Warsztaty Tadeusza Rolke w Luksferze

Autor: Marta Sinior

10 Październik 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Warszawska Galeria Luksfera zaprasza 22-23 października 2005 roku do wzięcia udziału w 2-dniowych warsztatach fotograficznych. Zajęcia pod tytułem "Esej fotograficzny - metafora, refleksja i dowcip w fotografii" poprowadzi Tadeusz Rolke.

Aktualizacja, 20 października 2005

Uwaga!
Warsztaty z Tadeuszem Rolke zostaną przeniesione na termin grudniowy. Szczegóły zostaną podane wkrótce

Warszawska Galeria Luksfera zaprasza 22-23 października 2005 roku do wzięcia udziału w 2-dniowych warsztatach fotograficznych. Zajęcia pod tytułem "Esej fotograficzny - metafora, refleksja i dowcip w fotografii" poprowadzi Tadeusz Rolke.

Wszystkie niezbędne szczegóły w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów:

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Zaczął fotografować podczas II wojny światowej. Studiował historię sztuki. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Wywieziony na roboty do Niemiec. Zawodowo zaczął fotografować w latach 50. Pod koniec lat 50. zdobył kilka nagród w ogólnopolskich konkursach i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez kilka lat pracował jako fotoreporter w tygodniku STOLICA, a od 1960 roku był w stałym składzie fotografów pracujących w miesięczniku POLSKA.
W 1970 roku wyjechał do Niemiec. Tam pracował dla czasopism niemieckich m.in. dla Sterna, Spiegla, Die Zeit i innych. Był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Mieszkając w Hamburgu dokumentował miejscowe życie artystyczne, realizował cykl fotograficzny pt. "Fischmarkt", który był potem prezentowany w Niemczech i w Polsce. Po powrocie w 1980 roku do Warszawy był pomysłodawcą i realizatorem wystaw grupowych m.in. w Starej Galerii ZPAF.
W 1986 roku wraz z Jerzym Budziszewskim zrealizował wystawę pt. "Żywym i umarłym" prezentowaną w synagodze w Tykocinie, w galerii BWA w Białymstoku i w pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Współpracuje nadal z prasą m.in. z niemieckim prestiżowym pismem o sztuce "ART", w którym zamieszcza cykl artykułów i zdjęć poświęconych współczesnej sztuce polskiej. Jego zdjęcia publikowane są na łamach wielu czasopism w Polsce, a od II połowy lat 90 datuje się jego ściślejsza współpraca z Gazetą Wyborczą.

W latach 90 prezentował kolejne wystawy w kraju ( Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Galerii BWA w Bielsku Białej) a także za granicą (Niemcy, Litwa, Słowacja, Japonia).
W 2001 roku zrealizował wspólnie z Chrisem Niedenthalem wystawę "Sąsiadka" w galerii Zachęta w Warszawie, wystawa ta została potem pokazana w Płocku, Zielonej Górze, Katowicach, Toruniu, Białymstoku.

W lutym 2002 w Striped House Gallery w Tokio odbyła się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke, na której prezentowane są głównie prace z lat 1944 - 50. W kwietniu 2002 roku był specjalnym gościem Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana była jego wystawa "Fischmarkt". W październiku2002 wystawa "Sąsiadka" prezentowana jest w galerii "Stiklo karoliukai" w Wilnie.

W styczniu 2003 w Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się premiera wystawy "Tu byliśmy" poświęconej pamięci chasydów. Wystawa ta w maju 2003 zaprezentowana została w Muzeum Narodowym w Bratysławie na Słowacji a we wrześniu była pokazana publiczności Festiwalu - Est-Ouest w Die we Francji.

Tadeusz Rolke jest wykładowcą m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, bierze udział w licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów.

Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego jak i prywatnego. W swoich dokonaniach na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest również seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.

(źródło: Marek Grygiel).

Program warsztatów

22 października 2005 roku - sobota
:

godz. 10 - 13 - część teoretyczna: co to jest esej fotograficzny - omówienie pojęcia i prezentacja fotografii z twórczości wybranych fotografików światowych oraz dorobku prowadzącego warsztaty. Pokaz slajdów i albumów.

Przygotowanie do realizacji zadań fotograficznych w plenerze zaproponowanych przez prowadzącego.

godz. 13 - 17 - część praktyczna: realizacja zadań z pomocą prowadzącego.

23 października 2005 roku - niedziela:

godz. 10 - 17 - analiza prac, wybór fotografii, sposób układania fotografii w cykle, tworzenie historii opowiadanej zdjęciami.

Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie na zajęcia własnych aparatów fotograficznych, statywów i filmów.

Bardzo prosimy również o przeczytanie wywiadu z Tadeuszem Rolke zamieszczonego na stronach FOTOTAPETY http://fototapeta.art.pl/2001/trolke.php

Koszt warsztatów: 300 zł od osoby (za dwa dni).

Uwaga! - maksymalna liczba uczestników 15 osób.

Zapisy i informacje:

GALERIA LUKSFERA

ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa, tel./faks 618-5766, 741-0555]

www.luksfera.pl,e-mail: m.przezdziak@luksfera.pl

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły