Meyer Optik Görlitz Primoplan 75 mm f/1.9 II - legendarne rozmycie powraca. Także w wersji do aparatów średnioformatowych

Autor: Maciej Luśtyk

7 Grudzień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeśli kochacie portret, ale już mniej nierzadko pozbawione charakteru rozmycie, oferowane przez współczesne szkła, ciekawą propozycję ma dla was Meyer Optik Gorlitz. Nowy Primoplan 75 mm f/1.9 II to nowa, znacznie bardziej praktyczna wersja klasycznej konstrukcji z lat 30. XX wieku.

Obiektyw manualny Meyer-Optik-Görlitz Primoplan 75 mm f/1.9 II to kolejna reaktywacja klasycznej konstrukcji. Tym razem otrzymujemy usprawnioną wersję konstrukcji z 2016 roku, bazującej na obiektywie z lat 30. XX wieku. Szkło zachowywać ma wyjątkowy charakter oryginału, oferując jednocześnie znacznie większa funkcjonalność niż jego ostatnia odsłona.

Nowe możliwości, ten sam wyjątkowy charakter rozmycia

Na układ optyczny obiektywu składa się 5 soczewek ze szkła optycznego Schott i OHARA, ułożonych w 4 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie już z odległości 55 cm. Jednak dzięki opcjonalnej soczewce, montowanej na gwint filtra o średnicy 52 mm, możemy dystans ten skrócić do 25 cm, co pozwolić ma na wykonywanie efektownych zbliżeń.

 

Jasna optyka, w połączeniu z 14-listkową wykonaną ze stali przysłoną dodatkowo pozwoli nam osiągnąć wyjątkowo plastyczne rozmycie obrazu, którego charakter będzie zmieniać się w zależności od odległości do fotografowanego obiektu. W przypadku zbliżeń, punkty świetlne w nieostrościach będą miały okrągły kształt i jaśniejsze krawędzie. Przy szerszych kadrach otrzymamy z kolei ciekawe, "zakręcone" bokeh, które będzie skupiać uwagę widza na centrum kadru.

Także w wersji do aparatów średnioformatowych

Szkło oferowane będzie w wersjach do systemów Canon EF, Nikon F, Fujifilm X, Leica L, Leica M, M42, Mikro Cztery Trzecie, Pentax K i Sony E. Dodatkowo, dzięki usprawnionej optyce i większemu kołu obrazu, będzie mogło także współpracować ze średnioformatowymi bezlusterkowcami Hasselblad X1D i Fujifilm GFX 50S.

Cena i dostępność

To wszystko w atrakcyjnej jak na oferowane możliwości cenie 650 dolarów (około 2340 zł), jeśli zdecydujemy się wesprzeć kampanię produktu w serwisie Indiegogo. A jeżeli obiektyw nas interesuje, warto to zrobić, gdyż w standardowej sieci sprzedaży za obiektyw zapłacimy aż 2500 dolarów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiektyw trafi do odbiorców we wrześniu 2018 roku. Biorąc pod uwagę poprzednie, zakończone sukcesem przedsięwzięcia producenta, z dostępnością finalnego produktu nie powinno być problemu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii produktu w serwisie Indiegogo oraz pod adresem meyer-optik-goerlitz.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)