Dodaj ocenę

Canon EOS M5 - bezlusterkowiec dla wymagających

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Canon pokazał dziś najnowszy model ze skromnej na razie bezlusterkowej oferty. Nowy szybki 24-megapikselowy EOS M5 to nareszcie realna konkurencja dla zaawansowanych aparatów konkurencji.

Co musisz wiedzieć:
  • Najnowszy procesor DIGIC 7 zapewnić ma wyjątkową szybkość i wydajność
  • System Dual Pixel AF to wysoka precyzja ostrzenia, także w trybie filmowym
  • Swoboda fotografowania dzięki możliwości podpięcia całej gamy pełnoklatkowych obiektywów producenta
  • Oprócz Wi-Fi i NFC aparat oferuje moduł Bluetooth, dzięki któremu pozostanie w stałym połączeniu z urządzeniami mobilnymi

Zaprezentowany właśnie Canon EOS M5, to według producenta punkt zwrotny w linii EOS M. Czy jednak aparat ma szansę rywalizować z coraz silniejszą bezlusterkową konkurencją? Specyfikacja robi dobre wrażenie, choć też w zasadzie niczym nie zaskakuje.

Nowy model wyposażono w 24,2-megapikselową matrycę w rozmiarze APS-C i po raz pierwszy w linii EOS M, zaawansowany procesor DIGIC 7. Dzięki temu aparat ma być wyjątkowo szybki i wydajny. Producent chwali się krótkim czasem gotowości i możliwością fotografowania z prędkością 7 kl./s (9 kl./s bez wsparcia AF). Zestaw ten pozwoli na wykonywanie zdjęć o rozmiarze 6000 x 4000 pikseli w zakresie ISO 100-25600 oraz na filmowanie w jakości Full HD, z prędkością 60 kl./s - tu bez niespodzianek.

Aparat charakteryzować ma się także bardzo szybkim auofokusem, a to za sprawą 49-punktowego układu Dual Pixel AF, o którego imponującej skuteczności mogliśmy przekonać się w przypadku testowania ostatnich lustrzanek producenta. System ten to także duże ułatwienie podczas filmowania - ustawianie ostrości palcem na ekranie monitora przebiega bardzo sprawnie, a dodatkowo możemy sterować płynnością przoestrzania. Ciekawe tylko czy system będzie działał tak samo dobrze w przypadku nowego aparatu.

EOS M5, oprócz modułów łączności Wi-Fi i NFC oferuje także moduł Bluetooth, które podobnie jak w przypadku systemu Nikon Snapbridge pozwalać ma na stałe połączenie aparatu z urządzeniem mobilnym i przeglądanie oraz przesyłanie zdjęć bez konieczności dodatkowej obsługi aparatu. W chwili gdy przesyłamy zdjęcia w większej rozdzielczości, lub gdy chcemy przejść w tryb zdalnego sterowania, aparat automatycznie przełącza się na Wi-Fi.

To tyle jeśli chodzi o wnętrze. Nowy EOS M5 to jednak także ważne zmiany na zewnątrz. W odróżnieniu od wcześniejszych modeli z serii, „piątka” przypomina klasyczny aparat, z wygodnym, anatomicznym  uchwytem i wizjerem umieszczonym po środku. Ten według producenta jest duży i może pochwalić się rozdzielczością 2,36 Mp. Dodatkowo, podobnie jak w aparatch Olympusa i Panasonika, możemy dotykowo przesuwać punkt ostrości podczas spoglądania przez wizjer - o bardzo wygodne rozwiązanie.

Oprócz tego, otrzymujemy odchylany o 180 stopni 3,2-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1 620 000 punktów oraz zestaw pokręteł, które pozytywnie wpłynąć mają na wygodę pracy.

Wraz z aparatem producent zaprezentował także nowy model z dość skromnej linii obiektywów do bezlusterkowców. Nowy EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM to uniwersalny obiektyw kitowy, z którym będzie sprzedawany aparat. Najważniejsze jednak, że Canon EOS M5 kompatybilny jest z całą linią  „lustrzankowych” szkieł producenta.

Aparat pojawić ma się w sprzedaży już w listopadzie w cenie około $980 za samo body, lub $1479 w zestawie ze wspomnianym obiektywem. Oferowana ma być także opcja ze szkłem EF-M 15-45 mm f/3.5-6.3 IS STM za $1099. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem canon.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Canon EOS M5
Producent Canon
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca APS-C CMOS (Canon - 22,4 x 15 mm)
Efektywna rozdzielczość 24 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 25600
Procesor DIGIC 7
Formaty obrazu 3:2
Formaty zapisu RAW + JPEG
Balans bieli auto
manualny
ustawienia predefiniowane
Mocowanie obiektywu Canon EF-M
Kontrola błysku TTL Auto
Manual
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
Synchronizacja z lampą 1/200 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
auto
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 3 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 30 s
Zdjęcia seryjne 8.3 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
uśredniony
wielosegmentowy
Samowyzwalacz 2s, 10s, nastawa własna
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
2, 360 000 punktów
Punkt oczny 22 mm
Ekran LCD odchylany
dotykowy
3,2-calowy
1 620 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Pilot Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Wydajność zasilania w przypadku monitora LCD i wizjera: około 295 zdjęć, w trybie ECO około 420 zdjęć
Wymiary 115,6 x 89,2 x 60,6 mm
Waga około 427 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
Wielkimi krokami zbliża się ten jeden dzień w roku, w którym zakupy zrobisz w wyjątkowych cenach. Jednak w Sony oferta na Black Friday nie ogranicza się do jednego piątku. Już teraz...
2
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Nowa ergonomia, wydajniejsza stabilizacja i szereg nowoczesnych usprawnień spod znaku AI. Sony prezentuje drugą generację swojego flagowego korpusu.
7
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Fujifilm informuje o starcie szeregu promocji, które potrwają do 16 stycznia 2025 roku. Wśród nich atrakcyjne zniżki na aparaty i obiektywy czy bezpłatne wydłużenie gwarancji do 5 lat....
5
Powiązane artykuły