Przewozisz filmy samolotem? Uważaj na nowe skanery bagażu podręcznego

Autor: Maciej Luśtyk

22 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nie od dziś wiadomo, że niewywołanych filmów nie należy nadawać w bagażu rejestrowanym. Teraz jednak problemem dla fanów analoga może być także kontrola bagażu podręcznego.

Pytania o to, czy filmy można bezpiecznie przewozić samolotem są zapewne tak stare, jak sam internet. Do tej pory w większości przypadków mogliśmy spać spokojnie, jeśli filmy przewoziliśmy ze sobą. Promieniowanie używane w skanerach bagażu podręcznego jest zwyczajnie zbyt małe by przy jednorazowym skanie wyrządzić szkody niewywołanym filmom. Należało jedynie pamiętać, by filmów przypadkiem nie nadać w bagażu rejestrowanym - dużo mocniejsze promieniowanie wykorzystywane w większych skanerach potrafiło na stałe uszkodzić materiały światłoczułe, co objawiało się charakterystycznymi wzorami, widocznymi po ich wywołaniu.

Przykład uszkodzeń na filmie spowodowanych przez skaner lotniskowy

Wygląda jednak na to, że już niedługo przewożenie filmów może stać się problematyczne także w przypadku bagażu podręcznego. Jak informują fotografowie z Freestyle Photo Supplies, którzy ostrzegają o całej sytuacji na Instagramie, na wielu lotniskach w stanach zjednoczonych pojawiło się już około 145 skanerów bagażu podręcznego 3D nowego typu, bazujących na podobnej co w większych skanerach bagażu rejestrowanego, wykorzystującej znacznie więcej promieniowania technologii tomografii komputerowej. Nowe skanery są częścią ogólnego planu modernizacji urządzeń kontroli, zapowiedzianego w zeszłym roku przez TSA (Transportation Security Administration) i American Airlines.

Gdy widzisz taki skaner, poproś o kontrolę ręczną

Jak na razie sprawa dotyczy jedynie kilku lotnisk w USA, a prowadzący profil Freestyle Photo Supplies uspokajają, że agenci celni wydają się być świadomi problemu i pozwalają, by filmy przechodziły jedynie kontrolę “organoleptyczną”. Prawdopodobnie jednak nowe skanery w niedalekiej przyszłości zagoszczą także w innych krajach, gdzie świadomość osób kontrolujących bagaż może być mniejsza. Jeśli więc przewożąc filmy analogowe zobaczycie gdziekolwiek charakterystyczną świecącą tubę Analogic (o ironio!), miejcie się na baczności.

O elektronikę możemy być spokojni

Jednocześnie w oświadczeniu przesłanym do serwisu Kosmo Foto TSA informuje, że skanery nie zagrażają bezpieczeństwu sprzętu elektronicznego, czy zdjęć zapisanych na kartach pamięci i dyskach zewnętrznych.

Więcej informacji, a także listę lotnisk, na których zostało ulokowane nowe skanery znajdziecie pod adresem kosmofoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze...
Z zakupami nie musicie czekać do “czarnego piątku”. Black Week już trwa. Producenci sprzętu foto-wideo i sklepy obniżają ceny już kilka-kilkanaście dni przed Black Friday. Aby ułatwić Wam...
10
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)