Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Firma Sony zaprezentowała trzeci bezlusterkowiec z rodziny A7. Po "zwykłym" A7, który może się pochwalić rozdzielczością 24 megapikseli i wersji A7R, o rozdzielczości 36 megapikseli przyszła pora na model Sony A7S, który został wyposażony w pełnoklatkowy sensor o rozdzielczości 12 megapikseli. Aparat wyróżnia się bardzo wysoką czułością matrycy (literka S w nazwie pochodzi od słowa "sensitivity"), a także rozbudowanymi możliwościami filmowymi.
Czytaj także: Sony A7 i A7R - pełna klatka w bezlusterkowcu
Sony A7S zewnętrznie przypomina pozostałe modele z rodziny A7. Niewielki korpus o całkiem klasycznej ergonomii zdecydowaną większość funkcji i rozwiązań dzieli z modelami A7 i A7R. Zmienił się między innymi autofokus, który według zapewnień firmy Sony jest w A7S czulszy (startuje od -4EV), a przede wszystkim matryca. Sensor A7S ma rozmiar pełnej klatki filmu małoobrazkowego i niewielką rozdzielczość 12 megapikseli. To pozwoliło uzyskać imponujący zakres czułości od ISO 50 do ISO 409 600, a także szeroki zakres dynamiczny.
Matryca, ale także cały aparat, została skrojona pod filmowanie. Na pierwszy plan wybija się możliwość rejestrowania materiału w rozdzielczości 4K (QFHD: 3840 x 2160) z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2, choć należy zaznaczyć, że nie bezpośrednio na kartę pamięci, a na zewnętrzny rekorder, za pośrednictwem złącza HDMI.
Bezpośrednio na kartę aparat potrafi rejestrować materiał w rozdzielczości Full HD 1080p60 z wykorzystaniem formatu XAVC-S, zapewniającego przepływność 50 Mb/s (lub, do wyboru, AVCHD, jak w A7/A7R). Poza tym aparat oferuje tryb APS-C, w którym potrafi nagrywać filmy "slow motion" w rozdzielczości HD 720p, z prędkością 120 kl/s. W informacji prasowej czytamy o pozostałych funkcjach filmowych, do których należą profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego, a sprzedawany oddzielnie zestaw adaptera XLR ułatwi nagrywanie dźwięku o najwyższej jakości.
Aparat Sony A7S trafi do sklepów latem tego roku. Na razie nie znamy dokładniejszego terminu, ani jego ceny. Więcej informacji na temat aparatu można znaleźć w informacji prasowej:
Sony A7s: fantastyczna czułość i nowe możliwości ekspresji wizualnej 06 kwietnia 2014
Aparat A7S z nowo opracowanym przetwornikiem obrazu o szerokim zakresie dynamicznym: fascynujące narzędzie artystyczne dla doświadczonego fotografa.
- Szeroki zakres czułości ISO - od 50 do 409 600 - i niespotykany dotąd zakres dynamiczny
- Pierwszy na świecie pełnoklatkowy przetwornik obrazu z systemem indywidualnego odczytu pikseli przy nagrywaniu filmów - eliminacja wad łączenia pikseli w grupy (binning)
- Rejestracja obrazu filmowego 4K (QFHD: 3840 x 2160) przez łącze HDMI
- Profesjonalne funkcje nagrywania obrazu, w tym zapis materiału XAVC S Full HD przy 50 Mb/s, kod czasowy i oferowany oddzielnie adapter z wejściami audio typu Cannon (XLR)
- Szeroki zakres czułości ISO: możliwość nastawiania krótszych czasów migawki podczas zdjęć przy słabym oświetleniu
- System mocowania Alpha pozwalający na użycie szerokiego wachlarza obiektywów o wysokiej jakości, w tym obiektywów z elektryczną regulacją zoomu, doskonałych do nagrywania filmów
- Udoskonalony, szybki, inteligentny system AF, działający w oświetleniu od -4 EV wzwyż
- Niezwykłe małe wymiary i lekkość korpusu połączone z wygodnym, profesjonalnym systemem obsługi
Rozgwieżdżone nocne niebo, wnętrza w nastrojowym blasku świec... Firma Sony stworzyła aparat o niezwykłym potencjale twórczym, który można wykorzystać do rejestracji urzekających, nieskazitelnie wyglądających filmów oraz fotografii o profesjonalnej jakości.
Model A7S dołączy do wprowadzonych wcześniej korpusów A7 i A7R - najmniejszych na świecie pełnoklatkowych aparatów z wymiennymi obiektywami. Jest przeznaczony dla zaawansowanych fotografów i wideofilmowców. Wyróżnia się nadzwyczajną czułością, niskim poziomem szumu oraz fantastyczną jakością obrazu filmowego 4K (QFHD: 3840×2160).
