Śladem żydowskich miasteczek - spotkanie z Tadeuszem Rolke

Autor: Marta Sinior

16 Kwiecień 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
We wtorek, 17 kwietnia 2007 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke, który od 1994 roku podąża śladami chasydów w Polsce i na Ukrainie, fotografując żydowskie miasteczka. Artysta odwiedził między innymi: Kozienice, Warkę, Przysuchę, Aleksandrów Łódzki, Dąbrowę Tarnowską, Bełz, Międzybórz, Międzyrzecz, Berdyczów, Humań, Bolechów, Bracław, Husiatyń oraz Żółkiew. Podczas spotkania Rolke opowie o swojej pracy nad cyklem "Tu byliśmy" oraz zaprezentuje pochodzące z niego fotografie.
Synagoga w Czerniowcach, fot. Tadeusz Rolke

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Studiował historię sztuki. Fotografować zaczął podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach: "Świat" i "Stolica" oraz w miesięczniku "Polska", natomiast modę fotografował dla "Przekroju". Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z "Gazetą Wyborczą" i tygodnikiem "Wprost".

Obecnie Rolke wykłada na licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów oraz na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jesienią 2006 roku ukazała się pierwsza monografia artysty, wydana przez warszawską Fundację Galerii Foksal Tadeusz Rolke Fotografie 1944-2005.

Spotkanie z Tadeuszem Rolke odbędzie się 17 kwietnia 2007 roku o godzinie 18 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) w Warszawie. Wstęp bezpłatny.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
2
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)