Pełnoklatkowa matryca Cmosis 48 Mp z migawką globalną i zapisem wideo 8K 30 kl./s

Autor: Maciej Luśtyk

8 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno matrycą CMOS z migawką globalną chwalił się Canon. Zapowiadany sensor wygląda jednak skromnie w porównaniu z najnowszą produkcją firmy Cmosis.

Na razie rozdzielczość 8K zarezerwowana jest właściwie wyłącznie dla użytkowników najnowszych profesjonalnych kamer Arri i RED. Być może jednak zawita ona do filmujących aparatów szybciej niż nam się wydaje. Firma Cmosis, odpowiedzialna między innymi za dostarczanie sensorów do aparatów Leiki zaprezentowała właśnie nową pełnoklatkową matrycę z imponującą specyfikacją.

Sensor CMV50000 z pojedynczymi pikselami wielkości 4.6μm, oferować ma rozdzielczość 48 Mp (7920 x 6004 pikseli, format 4:3) przy jednoczesnym wykorzystaniu migawki globalnej, co w praktyce oznacza brak problemów z synchronizacją lampy i efektem rolling shutter podczas filmowania. A możliwości filmowe to jeden z największych atutów nowego sensora.

Matryca Cmosis wykorzystywana w aparatach Leica M

Matryca pozwalać ma na 12-bitowy zapis wideo w rozdzielczości 8K z prędkością 30 kl./s i przepływnością 830 Mbps. To wszystko przy zakresie dynamicznym rzędu 64 db. Sensor pozwalać ma także na rozszerzenie dynamiki poprzez osobne sczytywanie parzystych i nieparzystych rzędów pikseli na matrycy oraz na rejestrację wideo z prędkością 60 kl./s w jakości 4K. Oprócz tego, charakteryzować ma się wysoką czułością i dobrze radzić sobie z szumami.

Nowy produkt ma szansę namieszać na rynku filmujących aparatów. Czy jego wariację zobaczymy w nowej odsłonie modelu M? Z pewnością aparat wyposażony w takie możliwości narobiłby wokół siebie dużo szumu. Poczekamy, zobaczymy. Warto jednak wspomnieć, że jednostkowa cena sensora przynajmniej na razie raczej wyklucza jego użycie w aparatach większości producentów (3,500 euro).

Więcej informacji o nowej matrycy znajdziecie pod adresem cmosis.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
275
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)