Mimo że model A7S jest najmniejszym na świecie pełnoklatkowym korpusem cyfrowym z wymienną optyką, odznacza się wyjątkowymi możliwościami artystycznymi. Doskonale sprawdza się zarówno przy fotografowaniu, jak i w niskobudżetowych produkcjach filmowych.
Wyjątkowa czułość urządzenia to w pierwszym rzędzie zasługa nowego, specjalnie zaprojektowanego przetwornika obrazu Exmor CMOS, który ma wielkość pełnej klatki filmu małoobrazkowego.
Efektywna rozdzielczość 12,2 megapiksela oznacza znacznie większe niż w innych konstrukcjach wymiary poszczególnych elementów światłoczułych, a w konsekwencji większą efektywność przechwytywania światła. Zastosowanie wydajnego procesora obrazu BIONZ X przyczynia się do zmniejszenia szumów w obrazie i rozszerza zakres czułości do ISO 50 - 409 600 (w trybie rozszerzonym; ISO 200 - 409 600 dla filmów).
Ze względu na swoją niezrównaną czułość i wyjątkowo niski poziom szumu aparat A7S jest wprost stworzony do rejestracji obrazu w stonowanym świetle, przy którym normalnie niezbędna byłaby długa ekspozycja. Kolejna zaleta dużej czułości to możliwość skrócenia czasu migawki i uzyskania wyraźnych zdjęć i filmów o niskim poziomie szumu. Niezwykle szeroki zakres dynamiczny pozwala z kolei na wierne uchwycenie szczegółów w światłach i cieniach, nawet w przypadku scen o bardzo dużym kontraście.
Nowy przetwornik wielokrotnie przewyższa czułością rozwiązania stosowane w konwencjonalnych aparatach i wyróżnia się bardzo szerokim zakresem dynamicznym we wszystkich warunkach oświetlenia, od półmroku po pełne słońce.
Dane służące do generacji obrazu filmowego w formacie 24p i 25p są indywidualnie odczytywane z każdego piksela pełnoklatkowej matrycy. W rezultacie każda klatka obrazu 4K zachwyca szczegółowością, bogatą kolorystyką i naturalnym wyglądem faktur. Strumień danych z matrycy aparatu A7S jest poddawany optymalizacji przez procesor BIONZ X. Wynikowy film można zreprodukować przez łącze HDMI w rozdzielczości 4K i z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2. Umożliwia to zapis obrazu na zewnętrzne urządzenie lub jego wyświetlanie na współpracującym monitorze.
Dodatkową zaletą indywidualnego odczytu pikseli z całej matrycy jest niemal całkowite wyeliminowanie efektu mory i charakterystycznych "schodków", dobrze widocznych na filmach o niższej rozdzielczości. Niezwykle czysty obraz można zapisywać na karcie pamięci w jakości Full HD, z wykorzystaniem cenionego przez zawodowych wideofilmowców formatu XAVC-S, zapewniającego przepływność 50 Mb/s.
Aparat A7S może również pracować w trybie APS-C - umożliwia wówczas nagrywanie filmów HD (1280 x 720 pikseli) w tempie 120 kl./s lub 100 kl./s. Nagranie dokonane przy 120 kl./s można następnie płynnie wyświetlać w 5-krotnie zwolnionym tempie, aby dokładnie przyjrzeć się akcji w sporcie lub ruchom tancerki.
Z myślą o profesjonalnym wideofilmowaniu aparat jest wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, do których należą profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego, a sprzedawany oddzielnie zestaw adaptera XLR ułatwi nagrywanie dźwięku o najwyższej jakości.
Wykorzystany już w korpusie A7R szybki, inteligentny system AF został dodatkowo udoskonalony w taki sposób, by w pełni wykorzystywał wyjątkową czułość aparatu i działał nawet przy jasności na poziomie -4 EV. Wśród pozostałych cech, znanych użytkownikom serii A7, warto wymienić kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder, technologie bezprzewodowe Wi-Fi/NFC oraz współpracę z serwisem PlayMemories Camera Apps.
Niemal nieograniczony potencjał twórczy nowego aparatu ujawnia się w pełni w połączeniu ze stale powiększającą się rodziną obiektywów Alpha. Dla filmowców troszczących się o jakość nagrania atrakcyjną propozycją będzie opracowywany obecnie obiektyw 28-135 mm F4 z elektryczną regulacją zoomu, przeznaczony do pełnoklatkowych korpusów z mocowaniem typu E. Sony współpracuje ponadto z innymi podmiotami nad stworzeniem profesjonalnej jakości systemu do montażu i obróbki materiałów filmowych 4K. Trwają także prace nad zestawem nowego adaptera XLR wyposażonego w mechanizm bezpośredniego mocowania.
Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony A7S pojawi się w Europie latem 2014 r.