Czy wiesz, jak dokładnie działa współczesna migawka?

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Koncepcję działania migawki zna zapewne każdy fotografujący. Ale czy wiecie jak dokładnie wygląda to od strony mechanicznej? Ten krótki film wszystko wyjaśni.

Migawka to jeden z podstawowych i najważniejszych elementów aparatu fotograficznego. Czas jej otwarcia diametralnie wpływa bowiem na charakter zdjęcia. I choć coraz więcej aparatów oferuje możliwość skorzystania z migawki elektronicznej, to standardowa migawka mechaniczna nadal pozostaje jednym z ich głównych podzespołów. Ale czy wiecie jak dokładnie działa migawka współczesnego aparatu cyfrowego?

 

Wielu z Was nie raz widziało zapewne diagramy obrazujące jej mechanizm, a większość prawdopodobnie przyglądała się kiedyś jej działaniu po odczepieniu obiektywu. Mimo to sporo osób nadal nie wie dokładnie jakie dokładnie mechanizmy odpowiadają za to, że migawka działa tak, jak działa, do tego tak precyzyjnie i powtarzalnie.

Jak to działa?

Jak możemy przekonać się oglądając nowe krótkie wideo fotografa, Chrisa Marquardta, wszystko jest dużo prostsze niż mogłoby się wydawać. Za rozpoczęcie i zakończenie ekspozycji odpowiadają dwie osobny kurtyny, które zwalniane są po sobie. Aby wyzwolenie migawki mogło nastąpić momentalnie po wciśnięciu spustu, po każdym zdjęciu kurtyny naciągane są na sprężynach i utrzymywane w pozycji wyjściowej dzięki elektromagnesom. Te z kolei sterowane są za pomocą elektroniki aparatu, która pozwala utrzymać precyzję całego mechanizmu.

Czy w przyszłości działanie migawki w aparatach ulegnie zmianie? Prawdopodobnie wraz z coraz doskonalszymi i szybciej próbkowanymi matrycami na rynku zaczną pojawiać się konstrukcje wykorzystujące jedynie migawkę elektroniczną (tak działają chociażby wszystkie aparaty w smartfonach), ale w tradycyjnej fotografii standardowy mechanizm migawki mechanicznej obecny będzie zapewne jeszcze przez dłuższy czas.

Więcej ciekawych filmów autora znajdziecie na kanale Chris Marquardt w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka sferyczna na sterydach
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka...
Insta360 prezentuje kolejną edycję flagowej kamerki sferycznej z serii X. Piąta generacja to przede wszystkim większa matryca i system przetwarzania wspierany AI, dzięki którym...
6
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Half the size, twice the story - takim sloganem Fujifilm zapowiada nowy aparat, który może być czymś, czego w świecie cyfrówek jeszcze nie widzieliśmy.
11
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Nowy Flip, to znany i kochany design, unoszona mocna lampa i całkiem sporo technologii, która ma pomóc w łatwym dokumentowaniu niezapomnianych chwil „analogowego życia”.
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)