Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Niemiecki producent nie zwalnia tempa i prezentuje kolejny obiektyw bazujący na konstrukcji sprzed lat. Manualny APO Makro Plasmat 105 mm f/2.7 zapewnić ma nam ostrość, doskonałą reprodukcję kolorów i plastyczne, nie pozbawione charakteru rozmycie.
Meyer Optik Görlitz APO Makro Plasmat 105 mm f/2.7, podobnie jak większość produkcji firmy bazuje na klasycznej konstrukcji sprzed lat. Tym razem jest to seria obiektywów Plasmat, nad którymi Dr. Paul Rudolph pracował od 1918 roku, a której zwieńczeniem był według producenta właśnie obiektyw 105 mm - przez wielu uważany ponoć za najlepszą konstrukcję portretową tamtych czasów.
Nowa odsłona szkła udoskonala konstrukcję o najlepszej jakości szkło optyczne i dużą kompatybilność (szkło dostępne jest w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X i Leica M, a w przyszłości także Fujifilm GFX i Hasselblad XCD).
Na układ optyczny składa się 6 soczewek w 5 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie już z odległości 110 cm. 15-listkowa przysłona zapewnić ma nam z kolei doskonałe, plastyczne rozmycie także po mocniejszym domknięciu (maksymalnie do wartości f/22). Obiektyw ma być też wyjątkowo ostry, a dodatkowo otrzymujemy tu układ apochromatyczny, który całkowicie korygować ma aberrację chromatyczną, pozwalając cieszyć się nam doskonałą reprodukcją barw.
Oryginalnie, słowo Makro w nazwie oznaczało tyle, że obiektyw będzie nadawał się użycia także z konstrukcjami małoobrazkowymi (format 35 mm). Teraz jednak, dzięki zastosowaniu dodatkowej przedniej soczewki achromatycznej okazać ma się przydatny także w tradycyjnej fotografii makro. Trudno jednak powiedzieć czy każdy model obiektywu będzie w nią wyposażony - informacja ta pojawia się wyłącznie przy jednej z opcji wsparcia projektu na Kickstarterze.
Szkło jest przy tym względnie kompaktowe - w największej wersji mierzy 105 x 60 mm i waży 350 g. Jak zwykle w przypadku konstrukcji Meyer Optik otrzymujemy też metalowy korpus. Na obiektyw zamocujemy filtry o średnicy 52 mm.
Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem.
Choć kampania mają na celu zebranie środków na produkcję dopiero wystartowała, firmie już udało się zebrać całą potrzebną kwotę, nie powinniśmy się więc martwić o powodzenie projektu. Gotowy produkt trafić ma na rynek w lutym 2019 roku. Jeśli jesteście zainteresowani obiektywem, radzimy czym prędzej wykorzystać okazję i zakupić go za pośrednictwem Kickstartera. W tym wypadku zapłacicie za niego “tylko” 1050 dolarów. W standardowej sieci sprzedaży zapłacimy za niego już 2999 euro, a to w przypadku szkła zupełnie manualnego wydaje się już astronomiczną ceną.
Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter oraz pod adresem meyer-optik-goerlitz.com.