Filmujesz dronem? Ta mapa pokaże ci jakie prawa obowiązują w większości krajów świata

Autor: Maciej Luśtyk

21 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Pojawienie się dronów pozwoliło zwykłym użytkownikom tworzyć ujęcia zarezerwowane wcześniej jedynie dla wysokobudżetowych produkcji filmowych. Nic dziwnego, że z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Ważne jednak, aby przy ich użyciu przestrzegać obowiązującego prawa. Ułatwi Wam to ta mapa.

Dziś widok drona nikogo już nie dziwi, a ujęć z powietrza domaga się co drugi klient. Coraz więcej fotografów i filmowców zaczyna się więc interesować tematem i posiada tego typu urządzenie na swoim wyposażeniu. I choć prawa obowiązujące w Polsce znane są większości zainteresowanych, filmowy wypad z dronem za granicę rodzi nieraz wiele pytań i niejasności - nieznajomość praw może narazić nas przecież na nieprzyjemne konsekwencje.

Zasady dotyczące pilotowania dronów w jednym miejscu

Aby ułatwić życie sobie i innym, podróżnik i bloger Anil Polat, na podstawie serwisu Google Maps stworzył interaktywną mapę, dzięki której poznamy zasady i obostrzenia odnośnie pilotowania dronów, panujące w większości krajów świata.

 

Każdy kraj oznaczony został kolorowym znacznikiem informującym o ogólnych restrykcjach w kwestii filmowania z powietrza. Gdy na niego klikniemy, otrzymamy szczegółowy zestaw informacji na temat obowiązujących w danym regionie praw i ewentualnych kroków, jakie musimy podjąć w celu legalizacji naszych lotów. Co więcej, w przypadku gdy wymagane jest uzyskane dodatkowych pozwoleń, otrzymujemy linki do stron, z których można pobrać stosowne wzory podań i formularze.

Trzeba jednak pamiętać, że mapa odnosi się jedynie do rekreacyjnego pilotowania dronów. W przypadku pracy komercyjnej często konieczne jest wyrobienie dodatkowej licencji lub pozwolenia. Przed wybraniem się do danego kraju warto też niezależnie sprawdzić aktualne prawa. Mimo szczerych chęci autora, niektóre informacje mogą być nieaktualne.

Także w wersji aplikacji na smartfony

Mapa dostępna jest do pobrania również w wersji offline, a także jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Niestety w przypadku wersji mobilnej, za mapę będziemy musieli zapłacić około 20 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem foxnomad.com

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)