"Szarogród. Historia jednego miasteczka" - spotkanie z Tadeuszem Rolke

Autor: Marta Sinior

26 Maj 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Dom Spotkań z Historią zaprasza w środę, 28 maja 2008 roku na spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z promocją książki "Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury". Podczas wieczoru Tadeusz Rolke, współwydawca i autor zdjęć do publikacji pokaże swoje najnowsze fotografie z podróży na Ukrainę.

Artysta opowie o pracy nad cyklem chasydzkim i zaprezentuje fotografie wykonane w Szarogradzie - miasteczku na Podolu (Ukraina), gdzie przez cztery stulecia żyła duża społeczność żydowska. W miasteczku zachowało się wiele zabytkowych budowli m.in. synagoga z XVI wieku oraz domy z XVIII/XIX wieku i starsze. Żydowscy mieszkańcy, którzy w większości przeżyli wojnę pod okupacją rumuńską, wyemigrowali po 1990 roku. Domy wciąż stoją, ale wiele popada w ruinę; to ostatnie chwile, by zobaczyć to wyjątkowe miejsce. W spotkaniu weźmie udział również Waldemar Zdrojewski, współautor zdjęć z podróży na Ukrainę.

Goście na spotkaniu zaprezentują książkę Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury, która ukazała się nakładem wydawnictwa edition foto.TAPETA. Publikacja zawiera 70 fotografii Tadeusza Rolke, teksty Feliksa Tycha, Szymona Schama i Abrahama Joshuy Heschela, pokazuje ginący świat żydowskich miasteczek.

Tadeusz Rolke (1929) - jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, prekursor polskiej fotografii reportażowej, członek ZPAF. Fotografuje od 1944 roku. Studiował historię sztuki. Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach takich jak: "Świat" i "Stolica" oraz w miesięczniku "Polska", natomiast modę fotografował dla "Przekroju". Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z "Gazetą Wyborczą" i tygodnikiem "Wprost".

Od 1994 roku fotografuje żydowskie miasteczka: domy, ulice, synagogi, mykwy, itd; odwiedził m. in.: Kozienice, Warkę, Przysuchę, Aleksandrów Łódzki, Dąbrowę Tarnowską, Bełz, Międzybórz, Międzyrzecz, Berdyczów, Humań, Bolechów, Bracław, Husiatyń, Żółkiew i Humań. Cykl prezentował na wystawach w Warszawie, Tarnowie, Bratysławie i Berlinie.

Obecnie Rolke wykłada na licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów oraz na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jesienią 2006 roku ukazała się pierwsza monografia artysty, wydana przez warszawską Fundację Galerii Foksal Tadeusz Rolke Fotografie 1944-2005.

Spotkanie z Tadeuszem Rolke
Termin: 28 maja 2008 godzina 18

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowe prezenty, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj