Filmujesz z powietrza? Wchodzą kluczowe zmiany w prawie dla „droniarzy”

Autor:

30 Sierpień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

7 września wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Przyniesie ono wiele zmian dla osób wykorzystujących drony. I to nie zależnie czy robią to zarobkowo czy dla własnej przyjemności. Co zrobić?

To rozporządzenie było bardzo długo oczekiwane przez użytkowników dronów. Miało wejść w życie jeszcze pod koniec zeszłego roku, potem mówiło się o lipcu, a tak naprawdę zacznie funkcjonować z początkiem września. Jakie są najważniejsze zmiany?

Chcesz latać w mieście? Zrób „prawo jazdy” na drona

Krótko mówiąc: nie masz świadectwa kwalifikacji wydanego przez ULC (VLOS / BVLOS), czyli mówiąc kolokwialnie „prawo jazdy na drona”, to praktycznie nie możesz latać w miastach – nawet rekreacyjnie czy sportowo. Jeśli masz drona o wadze powyżej 0,6 kg to zgodnie z nowymi przepisami musisz „zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu”. To jednak nie wszystko, bo dodatkowo operator zobligowany jest do "zachowania odległości poziomej nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora”. Jeżeli dodamy do tego jeszcze zakaz lotów m.in. nad portami, rurociągami, liniami energetycznymi itp. to - jeżeli nie posiada się uprawnień z Urzędu Lotnictwa Cywilnego - możliwości swobodnego latania znacznie spadają i są ograniczone praktycznie do łąk. A co jeśli masz świadectwo kwalifikacji? Wówczas musisz (tylko) zapewnić w każdym momencie lotu „bezpieczną odległość poziomą od osób, mienia, pojazdów, obiektów budowlanych lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora na wypadek awarii lub utraty kontroli nad bezzałogowym statkiem powietrznym”. Żadnych konkretnych ograniczeń, limitów… po prostu jeśli masz uprawnienia, to ustawodawca zakłada, że wiesz co robisz.

Jak zdobyć „licencję”?

Jeżeli więc się wahałeś to najwyższy czas zrobić odpowiednie uprawnienia UAVO. Pamiętaj, na takim kursie zdobywasz nie tylko dokument, ale po pierwsze wiedzę, która przydaje się po samym egzaminie. W tym celu należy skorzystać z oferty jednego z ośrodków szkolących. Jest ich trochę, dlatego warto wybrać niekoniecznie najtańszy, czy szkolący „w weekend”, często na wątpliwej jakości sprzęcie, ale wybierz ten oferujący jak najwięcej i stawiający na jakość. Jedną z ciekawszych propozycji ma DJI Academy. Akademia prowadzi szkolenia w Warszawie, w klimatycznym i filmowym SOHO Factory, a także od września we Wrocławiu. Jako jedyny ośrodek w Polsce jest jednocześnie wpisany w bazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz autoryzowany przez DJI. Tym samym spełnia nie tylko polskie, ale także wyśrubowane standardy największego producenta dronów na świecie. Szkolenia są kompleksowe – kursanci przechodzą badania lekarskie, kurs teoretyczny i praktyczny w małych grupach, na nowoczesnym sprzęcie DJI (Inspire) oraz symulatorach, a na koniec kursu mają gwarancję tego, iż mogą podejść do egzaminu od razu, niemal „z marszu”. Kurs wraz z egzaminem trwa 4 (VLOS) lub 5 dni (BVLOS), zajęcia prowadzą licencjonowani instruktorzy, a absolwenci objęci są oficjalnym systemem zniżek DJI na: kolejne kursy, sprzęt DJI z oficjalnej polskiej dystrybucji, oficjalne wydarzenia DJI, a wkrótce i na autoryzowany polski serwis DJI. Najlepiej szczegóły poznać samemu: flyandfilm.pl

Nie tylko świadectwa! Rusz na Islandię!

Spośród szkoleń DJI Academy jako jedna z nielicznych w Polsce prowadzi też kursy poza świadectwami kwalifikacji. Osoby doświadczone, posiadające już odpowiednie dokumenty, mogą podnieść swój warsztat podczas dronoekspedycji czy szkoleń filmowania i fotografowania. Przykładowo na wrzesień zaplanowane są wyprawy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej i na Islandię. Zupełnie początkujący czy zastanawiający się nad zakupem drona mogą skorzystać z kilkugodzinnych szkoleń podstawowych. Tam dowiedzą się o najważniejszych kwestiach prawnych, poznają różnice między Phantomem 3, Phantomem 4, Inspire 1 oraz nauczą się wykonywać podstawowe manewry wybranym przez siebie dronem DJI.

Z innych bardzo ważnych zmian

Szkolenia szkoleniami, natomiast 7 września wejdzie kilka innych nowych zmian w prawie. Zmienią się zasady lotów w strefach CTR/ATZ (w pobliżu lotnisk). Być może będzie o to dużo łatwiej, jednak tutaj w ostatnim czasie dużo zamieszania wśród operatorów dronów wprowadziło europejskie rozporządzenie SERA. Dodatkowe prace trwają. Ponadto każde urządzenie będzie musiało posiadać tabliczkę z informacjami o właścicielu bezzałogowego statku, a ich właściciele będą musieli wykonywać loty w kamizelkach odblaskowych.

Zniżki dla czytelników Fotopolis

To wszystko skomplikowane? Być może, dlatego warto chyba przeszkolić się choćby w podstawowym zakresie. Dzięki uprzejmości DJI Academy, czytelnicy Fotopolis, zapisujący się na jakiekolwiek szkolenie do 4 września, mogą otrzymać 50 zł zniżki. Aby otrzymać rabat przy zakupie należy podać kod rabatowy „Fotopolis”. Zniżkę na szkolenie (nawet 50% na szkolenia nauki latania) można otrzymać również kupując sprzęt DJI w oficjalnej polskiej dystrybucji. Lista sklepów sprzedających urządzenia DJI, objęte prawem do zniżki na szkolenia w DJI Academy znajduje się na dilectro.pl

Strona DJI Academy: www.flyandfilm.pl

Omawiane rozporządzenie znajdziecie w Dzienniku Ustaw.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły