Retusz szkodliwy jak papierosy? Francja wprowadza prawo nakazujące oznaczania zdjęć poddanych nadmiernej obróbce

Autor: Maciej Luśtyk

24 Grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Dziś nikt już nie ma chyba wątpliwości, że zamieszczane w czasopismach zdjęcia modowe i reklamowe mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mimo to wciąż skutecznie kreują one wizerunek anorektycznej kobiety jako ideału piękna. Francja mówi „dość” i ustanawia prawo nakazujące widocznego oznaczania retuszowanych zdjęć.

Nowe rozporządzenie przyjęte w zeszłym tygodniu we Francji nakierowane jest w głównej mierze na walkę z anoreksią u młodych kobiet, jednak jego efekty mogą odmienić także oblicze fotografii modowej i reklamowej prezentowanej w czasopismach. Ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku zabrania pracy zawodowej modelkom, których współczynnik BMI (współczynnik masy ciała] jest niższy niż 18. Warto wspomnieć, że już wartości poniżej 18,5 uważane są za poważną niedowagę. Agencjom i ich przedstawicielom, którzy dopuszczą się naruszeń grozić będzie kara 6-miesięcznego pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości nawet 75 tys. euro.

Z punktu widzenia samej fotografii ważniejszy wydaje się jednak przepis nakazujący widoczne oznaczanie zdjęć, na których modelka została pomniejszona lub odchudzona na etapie postprodukcji. Takie fotografie będą musiały zostać opatrzone słowami „zdjęcie retuszowane” lub „zdjęcie poddane edycji cyfrowej”. W przeciwnym razie ich twórca może liczyć się z grzywną w wysokości 37,5 tys. euro lub 30% wydatków przeznaczonych na powstanie reklamy.

Czy nowe prawo przyniesie realne zmiany? Większość modelek przebywających we Francji pochodzi zza granicy i pracuje na zlecenie tamtejszych agencji, toteż prawdopodobnie nie będzie musiała stosować się do restrykcji obowiązujących agencje francuskie. Z pewnością dużo bardziej widoczne zmiany przyniesie ustawa nakazująca oznaczanie retuszowanych zdjęć. Jeżeli oznaczenia będą musiały zakrywać określony procent kadru, tak jak w przypadku reklam alkoholi i wyrobów tytoniowych, możemy spodziewać się, że producenci będą starali się ich unikać, a tym samym, siłą rzeczy, fotografia reklamowa stanie się bardziej autentyczna. Jednak nawet mniej widoczne oznaczenia z pewnością przyniosą wymierne efekty. Żaden z producentów nie będzie chciał przecież otwarcie przyznawać się do celowego oszukiwania konsumentów.

Niezależnie od efektywności nowego prawa, z pewnością jest to zwrot w dobrym kierunku. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, we Francji z anoreksją zmaga się około 40 tys. osób, a 20% kobiet przynajmniej raz w życiu celowo ograniczała spożywanie posiłków. Warto dodać, że statystyki obejmują jedynie przypadki udokumentowane medycznie.

Francja nie jest jednak wyjątkiem. Podobne przepisy wprowadziły już między innymi Włochy, Hiszpania, Izrael i Dania. Czekamy na Polskę.

Więcej informacji znajdziecie na stronie assemblee-nationale.fr

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)