Panavision LCND - ciekłokrystaliczny filtr szary zmienny. Czy nadchodzi rewolucja?

Autor: Maciej Luśtyk

3 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nowe rozwiązanie ma szansę znacznie uprościć pracę zawodowych filmowców. W przyszłości zagości też zapewne na rynku fotograficznym. Zobaczcie, jak będą wyglądały filtry szare przyszłości.

O wykorzystaniu technologii LCD w celu regulacji charakteru światła słyszeliśmy już kilkakrotnie. Wystarczy przypomnieć system filtra dolnoprzepustowego z aparatu Sony RX1R II czy też regulowany panel dyfuzyjny marki Zylight. Tym razem jednak otrzymujemy rozwiązanie, które ma szansę wywrzeć dużo mocniejszy wpływ na sposób pracy fotografów i filmowców.

Filtry przyszłości będą bazować na ciekłym krysztale

Mowa o nowym, prototypowym regulowanym filtrze szarym Panavision LCND. Bazujący na panelu ciekłokrystalicznym, filtr jest w stanie obniżyć ekspozycję w zakresie 0-6 EV, a jego ściemnianie można kontrolować ręcznie za pomocą wbudowanych przycisków, lub zdalnie z poziomu kamery. Co najważniejsze, filtr może być zasilany z kamery, a także jest w stanie odczytywać z niej informacje o ekspozycji i przyciemniać się automatycznie.

 

Dla filmowców właśnie to ostatnie rozwiązanie może przynieść rewolucję w sposobie filmowania, a właściwie sprawić, że cały proces stanie się znacznie przyjemniejszy. Nowa technologia przyda się zwłaszcza w sytuacjach, gdy w ramach jednego ujęcia kamera przemieszcza się między scenami o różnej jasności. Do tej pory tego typu ujęcia realizowane były poprzez ręczną regulację przysłony, co wpływało na głębię ostrości obrazu. Filtr ciekłokrystaliczny sprawi, że cały proces będzie wygodniejszy, a efekty bardziej spójne. Zalety filtra dostrzeżemy także w odwrotnej sytuacji - gdy chcemy zwiększyć, bądź zmniejszyć głębię ostrości, nie regulując zarazem czułości lub czasu naświetlania.

Z racji tego, że za wszystkim stoi Panavision, możemy spodziewać się, że filtr będzie odznaczał się także doskonałą jakością, nie wpływając w żadnym stopniu na kolorystykę rejestrowanego materiału. O tym przekonamy się ostatecznie, gdy filtr LCND pojawi się wreszcie na rynku.

Cena i dostępność

 

Jak na razie, producent nie zdradza szczegółów na temat orientacyjnej daty premiery ani ceny urządzenia. Informacji o nowym filtrze nie ma jeszcze nawet na stronie firmy. Biorąc jednak pod uwag działający prototyp i film promocyjny powinna być to kwestia kilku-kilkunastu miesięcy.

Oczywiście pozostaje też pytanie kiedy tego rodzaju technologia zostanie udostępniona zwykłym fotografom. Jeśli nie będziemy mieć do czynienia z wadami charakterystycznymi dla tradycyjnych filtrów zmiennych, z pewnością wielu fotografów chętnie skorzystałoby z możliwości zastąpienia całego zestawu jednym filtrem. Wszystko rozbiję tutaj zapewne o cenę. Jeśli ta będzie stosunkowo przystępna, prędzej czy później ktoś zaadaptuje ją na potrzeby fotografii. W przeciwnym wypadku filtry ciekłokrystaliczne pozostaną gadżetem zarezerwowanym dla wysokobudżetowych produkcji filmowych.

Więcej informacji na temat akcesoriów producenta znajdziecie pod adresem panavision.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Godox prezentuje lampę V100, czyli najmocniejszy dotychczas, montowany na aparat flash z okragłą głowicą. Oprócz większej mocy 100 Ws, lampa oferuje też m.in. dotykowy panel sterowania...
7
Zamień Nikona Z8 w Nikona Z9 - nowy battery grip Newell MB-N12
Zamień Nikona Z8 w Nikona Z9 - nowy battery grip Newell MB-N12
Masz Nikona Z8, ale brakuje ci lepszego chwytu i jeszcze wydajniejszej baterii? Nowy bartery grip firmy Newell zapewni ci większą wygodę pracy w pionie i dodatkową moc w przystępnej...
4
Godox Knowled MS60R i MS60Bi - mała forma, setki zastosowań. Nowe modułowe głowice LED
Godox Knowled MS60R i MS60Bi - mała forma, setki zastosowań. Nowe modułowe głowice LED
Kompaktowa budowa, użyteczna moc i ogromna rodzina modyfikatorów. Nowe lampy Godox Knowled MS60R I MS60Bi chcą stać się najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na rynku przystępnych...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)