Canon wkracza na rynek matryc. Czy już wkrótce zobaczymy 120-megapikselowy aparat?

Autor: Maciej Luśtyk

22 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Canon zamierza ugryźć kawałek tortu, który przywłaszczyło sobie Sony i zaczyna oferować swoje matryce zewnętrznym firmom. W ofercie znajduje się między innymi pokazywany od kilku lat 120-megapikselowy sensor, ale i inne ciekawe konstrukcje.

Obecnie Sony w swoich rękach posiada około 50-procentowy udział w światowym rynku produkcji matryc. Biorąc pod uwagę ich osiągi, nie powinno to dziwić. Już niedługo jednak rozkład sił może się zmienić. Do gry wkracza bowiem Canon. Za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora, firmy Phase 1 (nie mylić z producentem aparatów średnioformatowych Phase One), producent zaczął oferować właśnie swoje sensory firmom zewnętrznym.

W ofercie szczególne miejsce zajmują 3 matryce, którymi producent chwalił się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Mamy więc 5-megapikselowy, dedykowany rozwiązaniom mobilnym sensor formatu 2/3” z migawką globalną, który pozwoli na rejestrowanie filmów z prędkością 120 kl./s i 2,2-milionową pełnoklatkową matrycę z pikselami w rozmiarze 19µm, która zapewnić ma doskonałe rezultaty pod względem filmowania w słabym świetle.

Od globalnej migawki po wysokie rozdzielczości

Jest też 120-miliony sensor APS-H, który producent pokazuje już od kilku lat przy okazji różnych targów. Z punktu widzenia fotografii ciekawa szczególnie jest właśnie ta propozycja, gdyż może otworzyć zupełnie nowe możliwości w przypadku standardowych aparatów, zwłaszcza że według specyfikacji umożliwia ona zapis z prędkością aż 9,4 kl./s.

Choć matryca została stworzona w mało popularnym obecnie formacie (APS-H), producent informuje, że możliwe jest także zamówienie sensorów o niewymienionej w ofercie specyfikacji. Prawdopodobnie więc istnieje możliwość zaadaptowania zawartej w niej technologii na potrzeby innych formatów.   Nieco ograniczająca wydaje się jedynie wielkość pojedynczych pikseli równa 2,2 µm. Biorąc jednak pod uwagę coraz doskonalsze systemy przetwarzania obrazu, już niebawem może to nie stanowić większej przeszkody.

 

Wysokorozdzielczy aparat? Na razie raczej monitoring

Czy już wkrótce zobaczymy aparat wykorzystujący możliwości matrycy? Obecnie wydaje się, że oferta Canona dedykowana jest głównie rozwiązaniom z zakresu medycyny, monitoringu, motoryzacji czy reprodukcji dzieł sztuki (w takiej konwencji przy okazji pokazów prezentowany był wspomniany 120-milionowy sensor). Prędzej czy później technologia zawita jednak prawdopodobnie i pod strzechy fotografów.

Najważniejsze jednak, że na rynku pojawia się nowy gracz z silną pozycją i dużą rozpoznawalnością. Większa konkurencja zazwyczaj wychodzi bowiem na dobre konsumentom.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem phase1vision.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Czy trzeba będzie przepisywać książki z historii fotografii? Pod koniec stycznia zadebiutować ma dokument, który podważa kwestię autorstwa słynnego zdjęcia Napalm Girl. Assiociated...
19
Zmarł Oliviero Toscani – słynny fotograf i twórca kampanii społecznych
Zmarł Oliviero Toscani – słynny fotograf i twórca kampanii społecznych
Oliviero Toscani, wybitny włoski fotograf i artysta wizualny, znany z kontrowersyjnych i poruszających kampanii reklamowych, zmarł w wieku 83 lat.
8
O włos od tragedii. Cywilny dron uderzył w samolot gaszący pożary w Kalifornii
O włos od tragedii. Cywilny dron uderzył w samolot gaszący pożary w Kalifornii
Content za wszelką cenę? Być może. Kanadyjski samolot „Super Scooper”, gaszący pożary nad Los Angeles został uziemiony po zderzeniu z cywilnym dronem, który latał w strefie zakazanej. Policja...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)