“Afgańska dziewczyna” aresztowana. Steve McCurry zabiera głos

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Media obiegła informacja o aresztowaniu Afganki, której portret, wykonany 30-lat temu przez Steve’a McCurryego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć wszechczasów. Fotograf zabrał głos w tej sprawie.

Wczoraj wieczorem media informacyjne obiegła informacja o aresztowaniu Szarbat Guli, którą większość osób kojarzy jako “zielonooką Afgankę” z okładki National Geographic z 1985 roku, którą znany fotograf Steve McCurry sfotografował w obozie dla uchodźców obok Peszawaru. Gula została zatrzymana w Pakistanie, gdzie wraz ze swoimi dziećmi miała posługiwać się sfałszowanymi dokumentami tożsamości.

- Szarbat Gula przekupiła trzech urzędników, by otrzymać pakistańskie dowody tożsamości dla siebie i dwójki swoich dzieci - mówi przedstawiciel Federalnej Agencji Śledczej. Sprawą Afganki FIA miała zająć się już na początku 2015 roku, gdy na jaw wyszło że wśród afgańskich uchodźców powszechne jest staranie się o bezprawne uzyskanie pakistańskich dokumentów, które pozwoliłyby im pozostać w kraju. Według różnych źródeł Guli grozi od 7 do 14 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 5 tys. dolarów. Poszukiwani są także urzędnicy, którzy pomogli jej w uzyskaniu nielegalnych dokumentów.

Zdjęcie z aresztu, fot. FIA

Na informację o uwięzieniu bohaterki swojego zdjęcia zareagował sam fotograf. Na swoim profilu w serwisie Instagram McCurry napisał: “Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić Guli i jej rodzinie niezbędną pomoc prawną i finansową. Stanowczo sprzeciwiam się temu, co robią władze. W swoim życiu wystarczająco się już wycierpiała, a jej aresztowanie stanowi pogwałcenie praw człowieka”.

O przebiegu tej sprawy będziemy Was informować na bieżąco. Czy Sharbat Gula zostanie skazana? Biorąc pod uwagę zainteresowanie mediów zapewne wymiar kary będzie dużo łagodniejszy. Niestety oprócz Guli w podobnej sytuacji znajduje znacznie więcej osób, które zapewne jej nie unikną.

Kultowa okładka National Geographic z czerwca 1985 roku

Szacuje się, że w Pakistanie przebywa prawie 2,5 mln Agańczyków, z czego 900 tys. nielegalnie, którzy zaczęli napływać do kraju po inwazji ZSRR z 1979 roku. Niedawno władze pakistańskie wydały ultimatum nakazujące imigrantom opuszczenie kraju, w efekcie czego do ogarniętego wojną Afganistanu w ostatnim roku powróciło około 456 tys. uchodźców.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nytimes.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Open AI zaprezentowało nowy model generowania obrazów, który niebawem trafi do Chata GPT. Nowy generator dużo precyzyjniej odtwarza drobne detale i napisy, utrzymuje spójność pomiędzy...
20
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Jeden z najciekawszych producentów chińskiego rynku optyki dołącza do kooperatywy L-Mount. To oznacza, że użytkownicy aparatów Lumix i Leica już niebawem będą mogli skorzystać z...
1
Insta360 i Leica Camera AG rozszerzają partnerstwo
Insta360 i Leica Camera AG rozszerzają partnerstwo
To dobra wiadomość dla miłośników kamerek sportowych. Insta360 poinformowało o dalszej współpracy z firmą Leica Camera AG. Czego możemy się po tym spodziewać?
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)