Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został zamknięty w formie książki i wystawy. Autorkę będziecie mieli okazję poznać bliżej już w najbliższy piątek.
Wystawa W Ukrainie to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części kraju, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, czyli miejscach kojarzonych z wiadomości, ale także - a może przede wszystkim - w tych najzwyklejszych miastach i wsiach.
Ich mieszkańcy mierzą się nie tylko z konfliktem w granicach własnego państwa, ale również z chaosem i propagandą. Część z bohaterów postanowiła aktywnie włączyć się w walkę i opowiedzieć po jednej ze stron. Mielnikiewicz próbowała zrozumieć te postawy, dlatego od lat wielokrotnie podróżowała na Ukrainę i powracała do swoich bohaterów.
fot. Justyna Mielnikiewicz, z projektu "W Ukrainie"
Już w najbliższy piątek, kuratorka Joanna Kinowska porozmawia z autorką o tym jak docierała do swoich bohaterów, dlaczego nie udokumentowała linii frontu, która historia była dla niej najważniejsza. Będzie to także rozmowa o byciu fotografką, misji i możliwościach. Wreszcie, porozmawiają też o dzisiejszej Ukrainie oraz, nawiązując do tytułu wystawy, o tym, jak powinno się mówić.
Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2020 roku, o godzinie 18:00 w Hotelu Puro, przy ul. Widok 9 w Warszawie. Wstęp wolny.
Zaczynała jako reporterka w Krakowskiej „Gazecie Wyborczej”. Od 2001 roku pracuje jako wolny strzelec. Współzałożycielka międzynarodowej Agencji fotograficznej MAPS .Wcześniej jedna z założycielek Sputnika.
Regularnie publikuje w „The New York Times”, „Newsweek Polska”, „Paris Match”, „Monocle”, „Stern”, czy „Le Monde”. W 2009 roku otrzymała drugą nagrodę w konkursie World Press Photo za zdjęcia dokumentujące wojnę w Osetii Południowej (2008) wykonane na zlecenie „The New York Times”. W 2014 roku wydała swoja pierwsza książkę „Woman With a Monkey - Caucasus in Short Stories and Photographs” będąca efektem prawie dekady pracy nad dokumentacja regionu.
Od 2014 roku pracowała nad projektem poświęconym Ukrainie, „Ukraine Runs Through It” który w 2019 wydany został w formie książkowej przez Pix. house i Instytut Polski w Tbilisi. Książka znalazła się w selekcji 20 najlepszych książek 2019 roku wytypowanych do nagrody przez Aperture Foundation i Paris Photo.
Więcej informacji o spotkaniu znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.