Warsztaty Tadeusza Rolke w Luksferze

Autor: Marta Sinior

10 Październik 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Warszawska Galeria Luksfera zaprasza 22-23 października 2005 roku do wzięcia udziału w 2-dniowych warsztatach fotograficznych. Zajęcia pod tytułem "Esej fotograficzny - metafora, refleksja i dowcip w fotografii" poprowadzi Tadeusz Rolke.

Aktualizacja, 20 października 2005

Uwaga!
Warsztaty z Tadeuszem Rolke zostaną przeniesione na termin grudniowy. Szczegóły zostaną podane wkrótce

Warszawska Galeria Luksfera zaprasza 22-23 października 2005 roku do wzięcia udziału w 2-dniowych warsztatach fotograficznych. Zajęcia pod tytułem "Esej fotograficzny - metafora, refleksja i dowcip w fotografii" poprowadzi Tadeusz Rolke.

Wszystkie niezbędne szczegóły w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów:

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Zaczął fotografować podczas II wojny światowej. Studiował historię sztuki. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Wywieziony na roboty do Niemiec. Zawodowo zaczął fotografować w latach 50. Pod koniec lat 50. zdobył kilka nagród w ogólnopolskich konkursach i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez kilka lat pracował jako fotoreporter w tygodniku STOLICA, a od 1960 roku był w stałym składzie fotografów pracujących w miesięczniku POLSKA.
W 1970 roku wyjechał do Niemiec. Tam pracował dla czasopism niemieckich m.in. dla Sterna, Spiegla, Die Zeit i innych. Był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Mieszkając w Hamburgu dokumentował miejscowe życie artystyczne, realizował cykl fotograficzny pt. "Fischmarkt", który był potem prezentowany w Niemczech i w Polsce. Po powrocie w 1980 roku do Warszawy był pomysłodawcą i realizatorem wystaw grupowych m.in. w Starej Galerii ZPAF.
W 1986 roku wraz z Jerzym Budziszewskim zrealizował wystawę pt. "Żywym i umarłym" prezentowaną w synagodze w Tykocinie, w galerii BWA w Białymstoku i w pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Współpracuje nadal z prasą m.in. z niemieckim prestiżowym pismem o sztuce "ART", w którym zamieszcza cykl artykułów i zdjęć poświęconych współczesnej sztuce polskiej. Jego zdjęcia publikowane są na łamach wielu czasopism w Polsce, a od II połowy lat 90 datuje się jego ściślejsza współpraca z Gazetą Wyborczą.

W latach 90 prezentował kolejne wystawy w kraju ( Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Galerii BWA w Bielsku Białej) a także za granicą (Niemcy, Litwa, Słowacja, Japonia).
W 2001 roku zrealizował wspólnie z Chrisem Niedenthalem wystawę "Sąsiadka" w galerii Zachęta w Warszawie, wystawa ta została potem pokazana w Płocku, Zielonej Górze, Katowicach, Toruniu, Białymstoku.

W lutym 2002 w Striped House Gallery w Tokio odbyła się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke, na której prezentowane są głównie prace z lat 1944 - 50. W kwietniu 2002 roku był specjalnym gościem Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana była jego wystawa "Fischmarkt". W październiku2002 wystawa "Sąsiadka" prezentowana jest w galerii "Stiklo karoliukai" w Wilnie.

W styczniu 2003 w Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się premiera wystawy "Tu byliśmy" poświęconej pamięci chasydów. Wystawa ta w maju 2003 zaprezentowana została w Muzeum Narodowym w Bratysławie na Słowacji a we wrześniu była pokazana publiczności Festiwalu - Est-Ouest w Die we Francji.

Tadeusz Rolke jest wykładowcą m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, bierze udział w licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów.

Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego jak i prywatnego. W swoich dokonaniach na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest również seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.

(źródło: Marek Grygiel).

Program warsztatów

22 października 2005 roku - sobota
:

godz. 10 - 13 - część teoretyczna: co to jest esej fotograficzny - omówienie pojęcia i prezentacja fotografii z twórczości wybranych fotografików światowych oraz dorobku prowadzącego warsztaty. Pokaz slajdów i albumów.

Przygotowanie do realizacji zadań fotograficznych w plenerze zaproponowanych przez prowadzącego.

godz. 13 - 17 - część praktyczna: realizacja zadań z pomocą prowadzącego.

23 października 2005 roku - niedziela:

godz. 10 - 17 - analiza prac, wybór fotografii, sposób układania fotografii w cykle, tworzenie historii opowiadanej zdjęciami.

Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie na zajęcia własnych aparatów fotograficznych, statywów i filmów.

Bardzo prosimy również o przeczytanie wywiadu z Tadeuszem Rolke zamieszczonego na stronach FOTOTAPETY http://fototapeta.art.pl/2001/trolke.php

Koszt warsztatów: 300 zł od osoby (za dwa dni).

Uwaga! - maksymalna liczba uczestników 15 osób.

Zapisy i informacje:

GALERIA LUKSFERA

ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa, tel./faks 618-5766, 741-0555]

www.luksfera.pl,e-mail: m.przezdziak@luksfera.pl

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Odkryj funkcje filmowe Twojego aparatu
Odkryj funkcje filmowe Twojego aparatu
Jak wejść od zera w świat filmowania? Dzięki tym wskazówkom poznasz podstawowe pojęcia i poprawnie skonfigurujesz swój aparat w trybie wideo
15
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowy prezent, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Powiązane artykuły