Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Studiował historię sztuki. Fotografować zacząłł podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50.
W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze podejmował różne tematy. Z jednej strony dokumentował zwykłe, codzienne życie prowincji, z drugiej rejestrował życie artystyczne i intelektualne stolicy. Fotografował modę, i jednocześnie zajmował się reportażem zaangażowanym społecznie (fotografował m. in. warunki życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach). Doskonały warsztat łączył z humanistycznym podejściem do realizowanych przez siebie tematów. Wspólnym mianownikiem jego szerokich zainteresowań jest człowiek i jego otoczenie.
Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach: Świat i Stolica oraz w miesięczniku Polska, natomiast modę fotografował dla Przekroju. Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach Sterna, Die Zeit, Der Spiegel i Art. Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z Gazetą Wyborczą i tygodnikiem Wprost.
Tadeusz Rolke jest autorem wielu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, W 1997 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyła się retrospektywna wystawa artysty Fotografowałem lata 60. i nie tylko. W 2001 Tadeusz Rolke wspólnie z Chrisem Niedenthalem roku zrealizował projekt dotyczący problemu ksenofobii zatytułowany Sąsiadka. W październiku 2002 roku wystawa ta została zaprezentowana w galerii Stiklo karoliukai w Wilnie. Tego samego roku w Striped House Gallery w Tokio odbyła się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke, na której prezentowane były głównie prace z lat 1944 - 50. Także w 2002 roku Rolke był gościem specjalnym Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana była jego wystawa Fischmarkt.
Tadeusz Rolke jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykłada na licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów oraz na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jesienią 2006 roku ukazała się pierwsza monografia artysty, wydana przez warszawską Fundację Galerii Foksal Tadeusz Rolke Fotografie 1944-2005.
Fotografie Tadeusza Rolke będzie można oglądać w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański (Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki, pl. Bp Nankiera 8) we Wrocławiu w dniach 10 - 30 kwietnia 2007 roku. Finisaż wystawy i otwarte spotkanie z artystą zaplanowane zostało na piątek, 20 kwietnia na godzinę 17.