem, coś muszę w tej sprawie zrobić. W czasach przełomu gdzieś ok. 1990 pojechałem do Lwowa i wracałem pociągiem. I w Przemyślu musiałem czekać prawie cały dzień. Poszedłem do księgarni i kupiłem "Opowieści chasydów" Martina Bubera i zacząłem to czytać.
Z książki Bubera Tadeusz Rolke wynotował kilka nazwisk oraz listę miejscowości polskich i ukraińskich, po czym ruszył tropem starych chasydzkich siedzib, współcześnie zupełnie opustoszałych. Umieszczał w kadrze mieszkania, domy modlitwy, cmentarze, synagogi -zniszczone, lecz nie naznaczone śladem współczesnej cywilizacji świadectwa aktywności religijnej i kulturowej społeczności chasydzkiej.
Wystawa fotografii Tadeusza Rolke Tu byliśmy rozpocznie się w piątek, 31 stycznia o godzinie 19 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, przy ulicy Tłomackie 3/5 .Ekspozycję można oglądać do 24 marca 2003.
.
Przeczytaj też wywiad M. Grygla z T. Rolke na fototapeta.art.pl